Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Behringer CX3400

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St september 10, 2008 21:30:54    Predmet: Behringer CX3400 Odpovedať s citátom

Mám jednu prosbu na technikov.
Teraz riešim doplnenie CX3400 o notch filter (úzku pásmovú zádrž) do časti výhybky pre basovú sekciu. Ladenie 40Hz s poklesom 6dB. Vyzerá to, že v pasívnom prevedení to nepôjde viď obrázky. Máte niekto prosím lepší typ. Mal by sa tým korigovať mód malej miestnosti, kde je problém na tejto frekvencii dať akustický úzkopásmový pohltivý rezonátor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St september 10, 2008 21:37:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten filter by bol umiestnený v basovej sekcii. Sem na vstup som ho dal len pre jednoduchosť umiestnenia a už skoršie nakreslenej chémy. Touto pasívnou priepusťou to asi nepôjde pre jej malú selektivitu a aj preto že každá hodnota súčiastky je neštandardná a musela by sa vyskladať aspoň s dvoch hodnôt v SMD prevedení 0805.

Táto elektronická výhybka Behringer CX3400 je jedného nášho kamaráta. Okrem tejto úlohy sme s Tomášom robili na nej aj tuning. Výmieňali sme všetky OZ. Pričom ešte pravdepodobne urobím vyklemovanie pravdepodobne všetkých elektrolytov v ceste signálu. Pre zaujímavosť H má v ceste 8 elektrolytov, M ... 7, L ... 6.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St september 10, 2008 23:57:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejprůchodnější je udělat zádrž ze state-variable filtru. Není problém ho přelaďovat a nastavovat Q. Ovšem jsou to tři operáky.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 06:34:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem, len skusmo som nahodil do wikipedie a ahľa celé aj so vzorcami na dlani Cool

http://en.wikipedia.org/wiki/State_variable_filter
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 07:36:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli si dobře vzpomínám z doby, kdy jsem dělal notch (rejekční) filtr pro měření zkreslení, tak může mít dost divokou fázovou charakteristiku. V okolí kmitočtu, který je potlačen velmi radikálně otáčí fázi. Neumím odhadnout, jak se to projeví na zvuku. Ale impulsní odezva bude asi zajímavá. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 08:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Ďakujem, len skusmo som nahodil do wikipedie a ahľa celé aj so vzorcami na dlani Cool

http://en.wikipedia.org/wiki/State_variable_filter


Pozor, bandstop (notch) tam není, ale ten vznikne sečtením HP a LP výstupu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 08:38:42    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jestli si dobře vzpomínám z doby, kdy jsem dělal notch (rejekční) filtr pro měření zkreslení, tak může mít dost divokou fázovou charakteristiku. V okolí kmitočtu, který je potlačen velmi radikálně otáčí fázi. Neumím odhadnout, jak se to projeví na zvuku. Ale impulsní odezva bude asi zajímavá. Wink


No, kdybys chtěl udělat notch filtr - ostatně i jakýkoli jiný filtr - s "nedivokou" fázovou charakteristikou, tak jediná možnost, jak to prakticky realizovat, je FIR filtr. Jinak v jednoduchém analogovém provedení to bude filtr s minimální fází, u kterého existuje jednoznačný vztah mezi amplitudovou a fázovou charakteristikou. A můžu tě ujistit, že slyšet to bude, poněvadž to je konec konců i účel tohoto zařízení - odstranit vliv nějakého zatraceného prostorového módu, který kdyby nebyl slyšet, tak by se nemusel odstraňovat. Ovšem ta slyšitelnost nevyplývá z fázové, alebrž z amplitudové charakteristiky.

Pokud máš CoolEdit nebo něco podobného, můžeš si to namodelovat - v sekci Effects buďto Parametric equalizer anebo Scientific Filters. A FIR filter můžeš našvindlovat v sekci FFT filter - on to implementačně sice není přímo FIR filter, ale chová se tak.

Ukázka: Opakovací frekvence 100 Hz, rejekce na 1 kHz, FFT filt s rejekcí 20 dB a šířkou pásma 100 Hz, parametrický ekvalizér s rejekcí 20 dB a Q 100 (šířku pásma nevím, ale určitě je to míň než 100 Hz).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mato
Hifista


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 132

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 10:21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Skú toto.Mne to funguje.Na výstup buffer.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 10:28:03    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA
môžeš prosím sem alebo do pošty poslať tvoje riešenie rejekčného filtru? Predpokladám dosť zložité zapojenie. Nakoľko si potreboval hlavne max. potlačenie relatívne úzkeho pásma. Bez vplyvu na okolité merané harmonické (+/- jedna oktáva). Zato však musel byť lineárny. Pre tú zložitosť ho pravdepodobne nebudem môcť použiť. Zo zvedavosti ma to zaujíma. Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 10:38:15    Predmet: Odpovedať s citátom

mato
len tak letmo som sa pozrel na schému,
je to v podstate ako keby pasívny RLC, pričom L je vytvorená OZ a jeho zapojením?

Bude to mať pravdepodobne rovnakú selektivitu - širokopásmový rozsah ako prvé spomenuté zapojenie čisto pasívne RC články v zapojení 2T. Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 11:29:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem Coffee..., poslal mi pekný odkaz na zapojenie so spätnou väzbou, viď.

http://sound.westhost.com/project52.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 11:50:47    Predmet: Odpovedať s citátom

http://ok1srd.nagano.cz/technika/notch/index.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 12:03:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel som že na Linkwitzových stránkach nájdem niečo špeciálnejšieho, vďaka aj za to Cool

http://www.linkwitzlab.com/filters.htm#7
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št september 11, 2008 14:05:04    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Ďakujem Coffee..., poslal mi pekný odkaz na zapojenie so spätnou väzbou, viď.

http://sound.westhost.com/project52.htm


Tahle verze mi připadá nejlepší - vzhledem k tomu, že nároky na hloubku rejekce nejsou tak vysoké, dalo by se to možná udělat i s jedním operákem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi september 12, 2008 08:25:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Včera som odniesol mašinku na porovnanie či tie prvé úpravy mali zmysel. Kamarát bol happy čo ma tešíCool vďaka vám mi je už jasné že sa vhodným zapojením dá riešiť jeho problém módu miestnosti. Nie je mi však jasné aké dajme tomu Q by mal mať daný filter. Uchometricky je tá bulva nepríjemná hlavne na pope no menej na klasickej hudbe.

Naposledy upravil jmd dňa Pi september 12, 2008 12:39:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mato
Hifista


Založený: 06 júl 2007
Príspevky: 132

PríspevokZaslal: Pi september 12, 2008 08:34:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry.áno je to tak s tým zapojením ako bolo spomenuté.
Asi najlepsie zmerať.
Ešte jedna pomôcka,možno bude užitočná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi september 12, 2008 12:39:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekná kalkulačka, až som zaskočený ako je jednoduché prepočítať Q pri stanovení okrajových podmienok pre -3dB.
Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi september 12, 2008 12:58:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ráno som písal príspevok len tak v rýchlosti do mobilu cestou do práce.

Tá buľva čo som spomínal sa nepríjemne prejavuje len v niektorých nahrávkach - ktoré sadnú nejakým nástrojom - tónom pravdepodobne presne do tých 40Hz. U klasickej hudby sa tak stane len zriedkavo, alebo je to spojité spektrum viacerých tónov, kde to tak nevyčnieva.

Aká je praktická skúsenosť v malých miestnostiach a na nízkych frekvenciách, dajme tomu do 200Hz?
Ak sa nemýlim, videl som namerané módy miestnosti ktoré spôsobovali zmenu ak. tlaku aj o +/-20dB oproti strednej hodnote. Neviem už za akých podmienok - učite to ale nebolo priemerované 1/3 okt. filtrom. Neviem však či to môže byť aj tento prípad. Pritom toto nieje jedniný parameter. Bude potrebné poznať aj šírku pásma - v podstate parameter Q pre daný útlmový článok.


Naposledy upravil jmd dňa Pi september 12, 2008 13:02:42, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi september 12, 2008 13:01:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Záleží, kde zrovna sedíš a o jakou jde frekvenci, vliv je dost výrazný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi september 12, 2008 13:04:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Našťastie v tomto prípade sa dá presne povedať, kde bude poslucháč pre sústredený posluch sedieť - pracovať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Tuning Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist