Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zvyšná reprobedňa

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: So jún 04, 2022 19:34:15    Predmet: Zvyšná reprobedňa Odpovedať s citátom

Zdravím. Doma som mal subwooferový reproduktor, ktorý sa mi dlho povaľoval. Počas karantény som si mal plno času a tak som k nemu navrhol reprobedňu podľa objemu, ktorý udával výrobca. Po skončení karantény som si dal vyrobiť bedňu. Problém bol v tom, že som na jednej strane nezapočítal hrúbky dosiek a tak mi ju vyrobili menšiu ako som potreboval. Neskôr som si dal vyrobiť správnu bedňu. Projekt č. 1 je hotový ale teraz mám opačný problém. Vznikol mi projekt č. 2. Mám bedňu ale nemám repro. Vnútorne rozmery sú 380 x 200 x 200 (robil som uzatvorený box). Potrebujem reproduktor a k tomu vhodné rozmery. Ja sa v tom až tak nevyznám ale nejaké základy ovládam. Nechám si od vás poradiť a podľa toho subwoofer vyrobím. Je mi ľúto využívať bedňu používať nočný stolík. Za reproduktor dám maximálne 50 €. Je to vlastne taký náučný projekt. Nepotrebujem aby to hralo nahlas. Chcem aby to zahralo čo najnižšiu frekvenciu alebo sa tie peniaze čo najlepšie. V bedni zatiaľ nie sú žiadne otvory a nie je zlepená. Chcel som si ju dokončiť doma. teraz sa dá zmenšiť alebo zachovať veľkosť. Použiť repro od 170 mm dole. Spraviť bassreflex alebo pridať priečku.

Mňa zaujal reproduktor https://www.visaton.de/en/products/drivers/woofers/kt-100-v-4-ohm

Viete mi k tomu navrhnúť vhodné rozmery poprípade vybrať iné repro a romery k tomu? Budem rád za každú radu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So jún 04, 2022 19:51:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus tuto webovu aplikaciu, poradi i s vyberom repraku:
- https://speakerboxlite.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Pi jún 10, 2022 19:40:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Prezrel som si tu stránku. Znova mi najviac vyhovuje Visaton KT 100 V - 4 ohm.
Ako mám upraviť rozmery bedne a aký bassreflex zvoliť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 16:49:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikto nič? Pre znalých to určite nebude problém. Ja by som to musel celé študovať. A na to teraz nemám veľa voľného času.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1241
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 17:06:43    Predmet: Odpovedať s citátom

lyopes napísal:
Zdravím. ... Je to vlastne taký náučný projekt. ....


lyopes napísal:
...Ja by som to musel celé študovať. A na to teraz nemám veľa voľného času.


Nevylučuje sa to?

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 19:19:12    Predmet: Odpovedať s citátom

narychlo z tej doporucovanej kalkulacky pre Visaton KT100V

objem 12.1 litrov
trubku bassreflexu siroku aspon 17mm (vychadza dlzka 38mm), pre 35mm sirku dlzka 178mm

pri vyssich hlasitostiach a na frekvenciach pod 100Hz ti to ale bude riadne skreslovat, v simulacii to prekracuje to maximalnu vychylku repraku - opatrne



g1.png
 Description:
 Filesize:  34.64 KB
 Viewed:  28 Time(s)

g1.png



g2.png
 Description:
 Filesize:  24.41 KB
 Viewed:  25 Time(s)

g2.png




Naposledy upravil miero dňa Po jún 20, 2022 19:23:31, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 19:22:00    Predmet: Odpovedať s citátom

ak by si chcel uzatvorenu, tak objem 4.2 litra


c1.png
 Description:
 Filesize:  35.01 KB
 Viewed:  22 Time(s)

c1.png



c2.png
 Description:
 Filesize:  24.16 KB
 Viewed:  31 Time(s)

c2.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 21:06:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Náučný v tom zmysle, že si od vás nechám poradiť a popri tom sa niečo nové naučím. Ďalší rok chcem začať so stavbou krtkodomu, tak môj voľný čas a energia ide tam. Len chcem prerobiť tu bedňu lebo potom už na to určite nebudem mať čas.



Pri tých 17 mm nemá byť 380 mm?

Takže kúpim reprak kt100v. Uberiem z dĺžky na požadovaný objem 12,1 l, čo je 303 mm. Repro pôjde na stenu 303 x 200. Basreflex bude mať vnútorný priemer 35 mm a bude dlhý 178 mm. Dá sa niekde kúpiť presne taký bassreflex ako potrebujem?

Kde je najlepšie umiestniť repro a kde bassreflex na strane o rozmeroch 303 x 200?

Ako a čím vytlmiť bedňu z vnútra?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 21:39:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Kalkulacka vypocitala hlbku 38 milimetrov pri (minimalnom) priemere 17mm. Kedze ten repracik je maly, tak to mozno bude stacit.

So sirsim sa to predlzuje:
- sirka 20mm ... dlzka 52mm
- sirka 25mm ... dlzka 86mm
- sirka 30mm ... dlzka 128mm

Ale to by si doladil podla ucha potom...

Pri tom kratkom by stacilo i zosilnenu stenu a dieru do nej. Ak by si chcel na bassreflexe zaoblenie, tak treba pripocitat k dlzke polomer toho zaoblenia.

A nerozumiem k comu to chces pripojit. Ako subwoofer k AV receiveru? A hlavne bedny mas ake?


Naposledy upravil miero dňa Po jún 20, 2022 21:59:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 21:58:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám lsr 305 ktoré používam k projektoru. Väčšinou na pozeranie filmov. Sem tam nejaká hudba. Len tam trochu chýbajú basy. Mám zvyšný zosilňovač a k tomu mam samostatne aktívnu nastaviteľnú výhybku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 22:07:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako sa prejaví rozdiel v priemerne bassreflexu na zvuku? Myslím napr medzi tých 17 mm a 35 mm.

Takze keď mám dosku 18 mm hrubú tak k nej stačí z vnútra nalepiť 20 mm dosku a cez nich prevrat 17 mm dieru? Poprípade pripocitat k hrúbke pridanej dosky aj to zaoblenie navyše?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 22:29:20    Predmet: Odpovedať s citátom

hmm, k lsr si tymto moc nepomozes ... tie hraju uz cca od 50Hz
- https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?attachments/jbl-305p-mkii-speaker-powered-monitor-acoustic-audio-measurements-png.45231/

problem moze by aj v miestnosti ... ak je mala, tak sa ti tam ta dlha vlna ani nevojde, a bolo by to treba riesit uplne ineak

skus si zadat rozmery do tejto kalkulacky a napis ake mody ti to vypocita, povedzme pod 70Hz

Inak ... JBL k tym tvojim LSR vyraba aj subwoofer LSR310S ... s 10" reproduktorom...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 22:34:58    Predmet: Odpovedať s citátom

lyopes napísal:
Ako sa prejaví rozdiel v priemerne bassreflexu na zvuku? Myslím napr medzi tých 17 mm a 35 mm.

Takze keď mám dosku 18 mm hrubú tak k nej stačí z vnútra nalepiť 20 mm dosku a cez nich prevrat 17 mm dieru? Poprípade pripocitat k hrúbke pridanej dosky aj to zaoblenie navyše?

cez uzky otvor prudi zvuk rychlejsie, takze z uzkej trubky by mohlo byt pocut vietor/sycanie ... ale s tym reprakom bude vacsi problem skreslenie ... subwoofer potrebuje vacsi priemer nez 4"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 22:39:43    Predmet: Odpovedať s citátom

nezvazil by si radsej nieco taketo?
- https://www.electronic-star.sk/HiFi-a-TV/HiFi-reproduktory/Aktivne-HiFi-Subwoofery/Aktivny-subwoofer-Auna-Linie-300-SW-BK-AUX-cierny-Cierna.html

najlacnejsi, aky som nasiel ... kvalita bude zodpovedat cene, ale mohlo by to byt lepsie, nez to co vyrobis so 4" reprakom
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 23:00:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Viem že lsr hrajú od tých 50 Hz ale pocitovo mi tam chýbajú basy. Izba je dosť veľká. Cca 4,5 x 5,3m.O tom že majú subwoofer som tiež vedel. Ale mal som doma 10 palcový reproduktor a zosilňovač ktorý sa mi doma už dlho povaloval. Tak som ho chcel využiť. Z dodávaneho objemu od výrobcu som vypočítal rozmery a dal som si vyrobiť uzavretú bedňu. Dokončil som si ju doma sám. Problém bol ten ze som sa pomýlil a prvy krát som dal vyrobiť zlu bedňu. Druhá sa už podarila a používam ju pri zostave ktoru som popísal. Teraz to hra pekne. Len chcem využiť aj tu prvú bedňu. Teraz je z nej maximálne odkladací stolík. Nový subwoofer použijem neskôr. Poprípade ho porovnám s tým co mam a keď bude hrať lepšie tak ho vymením. Len to chcem spraviť teraz pokiaľ mám aspoň trochu času.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 23:07:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Kupovaný hotový a aktívny nechcem. Chcem využiť to čo mám doma. Ďalšie repro už budem riešiť určite niečo kvalitnejšie. Ale to až do nového domu.

Repro do bedne môže byť aj iné. Len dá bedňa sa už nedá zväčšiť. A chcem aby to hralo od najnižšej frekvencie co sa dá. Samozrejme sa chcem zmestiť do do rozpočtu co som si dal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 23:15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je nad rozpocet o par EUR, ale vyplatilo by sa to myslim ak pises, ze citis nedostatok basov:
- https://www.soundimports.eu/en/tang-band-w5-1138smf.html

Hlavne ta max. vychylka je velmi stedra.

Objem (bez bassreflexu): 9.2 l
Bassreflex priemer 50mm, dlzka 266mm.



tb1.png
 Description:
 Filesize:  52.86 KB
 Viewed:  26 Time(s)

tb1.png



tb2.png
 Description:
 Filesize:  32.95 KB
 Viewed:  25 Time(s)

tb2.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 20, 2022 23:38:03    Predmet: Odpovedať s citátom

A mas teda zosilnovac pre subwoofer, tzn. taky i s nastavenim frekvencie dolnej priepuste a popripade aj fazy, alebo to by robil AV receiver, ci ako?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lyopes
Hifi obsluha


Založený: 04 jún 2022
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ut jún 21, 2022 18:16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno. Je to zosilňovač aj pre subwoofer. Má v sebe 80 Hz dolnú priepust. Ale dolo to veľmi nevýrazné. Tká som ju vypol a doplnil som ju o ďalšiu aktívnu priepust. Nastavuje sa na nej priepust od 22 až do 300 Hz. S tým si už viem nastaviť, tak aby to hralo dobre.

To repro co si navrhol sa mi celkom pozdáva. Akurát bassreflex musí byť trochu kratší. Stena na ktorú ho budem dávať ma 200 mm hĺbku + 36 mm hrúbka čelnej dosky. Neviem koľko musí byť od zadnej steny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist