Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Nález na internete "Superkomplementárny" koncák
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 04:28:44    Predmet: Nález na internete "Superkomplementárny" koncák Odpovedať s citátom

http://www.valveradio.net/audio/super-complementary-stage.html



Zdravíčko páni. Na internete som objavil takúto srandu že "superkomplementárny" koncák.. Vyzerá to zaujimavo a s tým čo opisujú sa to zdá byť super..ale musí to mať nejaký mínus..Nikde som toto zapojenie totiž v žiadnej schéme pod týmto menom alebo vôbec nevidel v praxi využívané .

Napokom s kamarátom sme vyzistili že je to "Bryston" koncák alebo CFP..
Skúšal som si ho v simulátore nasimulovať a teda má celkom pekné prúdové zosilnenie.

Mne sa páči ten pokus o zjednotenie parametrov oboch polovičiek v zosilňovači aby to bolo skutočne symetrické..tým by teda odpadol problém nezhody PNP a NPN tranzistorov..aj keď si myslím že teda dnešné tranzistory tieto problémy už majú dávno za sebou.

Bryston koncák je zaujímavý pre mňa že má vlastné napäťové zosilnenie. V simulátore (v tom velice primitívnom falstade kde nič reálneho nezistíme) sa ukázalo že by to ani nemuselo byť tak hrozne citlivé na zmenu bias napätia aby náhodou nedošlo k teplotnému odchodu do neba.

Chcel by som skúsiť to zapojenie podľa toho čo je na stránke valveradio. Len nerozumiem prečo sa to v praxi nepoužíva teda na internete to nieje tak populárne..Možno by mi to vedel niekdo priblížiť?

Mňa to tak trocha zaujíma celkovo a možno by som to skúsil s nejakým riadnejším predkom ako sa zosík s taký koncákom môže správať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rvx73
Nádejný hifista


Založený: 19 jún 2018
Príspevky: 60

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 14:23:43    Predmet: Odpovedať s citátom

CFP konce, které zesilujou, na tom nejsou moc dobře s výstupní impedancí
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 14:48:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Koncáky Bryston mají totálně špatný chování v limitaci při vyšších kmitočtech, měřeno mnou osobně : již od kmitočtu 10 kHz, " dotkne-li se " se průběh limitace, tak okamžitě vzroste příčný proud na několikanásobek hodnoty těsně pod limitací, čili jinými slovy řečeno, zesilovač se za těchto podmínek doslova " uvaří "...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 16:21:08    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Koncáky Bryston mají totálně špatný chování v limitaci při vyšších kmitočtech, měřeno mnou osobně : již od kmitočtu 10 kHz, " dotkne-li se " se průběh limitace, tak okamžitě vzroste příčný proud na několikanásobek hodnoty těsně pod limitací, čili jinými slovy řečeno, zesilovač se za těchto podmínek doslova " uvaří "...


A vieme aj prečo sa to deje? Či by na tom šlo nejako pomoci ? Mňa by zaujímalo kde sa vlastne deje ten prúser. Briston koncák je sice skoro podobný tomu "superkomplementáru" až nato že bryston sa správa ako sziklai a má vlastné napäťové zosilnenie...avšak varianta "superkomplementar" nemá žiadne vlastné napäťové zosilnenie..teda by sa ku nemu šlo správať ako k emitorovému sledovaču. Možno by sa to chovalo inak ? Teda tak ako mám na schéme ? (vopred sa priznavam aby ste ma neukameňovali že ochranu som si požičal z DPA110)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 20:03:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavní problém Brystonu je to, že má v interní struktuře zapojeny dva napěťový zesilovače za sebou v kaskádě, přičemž ani jeden neobsahuje antisaturační obvody, takže tyto se dostanou v limitaci do hluboký saturace a jsou tedy po delší dobu neřiditelné, což způsobuje výše popsaný problém...Sumasumárum : blokový schema tohoto zesilovače jednoznačně nedoporučuju, čímž myslím tu původní konfiguraci jako má třeba typ 4STA...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 20:48:51    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Hlavní problém Brystonu je to, že má v interní struktuře zapojeny dva napěťový zesilovače za sebou v kaskádě, přičemž ani jeden neobsahuje antisaturační obvody, takže tyto se dostanou v limitaci do hluboký saturace a jsou tedy po delší dobu neřiditelné, což způsobuje výše popsaný problém...Sumasumárum : blokový schema tohoto zesilovače jednoznačně nedoporučuju, čímž myslím tu původní konfiguraci jako má třeba typ 4STA...


tak to je dobre vedieť. V takom prípade Bryston koncák vyzerá na absolútny nezmysel. S kamarátom sme totiž aj mali podozrenie že to bude práve tým napäťovým zosilnením tej topológie, ale ako by na tom bola tá varianta ktorú som dal do príloh s foto ? Toto sa správa prakticky ako emitorový sledovač. Nemá žiadne napäťové zosilnenie..avšak neviem ako by sa choval v podmienkach saturácie.. či by to nerobilo sprostosti ako "wannabe DV alebo nebodaj SV transmitter".. Z môjho neodborného a vôbec neskúseného odhadu by to mohlo byť okej. Drivery by sa predsa nemali dať ažtak moc saturovať ako v Brystone. Koniec koncom sa to správa prakticky ako bežný emitorový sledovač...teda aspoň v tom mojom velice primitívnom simulátore.. skúsim sa naučiť trocha LTspice a nakrmiť ho ale dosť je možné že vy by ste vedeli odpoveď dopredu.

Mimochodom v pláne bolo použiť trocha rozumnejší modernejší polovodič ktorý už asi ažtak netrpí v komplementári rozdielom parametrov PNP/NPN ako napríklad staršie. Ale ajtak by ma to zaujímalo čo by to dokázalo priniesť. V pláne mám použiť dva pári tranzistorov nech už emitorový sledovač alebo toto. Tak mne sa osobne táto topológia páčila..teda nie bryston ale ten ktorý som dal na foto.

(čo si ešte ja všímam že tu by výkonové tranzistory vedeli velice rýchlo vrátiť do nevodivého stavu keďže sa používa dosť nízky Rbe na ne, a môžem použiť ešte menšie hodnoty, čo by mohlo práve prispieť v snahe utlačiť krížový prúd?. Všetko by teda záviselo od driveru nad ktorým by mohol mať celkom pevnú ruku VAS? Keď mám teda v pláne použiť vo VASku rychlejšie NTEčka.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 21:27:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavní problém je ten dvojitej VAS, ta tebou popsaná konfigurace konců, asi nebude to hlavní, ale holt to si musíš odzkoušet sám...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: So február 26, 2022 21:58:43    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Hlavní problém je ten dvojitej VAS, ta tebou popsaná konfigurace konců, asi nebude to hlavní, ale holt to si musíš odzkoušet sám...


No tak teda vďaka aspoň za info aby som vedel na čo si mám dať pozor.

Chcel som k tomu dať symetrický predok tak preto je to tam tak ako je na fotke. V celku úprimne bojím sa zverejniť zvyšok obvodu aby náhodou nedošlo ku kompletnému rozvráteniu diskusie na nenávistnú.

Vďaka moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 16:07:08    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Hlavní problém Brystonu je to, že má v interní struktuře zapojeny dva napěťový zesilovače za sebou v kaskádě, přičemž ani jeden neobsahuje antisaturační obvody, takže tyto se dostanou v limitaci do hluboký saturace a jsou tedy po delší dobu neřiditelné, což způsobuje výše popsaný problém...Sumasumárum : blokový schema tohoto zesilovače jednoznačně nedoporučuju, čímž myslím tu původní konfiguraci jako má třeba typ 4STA...

Prdlačku, způsobují to ty CFP nástavby, které jsou odbuzovány jen odporově.
Korektně se chová 2EF konec s pevným napětím mezi bázemi koncáků.
Saturace ve VAS způsobí "odtrhy", ale ne příčnej proud.
Takovéhle konstrukce jsou dobré akorát na oblbování začátečníků.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 17:19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Víš Vašku, mě je nějaký oblbování začátečníků u prdele...ten zesik jsem měl na stole a choval se mizerně, příčnej proud se v limitaci vždycky zbláznil, v saturaci bylo všechno a já to nepitval do detailu jako ty...ostatně to tvoje věčný dehonestování druhejch taky o něčem svědčí....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 18:03:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry, tak to prostě je.
Nějak moc jsem to nepitval, jen jsem se na to zapojení koncového stupně podíval a nic jiného než konec na tom schema od Vargy není.
Tak sem laskavě necpi nějaké jebky, co jsou v Brystonu a co s tím nesouvisí.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 18:14:18    Predmet: Odpovedať s citátom

To Vargovo schema není celej Bryston, jen principiální odvozenina...hlavní je ale to, co jsem ti napsal závěrem...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 18:17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
... já to nepitval do detailu jako ty...ostatně to tvoje věčný dehonestování druhejch taky o něčem svědčí....

A tím myslíš co ? To že jsem napadl Tvůj názor, když to tak není ???

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 18:35:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Odlišnej názor na věc se dá říct mnoha způsoby, ty ovšem vždy volíš ten nejmíň vhodnej....ostatně jde víceméně vo hovno, konstruktérům vod Brystona jsme oba stejně u prdele, aby poslouchali naše rady, tedy vlastně hlavně ty tvoje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 18:42:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Co do toho pořád pleteš Bryston ?
Je to Tvoje nepochopení Rolling Eyes

Sorry, ale mě jde o správnost věci a výlevy zhrzenejch tvůrců jsou mi ukradený.
Jednou se to mladí musí dozvědět, že celý HiFi je humbuk a že to jde i jinak Laughing

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 21:17:18    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Co do toho pořád pleteš Bryston ?
Je to Tvoje nepochopení Rolling Eyes

Sorry, ale mě jde o správnost věci a výlevy zneuznanejch tvůrců jsou mi ukradený.
Jednou se to mladí musí dozvědět, že celý HiFi je humbuk a že to jde i jinak Laughing


Pane ja by som to až tak nehrotil. Uznám každého konštruktívnu spätnú väzbu.

V prvom príspevku bol totiž spomenutý bryston koncák čo mi teda ihned kazzatel
povedal že sa chová naprd, v ďalšom príspevku mi to už vysvetlil prečo je naprd...približne aspoň, a všetko to boli dôvody ktoré s logikou dávali zmysel a súhlasím s nimi.

Čomu sa ale pán kazzatel úplne a to dosť šikovne vyhol okomentovaniu môjho návrhu ako by to teoreticky šlo spraviť. Nehnevám sa za to nehrotím to. Predsa nikdo nieje od toho platený aby tu vysvetloval 19 ročnému študentovy VŠ ako sa veci robia a ako fungujú.

Čo som ale nepochopil že prečo je to VASko väčší problém ako samotný môj návrh koncáku. Čo je na tom zlé ? Používa ho skoro drvivá väčšina plnesymetrických predkov.

Viete páni, práve kvoli tejto extrémnej toxicite sa ja bojím už aj vlastne niečo zverejniť. Niesom vo sfére elektroakustiky prvý deň ale určite niesom v nej tak dlho ako niektorý z tohoto fóra. Ale predošlích skúseností na svetelektre a bastlirne som vlastne nechcel zverejňovať nič to moje z mojich nápadov. Dokopal ma k tomu kamarát ktorého menovať nebudem pre ochranu jeho mena(aby som mu hanbu nerobil). Preto aj roky rokúce tranzistorové zosilňovače a moje nápady ostali len na papieri niektoré v koši a vedomosti o nich adekvátne zaostalé. Tak som sa venoval elektrónkam a nahrávacej technike, kde som tiež dostal po hlave, ale som toho čosi postavil a skúšal.

Každopádne tento toxický jav fóra neprispieva ničomu dobrému či už začiatočníkom alebo už pokročilejším. Napriek tomu že aj ja som sa vyvíjal od mojich počiatkov v elektronike furt sa hanbím ukázať svoje výmysli a zapojenia pretože sa to nejakým spôsobom vždy zvrtne do zlého, ale týmto je obzvlášť charakteristické československej sfére.
Danhard má pravdu..sú aj iné hobby ako elektronika, a začínam mať pocit že som so svojou sprostou hlavou vybral zlý odbor. Kaderník by mohol byť lepší..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 21:31:06    Predmet: Odpovedať s citátom

AdamVarga napísal:

V prvom príspevku bol totiž spomenutý bryston koncák čo mi teda ihned kazzatel
povedal že sa chová naprd, v ďalšom príspevku mi to už vysvetlil prečo je naprd...približne aspoň, a všetko to boli dôvody ktoré s logikou dávali zmysel a súhlasím s nimi.

Do prdele a chtěl jsi vědět, jak se chová ten konec, nebo jaké jsou jiné problémy v zesilovači Bryston ? Rolling Eyes

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 21:37:20    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
AdamVarga napísal:

V prvom príspevku bol totiž spomenutý bryston koncák čo mi teda ihned kazzatel
povedal že sa chová naprd, v ďalšom príspevku mi to už vysvetlil prečo je naprd...približne aspoň, a všetko to boli dôvody ktoré s logikou dávali zmysel a súhlasím s nimi.

Do prdele a chtěl jsi vědět, jak se chová ten konec, nebo jaké jsou jiné problémy v zesilovači Bryston ? Rolling Eyes


ano v tom čase som chcel vedieť ako by sa choval Bryston a aj ten môj návrh.
Dostal som odpoveď že bryston je zlý lebo robí blbosti v limitácií alebo blízko nej, a ja sprostý človek si neviem dať dokopy prečo by sa to dialo až kým v ďalšom príspevku nevysvetlil aspoň približne prečo sa to deje.
No na ten môj návrh sa akosi v procese zabudlo a keď som už popostrčil či by sa k tomu nedalo vyjadriť tak som dostal odpoveď že VASko je zlé...no neviem prečo. A možno to ani nezistím kým neodpálim 30 eur v tranzistoroch alebo moje výškače na AARS844 alebo až nechytím svoj zosík na SV rozsahu mojej Filharmonií.

edit: dodám že sa jedná LEN O KONCOVÝ STUPEŇ CFP bryston. Žiadna iná časť zosilňovačov od brystonu. A odpoveď som dostal logicky správnu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 21:49:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Žádné celé zapojení zesilovače nevidím, abych Ti ho pojebal Very Happy

Samotný ten superkonec má nevýhody CFP zapojení při odbuzování vlastních koncáků v CFP větvi, jelikož se odbuzují jen odporem Rbe.

Na potvrzení vlastností si musiš nasimulovat jen vlastní konec, budit ho napěťově a sledovat jak napěťový přenos, tak průběhy proudu konci, ale také vstupní proud, protože výsledně bude buzen výstupním proudem VAS.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 22:08:29    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Žádné celé zapojení zesilovače nevidím, abych Ti ho pojebal Very Happy


ešte že tak Smile

danhard napísal:
Samotný ten superkonec má nevýhody CFP zapojení při odbuzování vlastních koncáků v CFP větvi, jelikož se odbuzují jen odporem Rbe.


keď to ale takto hovoríte, trocha mi nejde do hlavy že teda taký koniec je odbudzovaný Rbe..no dobre to je časť ktorej chápem, ale potom aj priblbý emitorvý sledovač trpí tým istým problémom nie?

Ďalšia vec ktorá ma teraz zaujala je že ako vyzerá aktívne odbudzovanie koncákov? Teda presný opak blbému rezistoru? či by nejaká taká technika nešla aplikovať na tento prípad?

V tom mojom prípade s tou schémou ktorú som poskytol tak drivre sú emitorové sledovače, teda myslím že by ich nešlo tak extrémne saturovať ako keby to bol povedzme sziklai aby to bol problém... Taktiež tam mám relatívne nízku hodnotu Rbe pre výkoňáky..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 22:39:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Topologii konce od Brystonu vždy čas od času někdo vytáhne, děje se to přes 20 let. Zapojení přináší jen problémy. Nestojí za to ztrácet čas diskusí, kdo chce, ať si to odsimuluje, postaví a a udělá názor. Místo těch diskusí by to měl už třikrát hotové. To platí v podstatě o všem na fórech.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 22:46:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle tohle ani není třeba simulovat, co tam vadí jsem hlásil hned.

A nejsi zrovna Ty ten, který vždy říkal, že ty má zapojení jsou jen simulace a že to tak v reálu není ? Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 23:02:54    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Topologii konce od Brystonu vždy čas od času někdo vytáhne, děje se to přes 20 let. Zapojení přináší jen problémy. Nestojí za to ztrácet čas diskusí, kdo chce, ať si to odsimuluje, postaví a a udělá názor. Místo těch diskusí by to měl už třikrát hotové. To platí v podstatě o všem na fórech.


toto všetko je sice pekné ale asi ste nečítali celú diskusiu a riadne... Z bryston koncáku upadlo, dokonca som ju ani pôvodne nechcel použiť. Môj návrh je na obrázku ktorý som priložil..Takže brystona môžme nechať tak ako je. Ale čo keby sa pozreme na ten môj návrh k tomu alebo fakt musím odpáliť 30eur tranzistorov na to aby som zistil že je to celé jedna velká slepá ulica toto HiFi audio a vrátit sa k elektronkám ?

Bohužial neovládam žiadny "riadny" simulátor okrem toho primitívu falstadu ktorý je sice super na rýchle overenie a prípadne ukáže aj jasné chyby, ale ten je naozaj od reality faaaaaakt ďaleko.

Videl niekdo tú topológiu superkomplementára niekto niekde ? Mimo brystonu ktorý je nám jasné že je slepá ulička, ale v tej forme akej som to ja predviedol ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ne február 27, 2022 23:06:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Vašku,

a) ta simulace je stará 8 let
b) začít se dohadovat na netu je to poslední, na co mám chuť. Simulace jsou skvělá věc která hodně urychlí návrh a odladění, ale bez stavby reálného zapojení se neobejdeme, zvlášť když jsou tam špeky třeba v podobě lokálního VF kmitání. Možná všechny parazitní impedance umíš v simulaci podchytit, možná máš modely které zcela věrně simulují nelinearitu všech tranzistorů včetně fetů a mosfetů, nevím. Jestli ano, tak blahopřeju.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po február 28, 2022 05:57:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Milej Pavle, ale ono to tak funguje Very Happy

Vymyslím si nějakou ptákovinu, definuju jaké mají smysl nějaké hodnoty součástek a jak se dá dosáhnout jakých vlastností, nakreslím schema a odsimuluju to a když se toho někdo chytí, tak mu najdu chyby v tišťáku.
On to postaví a ono to funguje přesně tak, jak jsem definoval.
Třeba zapojení bezdomovec (homlesak) na audiowebu.

A pak přijde nějakej chytrák a ptá se, proč je tak malej vstupní kond C1 ? a proč ne aspoň 2uF, jak by to udělal on Rolling Eyes

Mimochodem, to změna zkreslení na 6kHz u zesilovače, co jsi postavil, je evidentně způsobena nástupem příčného proudu, resp. pozdním zavíráním koncových tranzistorů.
Ale na to nepotřebuji ten zesilovač stavět, to je jasné z chování hned Laughing

Nevím, jestli bude odkaz fungovat, já mám přístup na toto fórum odepřen.
Zcela nesymetrický zesilovač, bez zdrojů proudu a proudových zrcadel, s kvazikomplementárním koncem z 2N3055 v B třídě, s klidovým odběrem 30mA a asymetrickým napájením s výstupním kondenzátorem a to všechno se zkreslením -140 dB Laughing
www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=375634#p375634

A tady Laco zrealizoval trochu jednodušší předchozí verzi bezdomovce.
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24304

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !


Naposledy upravil danhard dňa Po február 28, 2022 08:08:51, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Po február 28, 2022 06:16:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak a môžete ma ukameňovať Very Happy

Zopár vecí som nedomyslel ale moc som na to ani kapacitu mozgovú v tom čase nemal aby som riešil..takže tak som to do eaglu načmáral..a hádam by dnes mohla byť aj doska do určitej miery spravená.

(chýba mi bucherot a z toho dôvodu je tam kopec rezistorov paralelne lebo 2W rezistory budú lepšie ladiť na doske Smile okrem toho mi to vychádza lacnejšie tak..akoby na tom tu záležalo)

Vopred sa priznávam že ochranu a obvod kluďáku som si vzal z DPA110..teda skoro..zabudol som na kondíky..asi som sa už moc ponáhľal Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po február 28, 2022 06:30:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Bez hodnot nemůžu říct, jak se to bude chovat.

Začátečnická chyba, ve VAS nemůžou jít proti sobě dva kanály s velkým dc napěťovým zesílením, differenciální offset vstupu způsobí nestabilitu příčného proudu VAS.

Q21, Q22 jsou přehozeny.

Při zkratu zaberou ochrany omezení proudu konců.
Na kolik je omezen proud VAS ?

Zdroje proudu jsou závislé na napájecím napětí.

Jaká je rezerva zesílení zpětné vazby třeba na 10kHz ?

30 tranzistorů, jaký to má přínos proti jednoduchému řešení ?

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Po február 28, 2022 23:40:37    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="danhard"]Bez hodnot nemůžu říct, jak se to bude chovat.

Jasné, dodám komplet schému dnes..neviem kedy..možno až o jednej druhej ráno Very Happy

danhard napísal:
Začátečnická chyba, ve VAS nemůžou jít proti sobě dva kanály s velkým dc napěťovým zesílením, differenciální offset vstupu způsobí nestabilitu příčného proudu VAS.


A ako by som to teda mal riešiť? Je to presne tak ako má prakticky každá na internete bež dostupná schéma... myslel som že podstata VAS je aby cez neho tiekol prúd furt aby pracoval prakticky v Áčku.. Teda cez VAS by bol kluďák 10mA (približne) a potom by si driver cucol tolko čo chce.. Možno tomu zle chápem ale moc som ani nemal z čoho čerpať len pofiderných schém na nete.. Mali by ste najeký vzor alebo niečo čím by som si to vedel vizualizovať?

danhard napísal:
Q21, Q22 jsou přehozeny.


Aha no, vďaka. Už boli 4 hodiny ráno keď som to dokreslil... Chybyčka se vbloudila.

danhard napísal:
Při zkratu zaberou ochrany omezení proudu konců.
Na kolik je omezen proud VAS ?


Prúd VAS by mal byť 10mA približne

danhard napísal:
Zdroje proudu jsou závislé na napájecím napětí.


To mi je jasné. Namiesto rezistora by som to chcel nahradiť Depletion mosfetmi ..takúto dosku už mám pre moje elektronkové zosilňovače kde to nahrádza rezistor.
EDIT: dokonca mojim úmyslom bolo tomu dodať regulovaný zdroj.

danhard napísal:
Jaká je rezerva zesílení zpětné vazby třeba na 10kHz ?


Netuším...ani netuším ako by som to mal odmerať alebo zistiť. Prvý krát sa s touto požiadavkou stretávam. Niesom v tejto sfére až tak zažrane vzdelaný.

C8 zatial neosadím, neviem ešte čo za hodnotu ani ako ju vybrať správne zatiaľ.

danhard napísal:
30 tranzistorů, jaký to má přínos proti jednoduchému řešení ?


Absolutne netuším. Šlo mi o to že s jedným zdrojom prúdu obsiahnem reguláciu napätia pre diferáky a zdroj prúdu pre diferáky samotné..už to je samotných 6 tranzistorov.. Ano šlo by použiť len priblbé rezistory aj pre tie zenerky ale mám pocit že by to takto mohlo byť "lepšie"..a aj keby to nepomohlo no tak..čo už..stáva sa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AdamVarga
Hifi obsluha


Založený: 26 február 2022
Príspevky: 26
Bydlisko: Slovensko, Nové Zámky

PríspevokZaslal: Ut marec 01, 2022 04:35:57    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Při zkratu zaberou ochrany omezení proudu konců.
Na kolik je omezen proud VAS ?


Na túto otázku mám už lepšie odpovede.

V hodnotách ako na aktuálnej schéme podľa môjho primitívneho simulátora dochádza k činnosti nadprúdovej ochrane už pri 15A prúdu a počas jej činnosti je maximálny prúd VAS obmedzený na 320mA (obidve tieto hodnoty budú v skutočnosti podľa predpokladu menšie avšak nie o moc..viz moje vysvetlenie dolu)

cez VAS v kľudovom stave tečie okolo 4-5mA. Myslím že by to mohol byť rozumný kluďák.

Pri totálnom skrate teda ak by som prakticky ako dement pripojil výstup do totálneho skratu je prúd limitovaný na MAX 32A. Toto je povedzme aj bezpečný prúd keďže MJL3281-MJL1302 sú do 15A konštantne. Myslím že by sa to nemalo odfakliť. Aspoň teda nie prúdom ale stratovým výkonom určite ak by sa prevádzkoval dlhodobo do skratu.

Takto by ten zosík zmákol makať do skratu nejakú chvilku keďže podľa simulátora to cez tranzistory ženie 280W (priemerne-spičkovo 600W čo bude postačovať na spolahlivé upečenie...) stratového výkonu.

Skutočnosť avšak bude úplne iná (o niečo menší prúd) keďže zosilnenie tých tranzistorov padá prúdom Ic čo tu nikomu nemusím vysvetľovať ale spomínam to z toho dôvodu že tento simulátor drží zosilnenie tranzistorov konštantné nezávisle od prúdu a frekvencie.. Proste sa bavíme o ideálnych súčiastkach..zato to treba brať s nadhľadom.

"merania" ak by sa to dalo nazvať boli vykonané pri napájacom napätí 48V+/-

Maximálny rozkmit s ideálnymi tranzistormi (avšak majú nasimulované prechody B-E aj keď nie úplne zhodné s realitou) je 42V do záťaže 4 ohm(Tesne pred limitáciou ktorá prichádza pri 42.2V)

Pre 8ohm je to až 44V (limitácia pri 44.1V)

Pre 2ohm je to (Ice max 15A teda už pri slabej činnosti ochrany) 30V.

Ono by to veselo dokázalo tlačiť aj do 2ohm vrámci parametrov koncákov ale ochrana to obmedzuje tvrdo pri 17A, čiže v podstate potenciál tranzistorov nieje úplne využitý ale táto oblasť funkcie ma moc nezaujíma keďže ja ich do mostíka neplánujem dávať, aj tak si myslím že rozumne by sa mali využiť tie MLJčka tak max do 7A pohodlne rozumne čo aj spĺňa tá ochrana..

Zosilňovač by pracoval výhradne do max 4ohm záťaže. Myslím že 200W na búchanie v paneláku bude postačovať pre moje aj susedské potreby Laughing ..ovšem aby som neohluchol z toho alebo neodpálil bedne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut marec 01, 2022 09:48:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Jakou funkci mají odpory R25, R26 33R ?
Nebo jsi to jen opsal ze zesilovače jiného dementního autora ?
Jaký je na nich úbytek při omezení, když VAS dává 300 mA ???

Jaká je napěťová ztráta k napaájení v koncovém stupni, když zesilovač pracuje na začátku limitace do 4R ?

Nauč se jiný simulátor, který pracuje s reálnými modely, třeba LTspice.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist