Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

regulátor napätia s encoderom

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
peter123
Hifi obsluha


Založený: 05 marec 2009
Príspevky: 3

PríspevokZaslal: Št marec 05, 2009 13:16:18    Predmet: regulátor napätia s encoderom Odpovedať s citátom

Nazdar,
potreboval by som čo najjednoduchšiu schému na spomínaný regulátor.
Napr. upravený regulátor hlasitosti. Našiel som neaký odkaz, na jednoduchý regulátor hlasitosti, len neviem čo sa deje na výstupe toho zapojenia. http://www.webx.dk/oz2cpu/20m/encoder.htm

Priznám sa že s encodermy nemám skúsenosti.

V konečnom dôsledku potrebujem na výstupe docieliť meniace sa napätie
(max 12V=napájacie - min nemusí byť až nula)

Nedala by sa neako upraviť PC myš?

Ak som to sem zaradil nesprávne, prosím o preradenie do príslušnej sekcie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Št marec 05, 2009 16:24:07    Predmet: Odpovedať s citátom

neuviedol si počet krokov ani veľkosť nap. skokov
pokiaľ ti stačí 256 polôh s 8 relé - tak sa to už riešilo
http://www.diyaudio.com/forums/attachment.php?s=&postid=61500&stamp=1032358392
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Št marec 05, 2009 16:38:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejde ani tak o schéma, jako spíš o software, který ti bude regulovat hlasitost na základě povelů od toho kodéru... Řeší se to například obvody PIC, Atmel atd....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
peter123
Hifi obsluha


Založený: 05 marec 2009
Príspevky: 3

PríspevokZaslal: Št marec 05, 2009 17:14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

ten odkaz mi nejde. treba sa tam zaregistrovať?

potrebujem otočiť encoderom asi o 900 až 1000°. Veľkosť napäťových sokov nieje neak rozhodujúca, výstup bude napojený na komparátory na ktorých si vyregulujem pri akom napätí budú reagovať.

Sorry, pozerám, že som nenapísal, že mi týmto zapojením nejde o reguláciu hlasitosti.
Bol to len nápad, či by sa nedalo upraviť neaké zapojenie.
V podstate potrebujem nahradiť viacotáčkový potenciometer regulujúci napätie encoderom.(alebo optickým snímačom)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Št marec 05, 2009 17:31:27    Predmet: Odpovedať s citátom

peter123 napísal:
ten odkaz mi nejde
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MiSt
Hifista


Založený: 14 december 2007
Príspevky: 159
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2009 08:31:09    Predmet: Odpovedať s citátom

to Peter123: Pokiaľ chceš jasné riešenie potrebuješ jasné zadanie , takto to je o hádaní čo to má vlastne robiť...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peter123
Hifi obsluha


Založený: 05 marec 2009
Príspevky: 3

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2009 09:51:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako som napísal: potrebujem nahradiť viacotáčkový potenciometer regulujúci napätie encoderom.
Ide o to že sme si v dielni pred časom zbúchali jednoduchý malý multifunkčný stroj na prácu s plechom. Tým viacotáčkovým potenciometrom sa nastavuje hodnota "elektronického dorazu". Viem, znie to čudne, ale pre našu aplikáciu to funguje super.

Na klasický viacotáčkový potenciometer je na jeden kraj napojený plus pól, na druhý mínus pól a na jeho bežec sú pripojené viaceré komparátory, ktoré to celé vyhodnocujú. Bežec je spojený s pohyblivou časťou zariadenia. Meniace sa napätie spína, rozpína výstupy komparátorov, ktoré ovládajú ďalšie veci ako el.magnet, hydr. prvky. Prah reakcie komparátorov sa dá prispôsobiť zmenou ref. napätia na ich vstupoch, čiže sa "dorazy" v prípade potreby dajú meniť a posúvať.
Ide ale o životnosť potenciometra, preto ho chcem nahradiť encoderom, digitálnym potenciometrom. Čiže zapojenie ktoré potrebujem musí na výstupe regulovať napätie v rozsahu do 12V/100mA Počet krokov si viem čiastočne prispôsobiť zmenou priemeru kolieska, ktoré otáča hriadeľom potenciometra. Momentálne je priemer okolo 25mm a v "pracovnom zábere" sa otočí asi o 900-1000°.

Viem, celé to zapojenie je dosť čudné, ale zbúchali sme to narýchlo z toho čo sme našli v robote po šuflíkoch. Ku podivu to dodnes funguje, len to chce malý tunning. Celé to prerábať a iný systém už ale nebude nik. Preto to skúšam takouto cestou.
[/img]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2009 10:57:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč dělat věci jednoduše, když jdou dělat složitě, že ? Laughing Za prvý : životnost kvalitního aripotu není vůbec špatná. Za druhý : když už chceš mermomocí použít inkrementál, kup si to, co chceš takhle pracně lepit, hotový, stoprocentně to bude v nabídce firem, který tyhle čidla vyrábějí....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MiSt
Hifista


Založený: 14 december 2007
Príspevky: 159
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2009 13:04:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ je to napojené na pohyblivú časť zariadenia, musí byť ten potenciometer zrejme slušne namáhaný. Spôsob akým riešiš ovládanie stroja je dosť podivný, zrejme to nechceš meniť , tak si skús pozhánať enkoder čo sa montuje na servo motory, na enkodery používané ako ovládací prvok rýchlo zabudni.
Ako už ale spomínal Jirik , musíš napisať SW pre mikroradič ku ktorému bude enkoder pripojený.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist