Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

... toto je môj MHHA

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DIY realizácie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
marcino
Hifi obsluha


Založený: 03 október 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: So október 03, 2009 23:20:42    Predmet: ... toto je môj MHHA Odpovedať s citátom

Chcem Vám prezentovať moju realizáciu MHHA (Multi-Hybrid Headphone Amplifier) a zopár mojich skúseností s ním. Jedná sa o zapojenie z kórejského webu: http://www.headphoneamp.co.kr/bbs/zboard.php?id=diy_sijosae&page=1&sn1=&divpage=1&sn=off&ss=on&sc=on&select_arrange=headnum&desc=asc&no=247 . Stránka je len v kórejštine, realizácia však stojí za to. Ja som postupne zostrojil dva modely, s elektrónkou Tesla ECC802 a s elektrónkou Philips E88CC. Hoci zapojenie oboch je veľmi podobné, zvukovo sa jedná o odlišné zariadenia. V tomto prípade každému záujemcovi odporúčam v rámci svojich možností vyskúšať viac typov, výrobcov a jednotlivých kusov elektrónok. Po zvukovej stránke je zosilňovač naozaj dobrý, mimoriadne sa mi osvedčil pri reprodukcii klasickej, rockovej a jazzovej hudby. Zosilňovač sa mi v oboch verziách podarilo zabudovať do malej celokovovej skrinky-treba sa však popasovať s chladením IO, tranzistoru MOSFET aj elektrónky. Kvôli optickému efektu je elektrónka podsvecovaná diódou LED, v prvom prípade žltej farby a v druhom prípade modrou. Ale pravdu povediac, modrá je efektnejšia. Navyše elektrónka "svieti" aj vlastným svetlom. Co sa týka napájania, vyskúšal som rôzne možnosti, nakoniec sa ukázalo najefektívnejšie napájanie externým spínaným napájačom 24V. Kvalita takýchto napájačov sa v poslednej dobe veľmi zlepšila, takže ich použitie je možné aj takomto prípade. Na dokreslenie pripajam fotografiu varianty s ECC802 (Tesla). V prípade záujmu viem zodpovedať na otázky súvisiace so stavbou mojich MHHA. A na záver ešte posledná skúsenosť (už by som na to aj zabudol). Veľmi sa mi osvedčilo využiť takýto MHHA nielen ako slúchadlový zosilňovač, ale odporúčam ho zaradiť medzi Váš CD prehrávač a zosilňovač-Vaša aparatúra ožije a bude plná "elektrónkového" zvuku. Veď viete-experimentom sa hranice nekladú.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne október 04, 2009 17:13:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Už na prvý pohľad tam vidím jeden nedostatok - tá elektrónka mala byť zapustená aspoň 1cm v krabičke, aby nebolo vidieť pripojenie elektród na kolíky Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcino
Hifi obsluha


Založený: 03 október 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ne október 04, 2009 18:06:55    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
Už na prvý pohľad tam vidím jeden nedostatok - tá elektrónka mala byť zapustená aspoň 1cm v krabičke, aby nebolo vidieť pripojenie elektród na kolíky Very Happy


Takéto zapustenie v tomto prípade veľmi neodporúčam, kovová skrinka sa totiž využíva ako chladič pre výkonový MOSFET IRF a integrovaný stabilizátor. Elektrónka má tiež pomerne veľkú výkonovú stratu. Takže takto aspoň vznikol rozmerovo malý kompaktný celok s uspokojivými teplotnými pomermi. Ak by sa niekto rozhodol elektrónku zapustit, odporúčam voliť väčšiu skrinku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne október 04, 2009 19:50:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepochopil si ma, myslel som to žartom. A ak by sme mali byť dôslední, tak pri malej medzere okolo (2mm?) by nebol žiaden problém s chladení. Teplý vzduch totiž stúpa hore.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcino
Hifi obsluha


Založený: 03 október 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ne október 04, 2009 23:07:55    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
Nepochopil si ma, myslel som to žartom. A ak by sme mali byť dôslední, tak pri malej medzere okolo (2mm?) by nebol žiaden problém s chladení. Teplý vzduch totiž stúpa hore.


Tak, či tak, s chladením to v tomto prípade nie je jednoduché. Treba dobre zvážiť akou teplotnou väzbou budú jednotlivé výkonové prvky previazané so skrinkou. Na ukážku posielam ešte aj verziu s elektrónkou Philips E88CC s mincou 1€ pre predstavu o veľkosti zariadenia. Zhodou okolností, tu je elektrónka hlbšie v zariadení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Po október 05, 2009 09:43:26    Predmet: Odpovedať s citátom

No, stále si nepochopil, že ja tú debatu vediem v trochu nadľahčenom tóne, ale ak chceš mať predstavu ako som to myslel, tak vzor je v pôvodnom prameni, v tej krabičke od margarínu Rama Smile .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcino
Hifi obsluha


Založený: 03 október 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po október 05, 2009 11:35:30    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
No, stále si nepochopil, že ja tú debatu vediem v trochu nadľahčenom tóne, ale ak chceš mať predstavu ako som to myslel, tak vzor je v pôvodnom prameni, v tej krabičke od margarínu Rama Smile .


V tej škatuľke od margarínu to musí byť skôr piecka ako slúchadlový preamp.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcino
Hifi obsluha


Založený: 03 október 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ut november 03, 2009 08:37:28    Predmet: MHHA vo formáte .pdf Odpovedať s citátom

Vzhľadom na čiastočnú nefunkčnosť web stránky http://www.headphoneamp.co.kr/bbs/zboard.php?id=diy_sijosae&page=1&sn1=&divpage=1&sn=off&ss=on&sc=on&select_arrange=headnum&desc=asc&no=247 , v ktorej sa nezobrazujú obrázky, môžu prípadní záujemci o stavbu MHHA využiť jej pôvodnú kópiu vo formáte .pdf. Súbor obsahuje schému zapojenia aj plošné spoje. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Josko
Hifi obsluha


Založený: 20 júl 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2009 01:37:12    Predmet: Odpovedať s citátom

marcino: Nechcem ti kaziť radosť ale anódovom napätí 16-17V ako je tam napísané bude ECC802 aj ECC88 v značne nelineárnej oblasti a bude tam dosť veľké skreslenie.A ten spínací mosfet tomu tiež nepomôe.. schválne si skús spraviť cez to loopback do zvukovky a zmerať to nejakým SW osciloskopom na obdĺžnikovom priebehu a uvidíš čo to s ním dorobí. Keď elektrónky tak poriadne a nie mimo parametrov skombinované so spínacím mosfetom... Môžeš sa inšpirovať v tomto threade na susednom fóre: http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=3549&p=1
Ale inak spracovanie máš v skutku pekné Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
xreef
Hifi obsluha


Založený: 01 marec 2009
Príspevky: 33

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2009 02:22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Já to postavil z legrace taky, páč se mi tu pár těhle elektronek povalovalo. Jak už jsem někde pravil, jsem "návodák s multimetrem, žádnej vědátor" Takže
V první řadě jsem si upravil desku, aby to trochu vypadalo a dali se na tom páchat pokusy....
Napájet to 24V mi prostě nefunguje ani boha, ozývá se s toho hroznej brum hned od začátku, po najetí elektronky je to ještě horší...
Tudíž nápájecí napětí jsem snížil na 19V a je klid....
Těch 16-17V se v tom místě naměřit dá, ale jen do doby, než nejede elektronka (cca 20s), potom to spadne na cca 7.7V.....

Zvukově je to lepší jak výstup z počítače. Zkoušel jsem to s levnými Philipsy HP200 (zdá se subjektivně, lepší bas a více prostoru), pak jsem u toho měl kossy UR18 (hrozně přebasované), a pak ještě senhaiser cx300 (na první poslech dobré, po delším poslouchání mi to příde ostré a bolí s toho uši)
Na osciloskopu to nebylo páč ho nemám.......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Josko
Hifi obsluha


Založený: 20 júl 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2009 12:36:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri tomto nepotrebuješ normálny HW osciloskop.. stači zapojiť výstup do line in a meráš to kompom.
No a sám vidíš že: "na první poslech dobré, po delším poslouchání mi to příde ostré a bolí s toho uši" - to bude prejav toho skreslenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marcino
Hifi obsluha


Založený: 03 október 2009
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: St november 18, 2009 23:45:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Josko napísal:
Pri tomto nepotrebuješ normálny HW osciloskop.. stači zapojiť výstup do line in a meráš to kompom.
No a sám vidíš že: "na první poslech dobré, po delším poslouchání mi to příde ostré a bolí s toho uši" - to bude prejav toho skreslenia.


Čo sa týka skreslenia-výsledky meraní sú uvedené v pôvodnom prameni v tabuľke "Test results" pre rôzne výstupné impedancie. Tabuľku možno nájsť v pdf súbore, ktorý je zverejnený vyššie.

Čo sa týka zvukovej kvality-ja som so zapojením veľmi spokojný, aj keď musím povedať, že som vyskúšal veľký počet rôznych elektrónok. Najlepší výsledok mám s elektrónkou TESLA ECC802 (Made in Czechoslovakia). Čo som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať je jej ekvivalent ECC802S (Made in Slovakia) od JJ- Electronic ( http://www.jj-electronic.com/sk/pdf/ECC802S.PDF ). Počul som dokonca, že ju v Čadci vyrábajú aj s pozlátenými kontaktami.

Moje dve vzorky zosilňovača hrajú čisto a bez akéhokoľvek brumu aj pri napájacom napätí 24V. Ako som už hovoril, používam spínané zdroje (GM electronic). V mojich konštrukciách je každý zosilňovač napájaný zdrojom iného typu. Prvý používa zdroj v prevedení "do zásuvky" a druhý "v notebookovom" prevedení na šnúre. Zdroje fungujú identicky, čo som vyskúšal ich vzájomnou zámenou.

Ešte som si všimol, že zosilňovač je dosť citlivý na niektoré bezdrátové zariadenia. V našom prípade to bol bezšnúrový DECT telefón, ktorý máme štandardne umiestnený asi 1 m od zosilňovača na tom istom stole. V tomto prípade však stačilo základňu telefónu posunúť asi o 15 cm a bolo po probléme.

Čo sa týka slúchadiel, mne sa osvedčila značka Sennheiser, ale skúšal som aj AKG a KOSS. V tomto prípade je to asi individuálne, každý si vyberie to, čo mu najviac vyhovuje. Ale s istými hudobnými žánrami Sennny nemajú chybu. Naproti tomu hrajú podľa mňa AKG naturálnejšie. S tvrdením, že po dlhšom počúvaní hrá zosilňovač ostro a bolia z toho uši, ja viac nesúhlasím ako súhlasím (Ono, keď na to príde, hlava Vás môže rozbolieť po určitom čase pri počúvaní každej hudby). Skôr naopak, zvuk tohoto zosilňovača je dosť prirodzený. Čo som si však všimol, zapojenie sa nehodí na reprodukovanie rýchlej elektronickej hudby a skôr mu svedčí rock a jazz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DIY realizácie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist