Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Doppler efekt
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 12:40:38    Predmet: Doppler efekt Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:20:39, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 13:56:56    Predmet: Odpovedať s citátom

http://sound.westhost.com/doppler.htm
Dočetl jsem se, že Dopplerův jev sice jistojistě u reproduktorů existuje, ale slyšitelné zkreslení, které je mu přičítáno, je ve skutečnosti produktem “fázové modulace“. Jinými slovy membrána reproduktoru, přibližující se a vzdalující se od posluchače NENÍ zdrojem zaznamenatelného Dopplerovského zkreslení, ale je zdrojem fázového posunu, který způsobuje slyšitelné a měřitelné zkreslení. Tenhle efekt ke vzniku vůbec nepotřebuje tu nízkou frekvenci, která má modulovat vyšší frekvenci, ale stačí třeba hýbat jen mikrofonem či uchem!! V okamžiku, kdy bude rychlost pohybu třeba jen mikrofonu dost rychlá, bude fázový posun dost rychlý a vzniklá fázová modulace vytvoří vnímatelnou frekvenční modulaci, čili to, o co tu jde.
Čili Merhaute ANO, když použiji basshaker za sedačkou, jakýsi jakožeHLAVODoppler bude způsobovat nárůst zkreslení (tedy ne že by mě to štvalo).
Pro konstruktéra reprosoustav z toho vyplývá, že se může zcela vyprdnout na stížnosti posluchačů, že jim ta dvoupásmovka dopplerovsky zkresluje a ŘÍDIT SE ČISTĚ JEN VÝCHYLKOU měniče. Čili vyprdnout se na dynamické motory a stavět jen elektrostaty (ale ty mají zase jiné problémy).
Já si jsem jistý, že všechny ostatní druhy intermodulačního zkreslení (a všech zkreslení řetězce obecně) dostatečně maskují jakožeDoppler, tudíž se Dopplerem nemusím zabývat, protože je to efekt který je spjatý s VÝCHYLKOU, tedy i s tím nejideálnějším ideálním reproduktorem, tedy SÁM PRO SEBE SI MOHU ŘÍKAT „JAKOŽEDOPPLER NENÍ ZKRESLENÍ“. Od teď nevěřím žádnému argumentu, že nějaká reprosoustava je významně méně Dopplerovská než jiná. Howgh. Exclamation

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 15:20:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Dal by se sem šoupnout aspoň zjednodušený vzorec v modifikaci pro výpočet onoho slavného "slyšitelného" dopplerova zkreslení, pro šíření zvuku vzduchem (340m/sec), kde by byly proměnné:

f1 ("nosná" frekvence - nižší)
f2 ("namodulovaná" frekvence,
v mezní výchylka membrány pro f1

a výsledkem by byla výše zkreslení typu harmonické?

Pokud to takhle úplně zdjednodušeně nelze, tak prosím po kouskách

Školou povinní, pomozte záškolákům Smile Není tu nějaký vyučující, co by mohl zadat svým svěřencům domácí úkol: popis dopplerova jevu pro basy/středy a lenivé mozky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 17:06:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Velký Bobo: Dopplerovské zkreslení je to, které vzniká fázovou resp. frekvenční modulací v důsledku Dopplerova efektu.

Některé experimenty ukazují, že vůči tomuto typu zkreslení je ucho dosti tolerantní, z hlediska činitele harmonického popř. intermodulačního zkreslení je, jak se zdá, tolerantnější než vůči "obyčejnému" nelineárnímu zkreslení. Velikost Dopplerovského zkreslení roste s rychlostí membrány. Ta je pro danou vyzařující plochu a daný vyzařovaný výkon nepřímo úměrná frekvenci, což znamená, že toto zkreslení se uplatňuje tím více, čím menší je plocha membrány a čím více výkonu na nízkých frekvencích je v signálu obsaženo. Nejobecněji to vypadá tak, že signál vlastně fázově moduluje sám sebe, přičemž k vyšším frekvencím modulační index rychle klesá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 23:03:30    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:20:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 13:08:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Coffee
počkej, jaké nervové zkraty? Já jsem ten článek prošel úplně celý a zdálo se mi, že jsem to pochopil. Pak jsem si přečetl závěr a bylo to ono.

To co se ti nezdá i stím ideálním reproduktorem, TO TAM PŘESNĚ TAK JE NAPSANÉ. Četl jsi to vůbec do konce??

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 13:12:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Když to teda nepřijímáš přežvýkané ode mě, tak to tu dám v originálu:
"The effect is very small (to the point of being virtually inaudible by itself), and is usually swamped (or masked if you prefer) by amplitude modulation and intermodulation distortion, so could be considered immaterial in any typical loudspeaker system. If people really want to describe the effect as a distortion - not an unreasonable assumption, since it does exist - then it should be re-named. The correct term is (in my opinion) Phase Modulation Distortion (PMD), and I suggest that the term 'Doppler distortion' be dropped from usage, since it is too easy for people to misinterpret.

Even PMD is possibly technically incorrect, since the effect is perfectly linear, and will occur in a perfect loudspeaker. Regardless, it is probable that people will want to call it distortion. Linear or not, it still adds something to the signal that was not there in the first place, and it is not unreasonable to call that distortion".

Nevím, co ještě chcete řešit, já Doppler považuji za zanedbatelný problém.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 13:21:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Čili samozřejmě chápu to, co píšeš, že jsem pochopil blbě, ale udělal jsem výtažek z celého článku a ztotožňuji se s autorem, že "Dopplera", kterého nechceme, neodstraníme. Protože on uvedl celkem extrémní příklad a považuje efekt za zanedbatelný, je jasné, že pro něj nemá cenu čachrovat s různými dělícími frekvencemi a pásmy, protože vždy to bude zanedbatelné.
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 14:49:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro mně, coby uživatele je zásadní sdělení velkého boba, cituji "Některé experimenty ukazují, že vůči tomuto typu zkreslení je ucho dosti tolerantní, z hlediska činitele harmonického popř. intermodulačního zkreslení je, jak se zdá, tolerantnější než vůči "obyčejnému" nelineárnímu zkreslení. ".

3.pásmáči si budou muset holt najít jinej klacek na budkaře než Dopplera Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 18:27:04    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:20:57, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 18:57:23    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
3.pásmáči si budou muset holt najít jinej klacek na budkaře než Dopplera Smile

Teď nevím jestli sním či bdím, ale nevytáhl jsi náhodou toho Dopplera ty jako obhajobu dvoupásem, řkouc něco ve smyslu, že kvůli Doppleru jsou velký trojpásma v podstatě nepoužitelný ... ? Dobře, ne rovnou nepoužitelný, ale že díky Doppleru budou vždy hrát hůře než malý dvoupásma?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 19:10:29    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:21:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 22:35:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlava: Nee, to už byl můj protiútok. Kauza Doppler se táhne od loňska, předloňska, na lopuchu a Dopplerem se někteří baskanálníci oháněli coby "vědeckým důkazem", alias klackem, proč jakože dvoupásma nemůžou nikdy dobře hrát Smile A to teď skončilo ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
simon
Hifista


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 222
Bydlisko: Dolni Kounice

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 23:09:41    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
Hlava: Nee, to už byl můj protiútok. Kauza Doppler se táhne od loňska, předloňska, na lopuchu a Dopplerem se někteří baskanálníci oháněli coby "vědeckým důkazem", alias klackem, proč jakože dvoupásma nemůžou nikdy dobře hrát Smile A to teď skončilo ...


uz toho nech, maly dvoupasmo hraje kvalitne 1/2 spektra, 1/4 spatne a dalsi 1/4 vubec ... vic neni co resit Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: St február 14, 2007 23:26:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zase kecáš, Merhaute, a zase tě chytili jak malýho Jardu na švestkách... byl jsi to ty, kdo se tady zhruba před týdnem začal ohánět tím strašným dopplerem u 3p beden s velkým basákem, kterej hraje 30 Hz i 300 Hz, což je příšernost, zatímco malej středobas, kterej hraje 30 Hz i 2000 Hz už je okay podle tebe... a pak následovala smršť výzev všech okolo ve stylu "spočítej mi dopplera pro frekvenci X a Y" a "kdo z vás dokáže spočítat dopplera, já jsem to četl v knížce", načež ses rozpadl definitivně a řekl mi, že tvůj středobas se při 30 Hz hejbe "o dva milimetry, takže doppler je v nedohlednu", zatímco velkej basák se při 30 Hz hejbe "plus mínus pět centimetrů", takže tu máme dopplera jako prase. Tohle jsou všechno tvoje výplody, tak aspoň buď chlap a přiznej to, nakonec to všichni četli. Ale jsme svobodná země a máš plný právo tady teď sám sebe popřít a udělat ze sebe ještě většího vola, nežs zvládnul doposud :) Doppler forever.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 00:15:36    Predmet: Odpovedať s citátom

simon: nojo, když pro tebe je 16-32Hz 1/4 všeho ... pro mně holt ne ... a zbytek mi 2.pásmo zahraje líp jak 3.pásmo za stejné kačky ...

machalík: ty už jenom sereš písmenka a čísilka bez ladu a skladu ... takže bez komentáře ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:13:16    Predmet: Odpovedať s citátom

simon napísal:
uz toho nech, maly dvoupasmo hraje kvalitne 1/2 spektra, 1/4 spatne a dalsi 1/4 vubec ... vic neni co resit Smile

Milý Simone, kdyby jsi četl pozorně, tak by jsi jistě věděl, že do debaty o Doppleru jsem se nijak nezapojoval, takže mi není moc jasná Tvá poznámka že už toho mám nechat. Čeho?
Já jsem jen reagoval na to, že tady Merhaut najednou vytýká něco, co před chvílí sám tvrdil, neboli otočil o 180st a teď dělá akorát z protistrany ... no nebudu komentovat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:22:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavo prosím tě, ty čti pečlivě
1. já své názory neotáčím a dopplera jsem jako klacek taky nevytáhl já
2. simon to nepsal tobě, ale mně ...

Ty jsi jak malé Rádio Jerevan Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:23:14    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:
Dal by se sem šoupnout aspoň zjednodušený vzorec v modifikaci pro výpočet onoho slavného "slyšitelného" dopplerova zkreslení, pro šíření zvuku vzduchem (340m/sec), kde by byly proměnné:

f1 ("nosná" frekvence - nižší)
f2 ("namodulovaná" frekvence,
v mezní výchylka membrány pro f1

a výsledkem by byla výše zkreslení typu harmonické?

Pokud to takhle úplně zdjednodušeně nelze, tak prosím po kouskách

Školou povinní, pomozte záškolákům Smile Není tu nějaký vyučující, co by mohl zadat svým svěřencům domácí úkol: popis dopplerova jevu pro basy/středy a lenivé mozky?


OK. Už je tu moc asfaltu

http://www.linkwitzlab.com/frontiers.htm#J
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:24:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ajó ... tak to jsem si uhnal malé faux-pas Embarassed
Já tam viděl to Hlava: a už to bylo. Tak to sorry.

Nicméně toho Dopplera jsi tu vytáhl ty. Co bylo kdy před rokem na Lopuchu nebo kde je mi ukradený, neb to nečtu. Čtu Slovanet a tady jsi začal mávat Dopplerem ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:26:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná si raději přečti odkaz výše. Jinak Doppler se uplatní hlavně u 2p., než u 3p.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:27:42    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA - dík, už to louskám ...

Pro mně "kauza doppler" věcně skončila tím, co napsal Bohouš ... ten asfalt, to jsou takové dokmity ... to vyšumí ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:39:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, je dobré si Linkwitze přečíst (v krátké glose to VB nemohl pochopitelně obsáhnout).

http://www.linkwitzlab.com/images/graphics/doppler1.gif

http://www.linkwitzlab.com/images/graphics/doppler2.gif
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 08:57:14    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: možná by stál za vyzkoušení - na nějaké příští akci - nějaký doppler experiment pro několik typických (pro 2p a 3p) poměrů Fl/Fh a při několika úrovních hlasitosti, aby se tak nějak odhalilo, co a za jakých podmínek lze, nelze na tenhle typ vzniku zkreslení svést ...

Pro "plné" pochopení toho materiálu z tvého odkazu si budu muset osvěžit některé základy ze školy, něco se mi naštěstí takříkajíc vybavilo při pohledu na ty malůvky ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 10:20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Čti čti, třeba ti docvakne, cos to plácal za nesmysly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 10:37:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono v podstatě kdyby se ten Linkwitz (včetně dalších stránek na jeho webu) důsledně pročetl, tak se dají zdejší diskuse na téma bedny v teoretické rovině zrušit, jelikož se to nedá na fóru obsáhnout.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 11:23:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Cvičně jsem si vypočítal frekvenční rozkmit pro své Dynaudio 1.1., při předpokládaných vstupních parametrech: 50Hz/2000Hz, SPL cca. 86dB/1m, rozkmit repráku plus mínus 2-3mm, a vyšla mi frekvenční modulace těch 2kHz cca. 5Hz ... teď jde o to, nakolik to jde slyšet a jak se to per ucho/mozek projevuje - rozostření tónu? kolísání tónu?

U 3.pásma pro 30Hz/300Hz vybuzeného ale hodně nahlas vychází FM taky na cca. 4Hz ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 11:38:01    Predmet: Odpovedať s citátom

no otázka je to hodně nahlas musíš to porovnat při stejné hlasitosti jinak je to o hruškách a kiwi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:04:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi je teď evidentní, že pro větší plochu mebrány a tedy menší výchylku na basech je vliv Dopplera menší, a že nejkrritičtější je to u 2-pásma s malým středobasem, velkou výchylkou (zavřená bedna) a vysokou dělicí frekvencí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:07:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem vždycky uváděl, že svá dvoupásma neposlouchám hlasitě a že při mé nevysoké hlasitosti bude "můj" faktický doppler zanedbatelný. Vždycky jsem tvrdil, že kdo poslouchá třípásma naplno, co to dá, užívá si "svého" dopplera klidně i více než já.

Shrnuto. Pro mé současné preference je faktický Dopplerův jev u mých pidibudek evidentně naprosto nepodstatný parametr. A když se někdy vydám směrem k sw basům, vytratí se docela a to pro jakoukoliv hlasitost - na rozdíl od třípásma s děličkou plus mínus 350Hz. Tož tak asi Smile

Setrvávám na pozici 2p+sw = má definitiva(popřípadě "štíhlé" 3p/sw)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist