Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Doladění aktivní výhybky na základě měření reprosoustavy

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut február 06, 2007 08:28:33    Predmet: Doladění aktivní výhybky na základě měření reprosoustavy Odpovedať s citátom

Rád bych se zeptal, jaký máš názor na problematiku, zmíněnou v titulku vlákna. Vysvětlím blíže - máš aktivní filtr se zcela vzornými kmitočtovými charakteristikami, ponechme stranou, jestli je to L-R nebo Butterworth 3.řád. Takže na elektrické straně je filtr v rámci svých možností zcela OK. K tomu se přidají kmitočtové charakteristiky reálných měničů s takovým výsledkem, že na akustické straně už součet OK být nemusí a je pravděpodobné, že určitý zásah do filtru by výsledek na akustické straně optimalizoval. Zkoušel jsi, máš postup, chtěl bys zkusit?

P.S.: Nemám na mysli fázovací články atd. (umístění repro), ale nevyrovnanosti kmit. char. měničů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut február 06, 2007 08:52:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Řešil jsem. Přede mnou se tím zabýval Hawksford, z něj jsem rámcově vycházel. V podstatě jde o korekci jednak okolo rezonanční frekvence a pod ní, což má význam hlavně pro fázovou charakteristiku a dá se udělat poměrně jednoduše. Dále se poměrně jednoduše dá korigovat fáze a pokles přenosu nad horní mezní frekvencí reproduktoru. V obou případech jde o rezonanční jevy - dole je to rezonance závěs-hmotnost, nahoře tuhost krčku-hmotnost. V prvním přiblížení jde o přenosovku 2. stupně, nad horní mezní frekvencí se pak přidávají další efekty, takže výsledná strmost může být víc než 30 dB na oktávu.

Korigovat se to dá vcelku snadno u výhybky typu state-variable nejlépe třetího nebo čtvrtého (potažmo vyššího) stupně. Poměrně dost je o tom v modrém AR. Jde to samozřejmě korigovat i samostatným obvodem, ten ale musí od kritické frekvence zvedat minimálně 12 dB na oktávu, což není moc výhodné. Proveditelné je to i u pasivních výhybek vyššího stupně; mám v plánu zkusit to pro horní propust 4. stupně, což by se velice hodilo pro některé výškáče.

Podle mých zkušeností je velmi dobrá shoda návrhu a výsledku, pokud je ovšem správně změřená fázová charakteristika reproduktoru, což už jednoduché zrovna není. Když se to povede, tak skoro úplně odpadne potřeba korigovat fázování větví všelijakými těmi schody na ozvučnici a podobně.

Pokud jde o nevyrovnanosti uvnitř pásma, dá se to někdy trochu srovnat volbou zesílení/útlumů v příslušných větvích. V pasivních výhybkách se může podařit pasivním obvodem odstranit nějakou tu kudrlinku, obecně bych ale takové experimenty spíše nedoporučoval.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: St február 21, 2007 13:39:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím jestli jsem to pochopil správně. Prosím o korekci. Tvrdíš, že "vhodnou" úpravou chování jednotlivých měničů v dostatečném rozsahu pod resp. nad dělící frekvencí filtru lze dosáhnout takového chování v aplitudovém i fázovém přenosu, že následné připojení "čítankové" výhybky rezultuje v "čítankový" výsledek?
Z toho si pak dovozuji, že elektrická fáze na svorkách jednotlivých měničů je upravena tak, že rozdíl jejich akustických fází na výstupu je roven fázovému posuvu způsobeným frekvenčně závislým rozdílem akustických středů + rezonančních jevů. To vše při zachování konstantnosti amplitudových přenosových funkcí a bez all-pass filtrů?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11187
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 24, 2007 18:22:49    Predmet: Schody na ozvučnici Odpovedať s citátom

Možná by bylo dobře oddělit dvě věci. Jedna je zpoždění reproduktoru dané vzdáleností kmitačky od montážního čela reproduktoru a druhá věc jsou jevy kmitočtově závislé, zejména na začátku a konci přenosového pásma reproduktoru. Viděl bych to tak, že to první by měl v aktivní výhybce kompenzovat zpožďovací obvod a ostatní jevy korekční obvody ve filtru State Variable.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po február 26, 2007 13:13:27    Predmet: Odpovedať s citátom

opa
však tak se to dělá ne?

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11187
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 26, 2007 20:37:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, dělá, samozřejmě. Jen jsem reagoval na to, že povedená korekce odstraní potřebu schodů na reprobedně. To je podle mě úloha pro zpožďovací články. Korekce by se měla zabývat jenom oblastí kolem dělicích kmitočtů. Ale je to všechno spolu úzce svázané, to je fakt.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne máj 27, 2007 11:56:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám premerané a pretransformované krivky (impedančné *.zma a SLP *.frd). Chcel som sa trochu s nimi popasovať v LSP kadounovi konkrétne vybudovanom 4.11.2003 verzia 5.25. Mám s ním však problém. V súbore pre 4 pásmovú výhybku mi ich pre jednotlivé meniče nedovolí načítať. Píše mi "pow: OVERFLOW error". V ostatných súboroch ako je návrh bedne to ide bez problémov. Má niekto liek na tento problém? ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut máj 29, 2007 21:14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Chybu som našiel. Trace mi namiesto používanej desatinnej bodky vytváral súbory s desatinnou čiarkou Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist