Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Historicky pracovny modul BVaudio
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne november 22, 2009 23:29:20    Predmet: Historicky pracovny modul BVaudio Odpovedať s citátom

BV napísal:
JMD- nebolo to to pravé orechové, bol to prieskum slepej cesty :)10-12 rokov staré , takže nič tajné.
Bez zvolenia si nedovolím publikovať celú schému a ani detailnejšiu fotografiu, hoc len pracovného modulu. Pravdepodobne takéto zapojenie nebolo nikdy komerčne využívané. Nechávam to na zvážení BV.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne november 22, 2009 23:34:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna vec mi však už dlho vŕta v hlave, preto by som sa rád opýtal. K čomu slúži obvod Q18 a Q19, zakomponovaný v ochrannom obvode koncových tranzistorov?

Ďakujem, za vysvetlenie. Teda ak to nie je problém, v opačnom prípade prosím aspoň do ss.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po november 23, 2009 00:03:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jsem trochu zaujatý, ale na co je dobré, že jsou tranzistory nadproudové ochrany otevřené i v klidu ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po november 23, 2009 07:02:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Otvorené neboli, napájanie bolo max 32v-33V DC (trafo 2x24), delič 10k/220R//180R+0,1R ich neotvoril. Bola to pracovná verzia, hral som sa s nadprúdom(V/I limter, dual slope), tie dva tranzistory pridávali ďaľší zlom charakteristiky po prechode nulou skratom 180R.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 23, 2009 13:16:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Nadprúdové ochrany nie sú stále otvorené. Moduly som v nedeľu spojazdnil, premeral pričom sú funkčné. Zatiaľ som ich mal zavesené len na laboratórny zdroj 2x32V. Fungovali aj pred tým na transformátore 2x2x 26,26Vef/3,84A. Myslím že hodnota tých napätí sa týka transformátora pod zaťažením. Overím a podám správu.

Naposledy upravil jmd dňa Ut november 24, 2009 22:31:49, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po november 23, 2009 13:34:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jsem to spatne napsal, pri vybuzeni do limitace bez zateze uz dojde k otevreni ochrany v opacne polarite. Pri zatizeni kapacitni zatezi (jak mate zvykem tam zkouset 2uF kond) to zustava "viset" v limitaci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 24, 2009 23:06:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Prosím Vás môžem prakticky s kľudným svedomím použiť diódové mostíky KBU4M (4A/1000V) 2ks pre jeden kanál?
Priznám sa, že mi je ľúto dať za zdroj s toroidom 2x 2x 26,26Vef / 3,84A diódové mostíky GSIB2580 (25A/800V) 2ks pre jeden kanál. Hlavne potom čo som zistil ich slušné parametre vzhľadom na ich rozmer a púzdro. Priznávam Značku šuplikanta Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 00:26:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Na usměrňovačích bych nešetřil. Vždyť to stojí pár korun a porucha ohrožuje zdroj i celý zesilovač. A jestli jsou to noname ze šuplíku, tak bych jeden opatrně vykuchal a podíval se, co je uvnitř. Laughing

Podrobné rady jsou zde:

http://www.aldax.cz/index.php?tab=3&myordnum=&userid=&show=zdroje Thumb up

Taktéž doporučuji prostudovat:
http://www.aldax.cz/index.php?tab=3&myordnum=&userid=&show=elyty
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 00:40:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za radu. Pozeral som sa na rozteč nôh najbližších výkonnejších diód. Pre celú typovú radu je rozteč zhodná. Diery sú už vyvŕtané. Uvidím či sa zajtra dostanem do obchodu a či budú mať KBU 6A alebo 8A.

V tom šuplíku nie sú žiadne šmejdy ale General Semiconductor, sú to železné zásoby z preverených skladov Cool


Naposledy upravil jmd dňa St november 25, 2009 12:10:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 12:10:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Aktuálne pre môj prípad rozhodovania sa ako stvorené je vlákno http://www.elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=32978
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 13:24:52    Predmet: Odpovedať s citátom

KBU8 používam pre PA300 jeden na každý kanál. Za 9 rokov ani jeden vadný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 18:25:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nakoniec som kúpil KBU806 €/ks. Je to nejaký čínsky hybrid dovážaný GME od nejakého výrobcu s označením na púzdre MIC
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 19:51:26    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
KBU8 používam pre PA300 jeden na každý kanál. Za 9 rokov ani jeden vadný.

Věřím. Ale předpokládám nákup více kusů najednou se zaručeným původem (výrobcem).
Problém je s těmi noname a padělky. To se pak člověk nemůže na označení typu spolehnout. Prostě udělají pouzdro patřičné velikosti, do toho nacpou nejlevnější čipy, jaké seženouu a tím to hasne.
Nejlíp se to prodává bastlířům. Firma by to dodavateli omlátila o hlavu, kdyby jim odešla stovka z tisíce kusů. Bastlíř nic reklamovat nebude, stejně by ho vyhodili, že to odpálil vlastní hloupostí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St november 25, 2009 20:22:05    Predmet: Odpovedať s citátom

opa- ano, min. po 100ks a všetko FAGOR.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne november 29, 2009 01:07:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel som že cez víkend finišujem, žiaľ stojím na pol ceste...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Ne november 29, 2009 19:02:49    Predmet: Odpovedať s citátom

JMD: Doufám, že rozmístění prvků na zadním panelu neplánuješ tak, jak to máš poskládáno na fotkách? To by nevypadalo zrovna dobře. Co tam máš za filtrační kondenzátory? Nějaké starší zásoby? Jakou mají kapacitu? Možná ve svém budoucím zesilovači taky použiju šroubovací kondy, ale to je ještě ve hvězdách Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 30, 2009 13:29:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Reprosvorky budú zhodne orientované (čierna zem dole a červená hore). Na stred panelu, hoci by bolo výhodnejšie mierne vyššie. Nie však tak ako je na fotografii. Ostatné prvky budú tak ako to je vidieť na fotografii.

Skrutkovacie kondenzátory sú staršieho prevedenia, myslím že ruské, 4G7+50%-20%, 63/70V. Kapacitu som kontroloval a aj zvodový prúd.

Po víkende nenávidím prácu s plechom. Nemám však inú možnosť, keď už som sa do toho pustil. Montáž tých kondenzátorov bolo utrpenie. Kondenzátory sú uchytené zo spodku do držiakov, v objímkach. U kondenzátorov s uchytávacou skrutkou zo spodku, by montáž a zladenie rozmerov mohlo ísť hladšie. Budem mať možnosť neskôr takúto konštrukciu okúsiť. Potom dám vedieť ako to šlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po november 30, 2009 13:31:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Hezký Very Happy
Škoda jen, že k těm kondům nestavíš nějakej "pořádnej" zesilovač Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 30, 2009 14:54:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Snáď aj to bude Wink

Hoci čím viac tému o zosilňovačoch sledujem, tým sa mi to viac zahmlieva. Cieľ / sen sa stále viac vzďaľuje. Môžem však vždy poľaviť z neustále diskutabilných kvalitatívnych nárokov a vsadiť len na hrubú silu - robustnosť prevedenia. Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po november 30, 2009 15:06:22    Predmet: Odpovedať s citátom

ps. dva můstky mají nějakou výhodu pro symetrické napájení, kromě toho, že více topí a není přímá vf vazba na vinutí (vf modulace impedance) ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 30, 2009 15:31:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Priznám sa že s tým teplom som si to až teraz uvedomil (4 polovodičové prechody). Priama vf väzba v tomto prípade nebude zaujímavá. Asi by som mohol radšej doplniť blokovací kondenzátor do AC strany mostíka. Na ten som zabudol. Ďakujem za upozornenie na moje zbytočné blbnutie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 30, 2009 23:15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý deň chvíľku ťahám pílku Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 01, 2009 08:20:16    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Snáď aj to bude Wink

Hoci čím viac tému o zosilňovačoch sledujem, tým sa mi to viac zahmlieva. Cieľ / sen sa stále viac vzďaľuje. Môžem však vždy poľaviť z neustále diskutabilných kvalitatívnych nárokov a vsadiť len na hrubú silu - robustnosť prevedenia. Cool


Toto není špatný příspěvek, Bohdane. Pojem "robustnost" bych mírně rozšířil na spolehlivost a odolnost, a na minimální změny výstupního napětí s charakterem zátěže (komplexní, propady impedance atd.). Zkusme si položit otázku, zda se na výsledném zvuku více podepisují změny v tisícinách či setinách THD, anebo interakce výstupu a zátěže při buzení komplexním signálem (ev. související 'podpis' napájecího zdroje). Měření THD a IMD do odporu 8R či 4R nám snadno interpretovatelnou odpověď asi nedá.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut december 01, 2009 08:34:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale to sme už robili, maľovanie elipsy vnúteným napätím do výstupu. Dobré je aj merať spektrum na výstupe "znásilneného" zosilňovača bez signálu na jeho vstupe aj so signálom (iným ako vnútený). Výsledok? Koniec s vyšším DF a lepšou linearitou bude lepší...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 13, 2009 15:05:33    Predmet: soft start Odpovedať s citátom

Najskôr som použil jeden už dávnejšie vyrobený modul. Pôvodne mal byť ovládaný z druhej dosky s časovačom. Myslel som, že si zjednoduším život keď nebudem vyrábať nový plošný spoj. Namiesto časovača som vložil jednoduchý RC článok do báze riadiaceho tranzistora. Teraz však z toho čo sa zmestí alebo mám doma, neviem nájsť kompromis medzi: betou, kondenzátorom, nabíjacím prúdom a odberom. Takže mi momentálne "soft start" funguje niekde okolo 1/10 s, čo je krátky čas.

Našiel som však aj v šuplíku jedno časové relé Siemens 7PV2021-1AN20 s ktorým som si chcel pomôcť. Smola je že je s funkciou oneskorený návrat s pomocným napätím. Rozobral som ho v domnení, že elektronika bude pre všetky tieto modely zhodná, len s rôzne zapojenými prepojkami. Je tam však mne neznámi IO výrobcu National Semiconductor SLC1058. Nepoznáte prosím tento IO niekto z Vás? Google nepomohol, je to asi zákazkový obvod.

Ďakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So december 19, 2009 17:07:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Vrátil som sa k pôvodnému jednoduchému zapojeniu a s pomocou brata som tam doplnil zenerku, myslím že by to už mohol by ten správny kompromis Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 21, 2009 19:40:36    Predmet: meranie prechodového skreslenia Odpovedať s citátom

Prosím Vás kde a ako meriate - vyhodnocujete prechodové skreslenie?

- fr. analýza so sledovaním 7. harmonickej?
- v budiči koncových tranzistorov, v tomto konkrétnom prípade na R20 a R21 (súčet napätí) ?
- rozdielové napätie na bázach vstupného diferenciálneho stupňa?
- vysoká frekvencia nie však vyššia ako hranica nábehu priečneho prúdu (okolo 20 až 40kHz) a lupou na prechodovej oblasti?
- do výstupu umlčaného koncového zosilňovača vstupovať so signálom z výstupu vybudeného druhého kanálu zosilňovača ? (neskúšal som zatiaľ)
- v napäťovom stupni som to neskúšal, myslím že by mi kapacita sondy značnou mierou ovplyvnila sledovanie...

Ďakujem za podnetné nápady a rady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 21, 2009 19:56:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Fr. analýzou, nicméně je potřeba sledovat cca 20 harmonických, mnohdy leze "kopec" třeba kolem 13. harmonické, přestože nízké jsou poměrně "zadupané".
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 21, 2009 21:01:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Frekvenční analýzou na výstupu. Ovšem vyžaduje to citlivou měřicí metodu a kecá do toho celý zesilovač uzavřený ve zpětné vazbě .

Měřením na vstupu koncového stúpně při uzavřené NFB (výstup má malé zkreslení) lze získat velké rozlišení i pro osciloskop. Potom je krásně vidět, že si moc nepomůžeme. Mění se podíl jednotlivých harmonických složek, jedna klesá, druhá stoupá (při změně klidového proudu), ale celkově nic moc.

Něco je taky tady:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=3574&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=p%F8%EDm%E9m
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut december 22, 2009 07:08:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Meranie na vstupe konca pekne ukáže, čo musí ( a dokáže) korigovať NFB, a dosť objasní výber vhodnej topológie konca, ale hovorí len málo, o tom čo ide do záťaže,. Pravdepodobne najhoršie by to vyzeralo na hradlách fetov v konci s EC , ale na výstupe to môže byť lepšie, ako v bipolárnom Áčku s menej lineárnym vstupom a VAS...
Podstatný je výstup, ten ide do reproduktora.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 1 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist