Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Měření reproduktorů TVM (dříve Tesla)
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne september 27, 2009 20:21:21    Predmet: Měření reproduktorů TVM (dříve Tesla) Odpovedať s citátom

Už jste někdo přišli na to, proč všechna firemní měření reproduktorů TVM mají hrb okolo 150 Hz a pak to padá dolů ?

A vůbec, proč nejsou (obecně, u všech firem) uváděné průběhy pro optimální objem ozvučnice (plus ev. naladěný basreflex)?
Přece výrobce reproduktoru má nejlepší šanci doporučit optimální aplikaci a hlavně ukázat, jak si reproduktor povede v reálné reprobedně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne september 27, 2009 20:36:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechce sa im robiť krabice Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jean
Hifista


Založený: 18 apríl 2007
Príspevky: 172
Bydlisko: Nitra - Cabaj

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 09:32:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Zrejma je to ozvučnicou, TVM meria poodľa normy, v tej sú zrejme predpísané objemy. Pri oužití normálnej ozvučnice som hrb nenameral
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 09:52:49    Predmet: Odpovedať s citátom

1/Reproduktor měří nezapuštěný nebo v měřící bedně vycentrovaný na přední desce - vzniklé zvlnění přes celou charakteristiku.
2/Frekvenční charakteritika je složená z měření z dalekého a blízkého pole, ale je špatně napojená. Ignoruje se bafflestep, Druckstau neboli nárůst tlaku před překážkou o srovnatelném rozměru s vlnovou délkou zvuku.
3/Mám pocit, že nebyla použita korekční křivka mrtvé komory pro oblast nejnižších frekvencí.
4/ Ukazovat měření typické reprobedny lze, ale myslím, že to nemá smysl. Stačí přesně změřené TS parametry, každý si namodeluje sám. Návrh objemu a ladění BR se alespoň u mě totiž z daleko neodvíjí jenom od reproduktoru samotného. Osobně už tady počítám s nějakou pasivní výhybkou, budoucím umístěním v prostoru (bafflestep/Druckstau), zkreslení vlastního měniče, zkreslení ostatních měničů reprosoustavy.
5/Abych jenom nemeldoval a taky něco ukázal...

Moje měření v nekonečné desce 0-90° po 15°, přičemž u osové cháry složeno blízké a daleké pole. Musím ještě vyměnit inbusové šroubky za jiné, házejí moc difrakcí Smile.


Obrázek kliknutím zvětšíte. Peerless SDS 5"

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 19:21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za komentář. Ale co je to za hrůzu na těch 6k (a 10k) ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 19:38:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Na těchto charakteristikách je zrovna teda taky hrb na 200Hz, ale to je správně - od indukčnosti kmitací cívky (nekompenzované) - dále i následný pokles.

Máš asi tak třetinu informace, abys mohl číst něco z grafů. Že je na fr. charakteristice převýšení ještě neznamená (kór mimo pracovní pásmo), že je reproduktor nepoužitelný. Tohle zrovna velmi dobrý reproduktor za svoji cenu, TVM by se mohla učit.
Když se koukneš ke mě na web na měření Seasu L15, tak to je opravdu hrůza. Všem se ten reproduktor vizuálně strašně líbí, ale na reprodukci to není.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Po september 28, 2009 21:01:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 19:54:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednak asi okraj kmitá v protifázi (1. díra), jednak už membrána asi nekmitá pístově. Stejně se to v praxi nad kritickým kmitočtem ořízne výhybkou, ne?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 22:13:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj keď sa signál do cievky oreže výhybkou, v konečnom dôsledku sa harmonické vyprodukované napr. v pohone reproduktoru zosilnia na tých rezonanciách membrány, pričom tieto miesta produkujú ďalšie výrazné harmonické takže sa nám to celé nabaluje a rokvitá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 28, 2009 23:17:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile
Pokud se chcete bavit o příčinách zkreslení v reproduktorech, založte speciální vlákno. Moje měření jsem ukázal jenom jako příklad toho, že i v amatérských podmínkách lze dosáhnout lepších výsledků měření než produkují někteří výrobci.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ut september 29, 2009 06:50:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlákno založil OPA.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5862
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut september 29, 2009 06:58:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem myslel, že dám k změření konkurenční výrobek, ale prý je beznadějně vyprodán Smile
Jsou tam ale uvedené podmínky měření.
http://reproduktory.tvm-valmez.cz/download/woofers/arn-150-0000-8-en.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 29, 2009 18:23:00    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
...Jsou tam ale uvedené podmínky měření.

Kdepak ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ut september 29, 2009 18:55:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Normy.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut september 29, 2009 20:23:24    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Normy.


To je jenom pro zatižitelnost a citlivost, jsou u toho taková malá čísílka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Po október 12, 2009 21:11:44    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Na těchto charakteristikách je zrovna teda taky hrb na 200Hz, ale to je správně - od indukčnosti kmitací cívky (nekompenzované) - dále i následný pokles.

Máš asi tak třetinu informace, abys mohl číst něco z grafů. Že je na fr. charakteristice převýšení ještě neznamená (kór mimo pracovní pásmo), že je reproduktor nepoužitelný. Tohle zrovna velmi dobrý reproduktor za svoji cenu, TVM by se mohla učit.
Když se koukneš ke mě na web na měření Seasu L15, tak to je opravdu hrůza. Všem se ten reproduktor vizuálně strašně líbí, ale na reprodukci to není.


Nesouhlasim,moc velký zjednodušení... hodil bych malou opravku: D To jaký je THD nebo měření sice je určitým ukazatelem je, ale nevypoví to prakticky nic o tom jakej bude uchometricky výsledek... je hodně repráků co poměrně kreslej ale ve výsledku hrajou vcelku dobře (např. vysmívané kovové seasy) a stejně tak to platí i naopak relativně dobrý měření a jejich zvuk je uplně o ničem (speciállně Peerlesy nejslabší to divize DST/Typhany) ... já zastávám názor jinej: lze donutit hrát slušně prakticky jakejkoliv reprák (samože od určitý míry kvality) jen je třeba vědět na jaký pásmo ho lze pustit a jak jeho nectnosti eliminovat na míru takovou že pro ucho jsou již nevadící a naopak vypíchnout a využít jejich výhod Wink Speciálně L15 když se s ní umí zacházet hraje velmi dobře Smile To si dovolím tvrdit já i přesto že mě zajímaj repráky uplně kvalitativně jinde... Very Happy

TVM made in valmez jsou sračky non plus ultra speciálně výšky a ARN226 je peklo na zemi ostatní jen do projektů typu aby něco hrálo a nový řady jsou asi o něco lepší sice, ale pořád to je velmi laciná čína se vším co s tím souvisí... jejich měření nestojí za moc (myšleno valmez obecně v datasheetech) ale s žádnou nekompenzovanou cívkou to nemá co dělat = jiný repro tohle nedělaj = pokud je splněno při měření krmení z nízké impedance v CC ozvučnici vzhledem k VAS přiměřenýho objemu... je to dáno imho dost výrazně jejich mizerným Qts (tou hlavní mizerií která to způsbuje je ta elektricko magnetická část (Qes) v kombinaci s nevhodnou nedobře zatlumenou měrnou ozvučnicí. Arrow

OPA: odpověď na otázku proč nejsou měření v optimalizovaných ozvučnicích a laděních je jednoduchá... to není úkol výrobce ale konstruktéra reprosoustavy.. datasheet výrobce slouží jen jako velmi hrubý náhled kterým se konstruktér může předběžně zhruba řídit při prvotním předběžným výběru a při přiměřených zkušenostech tak dokáže zhruba i předpovědět vhodnost při výběru požadované kombinace reproduktor-ozvučnice-vyhýbka... Navíc neexistuje jedinný univerzálně nejlepší možný řešení jak repro použít... závisí to na mnoha faktorech...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut október 13, 2009 15:43:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Davide já s tebou všeobecně souhlasím. Psal jsem taky o zkreslení obecně, už jsem nepsal o druzích, příčinnách atd... Bylo by to hodně dlouhé, ani to sem nepatří.
Jinak se ještě shodneme na tom, že se neshodneme na konkrétních měničích.
O TVM jsem se slušnou formou rozepisoval už vícekrát, že jsou to sračky, si z toho musel každý odnést. Nový nedostupný 0008/4 jsou použitelný jako ty nejobyčejnější basový reproduktory do 3p, na ostatních pozicích je mnohem lepší ta nejnuznější čína.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ut október 13, 2009 16:58:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření ampl. char. neřekne opravdu skoro nic. Navíc jsou mezi námi tací, kteří umějí naměřit "hezkou", a na tomtéž mírnou změnou polohy mikrofonu naměříte "nehezkou". Kdyby tak pánové měřiči aspoň přidávali zkreslení při řadě úrovní, ty samotné a.ch. jsou na 2 věci.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut október 13, 2009 18:12:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebylo účelem ukázat měření zkreslení, které samozřejmě mám. Vlákno bylo zavedeno o amplitudových charakteristikách.
Apropo na mojí nekonečné desce se s nějakou přesnou pozicí mikrofonu nemusím zaobírat, úhel je jeden a tomu odpovídá měřená charka.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ut október 13, 2009 18:18:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Zbytečně to vztahuješ na sebe.

BTW, vlákno založil OPA, ne check.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Ut október 27, 2009 17:00:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Check.
Já to Martine nemyslel na tebe a vůbec ne ve zlým... asi jsem to napsal moc "hustě" jen jsem to doplnil polopaticky tak aby OPAMP věděl o čem to je, že těch faktorů který se mohou podepsat na výsledku a který mohou vstoupit do hry je mnohem víc než si člověk kterej do toho nepronikl více dovede představit a logicky odargumentovat proč to tak je nebo není... než např třeba u zesilovačů... je vcelku možný že principy toho co vadí uchometricky mohou mít mít třeba i podobný mechanismy... ale jak je to v mým mottu dole čím víc vím tím víc zjiš´tuju že nic nevím... bohužel po návštěvě pár lidí a posleších a měřeních na reproměničích co znám důvěrně odjinud, jsem dospěl do fáze kdy začínám mít pochybnosti snad uplně o všem a začínám si myslet že je to pomalu celý fakt už spíš duchařina a stavění beden snad i takovej blbej určitej způsob umění Very Happy (nenapadá mě jak to líp popsat vím že budu asi za magora ale to už je stejně jedno) Very Happy protože někdy vše sedí tak že teorie s praxí zapadá do sebe na 100% ale leckdy je tomu uplně naopak = takže se kolikrát zdá že je hodně věcí okolo hifi postavených na hlavu ... říkám si že je kolikrát snad lepší nevědět neměřit a neslyšet... člověk pak má větší vnitřní klid. Já ti defakto fandim ale uvidíš až se pustíš do složitějších věcí že tomu obětuješ strašně moc času a výsledek bude odpovídající třeba později než budeš očekávat... Aź doděláš to tvý 3p tak to mě bude zajímat vcelku hodně,protože osazením si myslím žes vybral k sobě reproně dobře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut október 27, 2009 19:59:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Když mě někdo ocituje, tak je příspěvek určen očividně mě.
O cívce jsem psal v souvislosti s mým ukázaným měřením Peerlesse, nikoliv s Teslou.
TVM má v datashitech hrb, protože měří v nějaké menší ozvučnici, kde má bafflestep, který nijak nekompenzuje a pak k tomu blbě složí nearfield měření.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 08:34:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Sice to není Tesla, ale jde o měření repro. Otázka pro zkušené měřiče - čím je způsobený skůček u 630 Hz?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 10:57:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripojte aj amplitúdovú charakteristiku, možno sa to bude z nej dať vyčítať. Myslím samozrejme nearfield.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 11:28:12    Predmet: Odpovedať s citátom

V té frekvenční oblasti není žádná zajímavá anomálie amp. ch.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 11:30:15    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa St marec 11, 2015 11:04:58, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Cipisek
Nádejný hifista


Založený: 16 apríl 2010
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 11:32:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Viděl bych to na rezonanci závěsu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 12:47:09    Predmet: Odpovedať s citátom

To může být spousta věcí. Stojaté vlnění uvnitř stojanové reprobedny, rezonance napojení závěsu na membránu, uvolněná prachovka (mechanicky rukou není poznat), nedotažený terminál...
Změř zkreslení a amplitudovou charku v blízkém poli s dostatečným rozlišením. Farfield charka s 5ms oknem a rozlišením 200Hz tady nic neřekne.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 14:29:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za názory.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5862
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 14:33:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Rekl bych nejaka ostra, ale podruzna rezonance neceho.
Chtelo by to lepsi rozliseni v okoli te frekvence, takhle je to zamaskovane.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 14:48:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Větší rozlišení nebude problém udělat.

Což takhle metoda/metodika. Je to měřené pomocí LIMP, zoubek je tam jak při měření šumem, tak sinusem. Obě bedny stejný zoubek na stejném místě. Připomíná mi to změnu rozsahu na AP.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist