Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Tesla MC 400

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2009 19:10:36    Predmet: Tesla MC 400 Odpovedať s citátom

Zdravím, dostal se mi do ruky tenhle gramofon a rád bych ho uvedl do použitelného stavu. Což vpodstatě znamená ho vyčistit, namazat ložiska, vyměnit síťovej a signálovej kabel (DIN pětikolík za cinche) a koupit novou přenosku. Je plně funkční, i když poťák na nastavení pitche je dost rozvernej

Takže:

1) Má smysl měnit některý součástky (třeba elyty), čistě preventivně? Přece jen je to starší stroj, mám vplánu ho nějakou dobu používat a nerad bych ho každou chvíli rozebíral..

2) Jakou přenosku pořídit? Hudební rozpětí by bylo dost šioký - rock, metal, regae, drum'n'bass, vážná hudba, ...
Nejvíc by ale asi bylo staršího rocku, takže tak. Korekčák bude Actidamp mk.IV. Cena kolem 2000,- Víc bych teď do přenosky dávat nechtěl, protože s analogem teprve začínám a mám i jiné projekty vyžedující financování

Co jsem koukal, v úvahu by přicházel Ortofon 2M RED (eliptcký hrot) a Sumiko Black Pearl (sférický hrot), ale asi budou i jiní kandidáti. Předem díky za rady.

Ještě jedna věc - signálový kabely od přenosky vedou nejdřív na nějakej plošňák s kondíkem a čimsi podivným a pak až ven z gramce. A nikde není kabel na přizemnění.

Stejné téma jsem založil i na Audiowebu, ale zde se prý vyskytuje více lidí s analogovými zkušenostmi Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2009 21:40:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkný gramofon. To rameno je podobné jako HC48, ale to má rovnou trubku. Tohle esovitě prohnuté s přímo navazujícím headshellem se myslím ani na jiném gramofonu než na MC400 nevyskytovalo. Má magnetický antiskating, což je ve výrobě Tesly rarita. Ten antiskating funguje výborně a divím se proč u něj Tesla případně Pro-Ject nezůstali. Má perfektní a jednoznačné nastavení a je podstatně "sofistikovanější" než třeba řešení, které dodnes používá Rega a nad kterým angličtí novináři učurávají rozkoší. Vytáhli jej pouze v případě gramofonu, který vyrobil Pro-Ject pro Cambridge Audio, cca v roce 2007) model TT50, který kupodivu v UK propadl.

K Tvým otázkám :

1 - určitě ano
2 - Ortofon 2M Red je podstatně lepší než Sumiko Black Pearl, to bych nesrovnával.

Signálové kabely vedou asi na DPS, kde bude relé, které je zkratuje pokud je rameno zvednuté nahoru. Záleží na tom jestli chceš mít ten gramofon v původním stavu, nebo jestli ho chceš "vytunit". Pokud vytunit, pak určitě bude vhodná nová kabeláž ramene, cinche na zadní panel a propojit to přímo. Tedy obejít tu desku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2009 22:21:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkný stroj to opravdu je, když jsem ho uviděl u prarodičů nečině ležet, neváhal jsem Smile

1) A mám vyměnit jen ty elyty, nebo je tam ještě něco co podléha času?

2) Takže vezmu tu redku, nic jinýho jsem v týhle cenovce neviděl, co by mě zaujalo. Navíc se o 2M sérii celkem pěkně mluví.

No chci to vpodstatě jen předělat na normální výstup, takže vyměním kabely a nakonec přijdou cinch samci. Nechci vrtat do šasi. Jakým způsobem se dají vyměnit kablíky v ramínku a za co? Bez toho zkratování se obejdu, takže to pujde přímo ven.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2009 22:32:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Prodrátování ramene - sundáš headshell a na trubce ramene zůstane konektor. Ten je zajištěn kolíkem, který z té trubky trčí ven. Je třeba jej vytáhnout pomocí kleští a pak vysunout konektor ven. Na jeden z vodičů se musí připájet nové vodiče a pomocí toho starého se vtáhnou do ramene nové vodiče. Pak všechno připájet a složit zpět
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Renown
Hifista


Založený: 05 december 2006
Príspevky: 197

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2009 22:33:51    Predmet: Odpovedať s citátom

---

Naposledy upravil Renown dňa Po november 02, 2009 20:43:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Po október 26, 2009 00:15:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to je vpohodě. Jen netuším, za co ty kabely vyměnit, žádný jsem nikde nenašel...
Ještě mě napadlo s přenoskou koupit rovnou i headshell, třeba taky od ortofonu (jaký typ?). Přijde mi, že do tý originílní se větší přenoska nevejde.. Nebo minimálně budu muset vyměnit ty nasouvací konektůrky za nový.

A k tomu zemění - jaktože ten gramofon nemá kabel na přizemnění k předzesu? Raménko je k něčemu připojené, nebo ne? Tohle mi není vůbec jasný...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po október 26, 2009 11:35:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Konkrétně tento typ jsem zatím neměl rozdělaný, takže se můžu mýlit, ale:
Naprostá většina gramofonů Tesla neměla zemnicí kabel pro připojení k zesilovači. Bývá to propojeno jen uvnitř gramofonu, raménko a kryty.
To mutování pomocí relátek je fajn věc a nebál bych se toho, sám to ve svém gramci mám dodělané. Mám NC452, ten má taky magnetický antiskating, je to opravdu dobré řešení. Prodrátování raménka jsem nechal původní, nevidím důvod na tom něco měnit, pokud je vše v pořádku. Někdy bývá problém s konektorem u headshellu, je dobré jej ošetřit nějakým antikorozivním přípravkem ( WD40? ). MC400 bude asi lepší v řešení elektroniky, v mém je krokový motor poháněný 555-kou a je to teplotně a časově nestabilní. Dělal jsem tam spoustu úprav a vylepšení, mj trafo ven do zvláštní krabice, s tím související předělání napájení a stroboskopu. Mám uvnitř Actidamp Mk.IV, v současné době přemýšlím nad přeosazením OZ a dalších několika úpravách.

Přenosku mám Grado Prestige blue, poslouchám na tom hlavně starší rock, jazz, reggae a související žánry a jsem naprosto spokojený. Zatím jsem neslyšel MM (tady konkrétně MI) přenosku s detailnějším zvukem.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Po október 26, 2009 13:51:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak dráty nakonec aci nechám, protože vůbec netuším, čím bych je nahradil. Zatím vyměním konďany a asi i poťák pitche a konektory k přenosce. Přenosku mám už objednanou tu Redku, snad se vejde do headshelu.

K tomu magnetickýmu antiskateingu - snažil jsem se odmotnovat ramínko, takže jsem vyšrouboval takovej větší šroub a ejhle, s ramínkem neměl nic společnýho, ale je na něm magnet... Je nějaká přesná poloha, do který se má zašroubovat, aby antiskateing fungoval jak má?

Díky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Po október 26, 2009 14:31:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem antiskating seřizoval tak, aby v poloze stupnice 0 raménko nebylo přitahované na žádnou stranu, při vyvážení tak aby "viselo ve vzduchu", tedy svislá síla na hrot nulová. Na to musí být celý gramofon přesně ve vodorovné poloze. Při nastavení vyššího čísla na stupnici táhne antiskating raménko směrem od středu talíře. Já tam mám stupnici 0-4 a optimální nastavení je okolo stupně 2. Optimální nastavení hledám tak, že si místo desky položím na talíř list papíru s dírou uprostřed, položím jehlu zhruba do prostřed záznamu na pomyslné desce a snažím se nastavit takovou sílu aby raménko zůstávalo na stejném místě, nepohybovalo se do středu ani ven. Nastavení je kompromisem, blíž ke krajům záznamu by byla potřeba nastavit síla jinak.
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Št október 29, 2009 22:36:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevíte prosím kde sehnat podložku pod desky? Neobjevil jsem nic jinýho než slipmaty...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi október 30, 2009 11:31:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Phasor napísal:
Nevíte prosím kde sehnat podložku pod desky? Neobjevil jsem nic jinýho než slipmaty...

Tu klasickou gumovou snad jen v bazaru nebo na zběráku Very Happy
Ale možná by nebylo od věci zkusit napsat do Projectu v Litovli, něco by mohli mít.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Pi október 30, 2009 20:04:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Dneska jsem byl v prodancu, tak jsem koupil jeden plstěnej slipmat neutrálních barev a uvidim, co to bude dělat Smile Ale vypadá vpohodě. Ten pro-ject mě nenapadl, ale přinejhorším jim napíšu..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
warezo
Hifista


Založený: 14 júl 2009
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Pi október 30, 2009 20:40:38    Predmet: Odpovedať s citátom

niejeto sice uplne hifi, ale ja som si spravil korkovy slipmat. pouzil som na to korkovu podlozku, ta co sa dava na kuchynsky stol pod taniere. hrubka presne 3mm ako stary gumeny, orezal som to skalpelom a stredovy otvor som vysekol razidlom. mal som to moznost porovnat s originalnym korkovym od project-u a mozte mi verit ze rozdiel nebolo poznat. myslel som ci to nahodou nieje niecim napustene co by zralo vinyl, ale nic take sa nedeje. je to cisty neimpregnovay korok a maju ho v kazdom hypermarkete alebo Ikee.
ta gumova podlozka nieje velmi vhodna koli statickej elektrike (neviem) a lepeniu. plstenu som nemal moznost skusit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So október 31, 2009 12:13:55    Predmet: MC-400 Odpovedať s citátom

Výborný gramofon.
Ramínko je inspirované japonskými výrobky, jaké použil - nakoupil i NEC.
Něco z konstrukce je Micro Seiki BL-91. Dnes je dělá Jelco.



Fotky MC-400 a popis konstrukce je od fandy Starých strojů:
http://starestroje.blog.cz/0810/gramofon-tesla-mc-400

Ortofon 2M Red ti do headschelu vejde. Tesla NC-440 mi Ortofon 2M Blue přijala přátelsky. Je to vynikající přenoska s vysokým výstupním napětím, které srovnává hlasitost s digitálními zdroji signálu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: So október 31, 2009 13:49:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, s tím headshelem se mi ulevilo, protože jsem neobjevil žádnej, kterej by měl stejnej konektor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So október 31, 2009 15:01:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Phasor napísal:
Díky, s tím headshelem se mi ulevilo, protože jsem neobjevil žádnej, kterej by měl stejnej konektor.


Headschely, to je moje.
Mít 5 ks headschelů pro NC-440, měnil bych mých 5 přenosek dle nálady.

Mám doma ramínkovou kabeláž, teflonovanou měď, chceš-li.
Mám antistatickou plsťanou podložku, tu už máš DJ.
Ještě můžeš zkusit kožený slipmat. Nechytá prach, nepřítele LP a je hezký.

Je -li horní deska držící ramínko kovová, jako ji má má NC-440, doporučuji vytlumit samolepící folií AMC Tecsound. Píše o ní člen Jazzík a Berka na Názorech.
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=2835
Myslím, že ti MC-400, udělá spoustu radosti.

2M Blue, kterou poslouchám, má stejné vlastnosti a tělo.
Jiný hrot a trošku lepší rozlišení. Nic radikálního.
Zvuk se mi moc líbí a to mám i MC přenosku Ortofon Valencii.
Ortofon 2M, se mi líbí s Pro-Ject Phono Box II., MM phonem GTP-1 a nejvíce s plně elektronkovým Canorem.
Jazzík mi pustil též Ri-Audio Pastichka, výborná.
Actidump IV. nemám rád pro jistou sterilitu. Na audiowebu slibuje Sinclair Actidump III. Volil bych spíše tuto diskrétní konstrukci. Velký Bobo phona umí. RI-Audio Pastischa je výborná, dělal-li ji on, jako vše pro p.Krále.
Ostatně i Phono Box II, je Actidump II. Pro MM je po malé úpravě kondenzátory Wima, za 12 Kč výborný.
[url][/url]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: So október 31, 2009 22:21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel jsem dneska točit deskou na tý plstěný a vypadá to, že bude vpohodě, takže u ní prozatím zůstanu. Na actidump IV mi příští týden snad dorazí deska, tak ho postavím a uvidím. Můj prvotní cíl je dostat to do poslouchatelnýho stadia, na expirementy bude čas pak Smile Už jsem vyhrabal ze sklepa naše starý desky, tak to snad dodělám rychle Smile

Ty kablíky bych asi bral, pokud za ně nebudeš chtít majlant... Kdyžtak mi napiš na mail - kozaktomas@seznam.cz

Díky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
efičák
Hifista


Založený: 24 január 2007
Príspevky: 239
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2009 12:25:21    Predmet: MC-400 Odpovedať s citátom

Můžu jen obdivovat elektrotechnickou zručnost.
Actidump je pro mne přístupný jen jako hotový výrobek.

Ale:
Ty jsi majlant-d.
Tobě nepošlu ani ň.

Proč?
Pohrdavé ignorování členů, co věnují svůj čas odpovědím na Tvé otázky do Tvé pošty
Takto ne.
Confused

Přesto děkuji za zajímavé vlákno.
MC-400 je zajímavý stroj. To ramínko, dobře udělaný automat, na rozdíl od NC-450 pravděpodobně spolehlivější. Hezké téma. Smile
Vítám každého zájemce o rady, pomoc či jen sdílení pěkného koníčku.
Pište prosím, budeme rádi.


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Phasor
Hifi obsluha


Založený: 10 február 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2009 14:10:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Poslední příspěvek jsem úplně nepochopil... Koho ignoruji? Pohrdavě?? Vážím si každého zdejšího příspěvku, každého, kdo je ochoten obětovat trochu svého času a podělit se o své znalosti a zkušenosti. Rozhodně to nepovažuji za samozřejmost..

Mail jsem navrhl proto, aby se vlákno nezanášelo příspěvky, které do něj podle mě nepatří, které neobsahují informace užitečné pro všechny.

Může být majlant i majland..

Ještě jednou všem děkuji za rady
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist