Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Hi-Fi USB Audio DAC
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: So december 27, 2008 10:14:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Dle http://www.head-fi.org/forums/f6/m-audio-audiophile-usb-anything-mod-185591/ je m-audio usb audiophile postavena na čipu TUSB3200 http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/tusb3200.html , který používá jeden 6MHz krystal a všechny hodiny (tedy pro násobky 48kHz i 44,1kHz) generuje přes PLL.

Narozdíl např. od E-MU 0404USB, která jede na programovatelném poli s vlastním firmwarem a pro 48kHz i 44.1kHz má vlastní krystaly, nepotřebuje PLL (jde údajně o PCI 0404, kde místo PCI rozhraní je USB řadič, možná dokonce jen jiným firmwarem logického pole). Stejně jako zmiňovaná PCI Revo, postavená na Envy24. U těchto zvukovek lidi hodiny vyměňují.

USB řadič v PC generuje signál 1kHz, ale asynchronní režim v dražších USB zvukovkách používá vlastní hodiny a nepotřebuje PLL (pokud výrobce nechce ušetřit a přes PLL negeneruje primární hodiny, jako třeba ta m-audio). Vlastní hodiny mají i levné zvukovky s adaptivním režimem, ale tam je PLL dolaďuje, aby se zajistila synchronizace mezi finálními hodinami a příchozími daty přes USB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Grippen
Nádejný hifista


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 80

PríspevokZaslal: So december 27, 2008 20:48:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu M-Audio Audiophile USB používám zejména čistě v digitálu - SPDIF OUT do převodníku od TomášeT:-) Dá se snadno synchronizovat na externí clock z SPDIF IN. Asi dva roky mám novější ovladače, kde nezáleží(při přehrávání), jakou frekvenci má vstup SPDIF IN - karta si potřebnou odvodí. Se starými ovladači to jedno nebylo - bylo nutné mít na vstupu SPDIF IN vždy správnou frekvenci podle přehrávaného materiálu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MilanTuma
Hifista


Založený: 15 november 2007
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: So december 27, 2008 23:57:11    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin Grippen
Byl jsem tak trochu hozen do tohoto tématu, nicméně i já budu muset v budoucnu řešit nějakou tu USB zvukovku. Četl jsem předchozí 2 příspěvky a nejsem si 100% jist. Níže tedy mé domněnky. Vše platí pro přehrávání hudby z NTB přes USB kabel do zvukové karty a pak SPDIFem do DACu, který právě potřebuje velmi nízký jitter v spdif signálu.

Co je lepší varianta z hlediska co nejmenšího jitteru a tedy i zachování dobrého zvuku?

U E-MU 0404 jsou tuším také dva krystaly pro 44.1, 48 kHz a násobky. Ovšem nejsem si jist zdali tam hodiny nejsou ještě ovlivňovány nějakou "subsynchronizací" díky USB či něčím Creativským, co by kazilo zvuk.

U M-Audia Audiophile USB, jak píše Dustin, je dobrá funkce návaznosti na vstupní SPDIF signál. Znamená to tedy také, že pro nejlepší zvuk je dobré mít nízkojitterový zdroj SPDIF signálu? Dal by se nějak jednoduše zbastlit s nějakým kodérem? Napadá mě ještě možná i kacířská myšlenka, pro přehrávání CD 44.1 kHz přepnout hodiny vygenerované CS 8427 z SPDIF signálu a brát je z Tentlabsu či Kwaku a to i z důvodu absence spdif zdroje.

Snad jste pochopily moje myšlenky, nicméně primární myšlenkou je mít dobrý zvuk jako z PCI karty M-audio 5.1 kde mám Kwak na krystalu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Grippen
Nádejný hifista


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 80

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 01:39:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro nejlepší zvuk (v případě použití časování z externího zdroje - SPDIF IN) je nejdůležitější přesnost a stabilita vstup. clocku. Tentlabs ani Kwak neznám, ale nechce se mi věřit, že by byly lepší, než kdybys pro časování použil např. Isochrone OCX:-) To si musí vyřešit každý sám, co je pro koho nejschůdnější . .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 09:36:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Me to prijde trosku moc za hodiny 30k kdyz karta stoji 5 tisic.. Myslim te by tu presnost ta karta nevyuzila uplne. kazdopadne kdyz do spdif in povedu hodiny to si mam predstavit jako, ze tam povedu nejlepe obdelnikovy prubeh urciteho kmitoctu nebo to musi byt ve tvaru normy spdif?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Grippen
Nádejný hifista


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 80

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 14:30:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Do spdif in by měl jít signál spdif (0,5V; 75 Ohm). Když má nějaká dražší karta vstup wordclock, tak tam zase wordclock - nevím, jestli jsou tam jiné úrovně, nejspíš jo. Každopádně existují generátory, které mají i výstup spdif. Já zatím používám obyčejný spdif out z DVD-A přehrávačeSmile a jsem s tím spokojený.
Pokud někdo udělá z těch tentlabs nějaké externí řešení s kvalitním napájením řekněme tak kolem 3 - 4 tisíc Kč, nejspíš bych měl taky zájem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 14:40:32    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.casea.eu/acen.htm
Myslím ze je to chozeni odnikud nikam mit usb zvukovku pouzivat krystal ze sacd a vystup spdif zvukovky posilat do dacu. Netvrdim ze to bude spatne, ale ty externi hodiny by se meli vyresit jinak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Grippen
Nádejný hifista


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 80

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 15:20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ať si to každý vyřeší, jak chce. Alespoň VCXO.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 16:10:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Grippen napísal:
Asi dva roky mám novější ovladače, kde nezáleží(při přehrávání), jakou frekvenci má vstup SPDIF IN - karta si potřebnou odvodí. Se starými ovladači to jedno nebylo - bylo nutné mít na vstupu SPDIF IN vždy správnou frekvenci podle přehrávaného materiálu.


Trochu to nechápu. Do SPDIF-IN pustíš SPDIF stream 48kHz, zvukovku přepneš do režimu externích hodin (což ten čip od TI umožňuje), přehráváš wav 44,1kHz a z SPDIF-OUT leze 44,1kHz? To by ta zvukovka musela nějak přes PLL konvertovat vstupní hodiny na jiný kmitočet a trochu nechápu, jaký by to pak mělo smysl (větší jitter, bezpředmětnost synchronizace). Nicméně bych si dovedl představit, že ovladač transparentně automaticky zkonvertuje přehrávaný stream na fs odpovídající SPDIF-IN. To by pak dávalo smysl, i když bych o konverzi bez informace o jejích parametrech moc nestál. Ale třeba jsem to blbě pochopil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 16:34:03    Predmet: Odpovedať s citátom

MilanTuma napísal:
dustin Grippen
U E-MU 0404 jsou tuším také dva krystaly pro 44.1, 48 kHz a násobky. Ovšem nejsem si jist zdali tam hodiny nejsou ještě ovlivňovány nějakou "subsynchronizací" díky USB či něčím Creativským, co by kazilo zvuk.


Tu kartu nemám, ale myslím si (i na základě mého rýpání se do vnitřní funkcionality EMU1812), že v E-MU 0404 USB v asynchronním režimu již žádné "subsynchronizace" nebo DSP nejsou a používají se hodiny přímo z příslušného krystalu.

MilanTuma napísal:

Znamená to tedy také, že pro nejlepší zvuk je dobré mít nízkojitterový zdroj SPDIF signálu? Dal by se nějak jednoduše zbastlit s nějakým kodérem? Napadá mě ještě možná i kacířská myšlenka, pro přehrávání CD 44.1 kHz přepnout hodiny vygenerované CS 8427 z SPDIF signálu a brát je z Tentlabsu či Kwaku a to i z důvodu absence spdif zdroje.

Snad jste pochopily moje myšlenky, nicméně primární myšlenkou je mít dobrý zvuk jako z PCI karty M-audio 5.1 kde mám Kwak na krystalu.


Je to celé o kvalitních hodinách pro DAC. Pokud máš DAC s vlastními hodiinami s výstupem SPDIF pro synchronizaci transportu (komerční žádný neznám, ale existují), dává smysl ponechat u DACu přesné hodiny a transport s nimi synchronizovat přes SPDIF-IN.

V opačném (standardním) případě je to zase o co nejlepších hodinách ve zvukovce. Pokud máš tak dobré externí hodiny, že i po jejich obnově přes PLL v SPDIF-IN jsou kvalitnější než hodiny ve zvukovce (jak popisuje Grippen), pak zase dává smysl použít hodiny přes SPDIF-IN. Pokud zvukovka generuje i základní hodiny přes PLL (právě to M-Audio), dovedu si docela představit, že hodiny přes PLL z SPDIF-IN budou lepší než hodiny přes PLL z krystalu 6MHz.

Nicméně E-MU nepoužívá po generování základních hodin PLL, ale jen dělí kmitočet krystalu. Tam mi použití externích hodin přes SPDIF-IN přijde zbytečné, navíc když lze krystal nahradit za pořádné hodiny ala Kwak. Pak bych si tipnul, že kvalita bude srovnatelná s tou upravenou Revo, protože vnitřní funkce je velice podobná (nezávislé kvalitní hodiny bez PLL díky asynchronnímu režimu USB, bit-perfect, slušně provedená filtrace napájení).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Grippen
Nádejný hifista


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 80

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 16:52:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jak píšeš v první větě. Nevím, co furt máte s tím zvětšováním jitteru při odvozování jiné frekvence, on asi bude větší, ale mi to teda nepřijde jako rozhodující faktor na zvuk. Za rozhodující považuju vlastní stabilitu a přesnost (časovou stabilitu) clocku, ze kterého se třeba odvozuje něco dalšího. Mám to u sebe mnohokrát odskoušené, koneckonců když vrátím původní ovladače a do spdif in pustím 44,1 (ze stejného DVD-A přehrávače, ve kterém je pro tento případ vloženo v mechanice CD, aby se hodiny nastavily na 44,1) pro materiál v CD kvalitě, tak zvuk je stejný jako v případě tvé první věty. Zato pokud vyměním celý přehrávač za jiný jakožto zdroj clocku pro spdif in karty (např. za starý CD přehr. s typickým tzv. digitálním zvukem), tak se výsledný zvuk zásadně změní (je podobný jako s interním clockem karty). Jsem rád, že to funguje dle mých představ, někomu to nemusí stačit, chápu nároky na nekompromisnost, ale já jsem pro své potřeby vděčný za takto relativně levně fungující řešení. Mám možnost porovnat zvuk např. nějakého analogového zdroje a jeho nahrávky i přes nedokonalé převodníky v kartě a tak si ověřit, se kterým z clocků je přehrávání nahrávky srovnatelné s orig. analogovým zdrojem. Za předpokladu, že TOPDAC toho už moc nepokazí, je výsledek závislý jen na správném časování dat. Mi to takto stačí. Nic nemám proti tomu, když někdo umí vylepšit clock přímo uvnitř karty tak, že to stojí za to. Já to ale neumím a jsem vděčný alespoň za standardní možnost ext. synchronizace přes spdif, kdy je možno ty zdroje časování lehce změnit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MilanTuma
Hifista


Založený: 15 november 2007
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 20:43:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Předem velmi díky za rozepsání tématu a přidání vlastních zkušeností.
Jestli jsem to správně pochopil, tak E-MU 0404 by měla být (doufám) lepší volba. Můj DA převodník nemá vlastní hodiny a odvozuje si je z dekodéru z spdif signálu. Také věřím, doufám, že si 0404 v asynchroním režimu doufám bere hodiny jen z krystalu a neovlivňuje je něco jiného. Až dnes z You tube videa tam rozpoznávám 22.579 a 24.576 Mhz krystaly.

M-Audio by byla asi také dobrá volba, ale pravděpodobně si ta karta hodiny odvozuje i z spdif signálu a není to tak přímé jako ze dvou krystalů v EMU. Alespoň to tak tuším, ikdyž zvuková kvalita může být podobně dobrá. Z čeho vlastně si bere interní synchronizaci? Z USB taktu a nebo z toho krystalu uvnitř? Typuji ten krystal. V testu je vidět na fotce jeden krystal. http://www.svethardware.cz/art_doc-CDA89348BCDE600BC125728600747D46.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 21:14:08    Predmet: Odpovedať s citátom

U E-MU si můžeš softwarově vybrat zda má použít interní nebo externí "hodiny". 0404 má bohužel dva krystaly ze kterých se dělí samplovací kmitočet, takže kdybys je chtěl nahradit přesnými, musíš investovat dvakrát tolik, nebo nahradit jen ten používanější. Jitter tipuju kolem 500ps, tedy průměr.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 23:17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Grippen napísal:
Tak jak píšeš v první větě. Nevím, co furt máte s tím zvětšováním jitteru při odvozování jiné frekvence, on asi bude větší, ale mi to teda nepřijde jako rozhodující faktor na zvuk. Za rozhodující považuju vlastní stabilitu a přesnost (časovou stabilitu) clocku, ze kterého se třeba odvozuje něco dalšího.


Krátkodobá nepřesnost je právě jitter (náhodné časové posuny hran hodin), který se při DA konverzi přímo konvertuje na šum. Dlouhodobou nestabilitu běžných krystalů (rozladění o zlomky promilí např. vlivem teploty, v řádu minimálně sekund) uchem nepoznáš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2008 23:34:00    Predmet: Odpovedať s citátom

MilanTuma napísal:
M-Audio by byla asi také dobrá volba, ale pravděpodobně si ta karta hodiny odvozuje i z spdif signálu a není to tak přímé jako ze dvou krystalů v EMU. Alespoň to tak tuším, ikdyž zvuková kvalita může být podobně dobrá. Z čeho vlastně si bere interní synchronizaci? Z USB taktu a nebo z toho krystalu uvnitř? Typuji ten krystal. V testu je vidět na fotce jeden krystal. http://www.svethardware.cz/art_doc-CDA89348BCDE600BC125728600747D46.html


Pokud je přepnutá na externí hodiny, pak bere hodiny z SPDIF vstupu. V režimu interních hodin si generuje hodiny požadované frekvence přes fázovou smyčku z krystalu 6MHz. Viz datasheet k tomu čipu od TI.

Z USB taktu si hodiny přímo nebere žádná zvukovka. Levné s režimem adaptivním (PCM27xx) mají přesný krystalový oscilátor, jehož signál jde do adaptivního generátoru hodin. Funguje to tak, že zvukovka má nějaký malý vstupní buffer a průběžně fázovou smyčkou dolaďuje hodiny (tedy tempo čtení dat z bufferu), aby ten buffer nepřetekl/nepodtekl. Takže ty hodiny se stále mírně dolaďují.

U asynchronního režimu (M-audio, EMU) se místo dolaďování hodin udržuje optimální naplnění bufferu tak, že zvukovka průběžně posílá informace zpět do PC, aby posílal více/méně dat. Hodiny tedy mohou být přímo navázané na přesný krystalový oscilátor s pevným dělicím poměrem - E-MU, nebo přes fázovou smyčku - M-Audio (ale již nedolaďovanou dle míry naplnění vstupní bufferu).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Grippen
Nádejný hifista


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 80

PríspevokZaslal: Po december 29, 2008 00:12:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, tak to prostě je. Jinak, jen na okraj, jitter, který má vliv na zvuk, nevnímám jako šum, ale spíš jako vyšší harmonické, prostě je to nacinkanější zvuk s menším důrazem na basech a horším prostorem. Hodně lidem to na mnohých nahrávkách může paradoxně vyhovovat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MilanTuma
Hifista


Založený: 15 november 2007
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: Po december 29, 2008 16:33:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Grippen, dustin

Vřelé díky moc. Nyní už v tom mám konečně jasno. 2 thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JTO
Hifista - zaslúžilec


Založený: 02 máj 2008
Príspevky: 705
Bydlisko: Winterberg

PríspevokZaslal: Št január 08, 2009 15:05:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že nej by byl home-made Levinson Laughing
http://www.hinocatv.ne.jp/~hskw/QUAD%20PCM-1794%20DAC%20(DAC-1794-3).html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut február 17, 2009 19:39:08    Predmet: Odpovedať s citátom

http://pavouk.org/hw/usbdac/index.html

vdaka lubovi LV som dal dokopy tento dacan, ktory vyuzivam ako USB-SPDIF konvertor, mam to pripojene na jednej strane na wifi router asus wl500g a na druhej strane do harmana HD970

zvuk je podla mna nerozpoznatelny od cedecka, mozno velmi male rozdiely na urovni psychoakusitky.. analog som ani neskusal, to asi nebude ziadna slava..

za tie prachy je to celkom zaujimava hracka
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ut február 17, 2009 21:11:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Prosimtě, to jde jen tak spojit wifi router s usb a můžeš do toho posílat muziku?
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut február 17, 2009 22:00:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Např. http://wiki.openwrt.org/UsbAudioHowto

Ten router je celkem výkonný počítač s usb porty. Dá se na něj linuxový firmware (např. právě OpenWRT), do kterého lze dohrávat další balíky. Stačí pak balík s ovladačem usb audio a balík s MPD a síťový přehrávač s ovládáním např. přes webové rozhraní je na světě.

Moc rád bych vyzkoušel do něj osadit přímo kvalitní PCI kartu 192/24, ale zatím jsem nesehnal za rozumný peníz adaptér miniPCI - PCI slot.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut február 17, 2009 22:53:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
Prosimtě, to jde jen tak spojit wifi router s usb a můžeš do toho posílat muziku?


ked moc chces tak ide vsetko Wink
dustin presne popisal to, ako mi to doma funguje ..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist