Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Zapojení pro výrazné snížení THD IMD libovolného zesilovače
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Je podle Vás zesilovač blackbox, o jehož zvuku rozhoduje zejména THD?
Ano
15%
 15%  [ 6 ]
Ne
84%
 84%  [ 33 ]
Celkom hlasov : 39

Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Po apríl 12, 2010 20:49:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Když tak čas od času se rýpeme v desetitisícinkách, tisícinkách apod. (i když v poslední době již méně, naštěstí), měli bychom si IMO vždy připomínat toto: (zkuste si to pro zajímavost přemalovat přes nějaké měření FFT zesilovače, kdy se podivujeme, jak tak měřený přístroj může být příznivě přijímaný subjektivně. Mnohé narážky na "kolorování" by potom třeba mohly zmizet a mohli bychom začít hledat úplně jinde, i když si nedělám iluze. Jde o všeobecně známý jev, jen na něj stále zapomínáme).


_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 09:23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, jestli tu už byl tenhle link :

https://measure.feld.cvut.cz/cs/system/files/files/cs/vyuka/zaverecne_prace/BP_2007_Bakstein_Eduard_locked.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 13:48:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle všechno mi připadá jako návrat k někdejšímu "logickému" řetězci úvah:

1. Nízkého zkreslení můžeme dosáhnout silnou zpětnou vazbou

2. Abychom mohli zavést silnou zpětnou vazbu, musíme snížit GBP

3. Když snížíme GBP při vysokém DCG běžnými metodami (Miller cap apod.), způsobíme dynamickou limitaci

4. Dynamická limitace je špatná, poněvadž způsobuje diagonální zkreslení, které je charakterizováno nízkým THD, ale nese s sebou vysoké DID (a někdy i IMD)

5. Tím pádem silná zpětná vazba je špatná a ...

6. Cokoliv, co má nízké zkreslení, je špatné, takže ...

7. Pokud má něco dobře hrát, musí to mít vysoké zkreslení.

a ještě případně pokračování -

8. Většina elektronkových zesilovačů má vysoké zkreslení, tím pádem ...

9. Má-li něco dobře hrát, musí to být elektronkové, tudíž

10. Elektronkové zesilovače hrají dobře, logicky tedy

11. Ideální zvuk je elektronkový.

Obecně pak platí:

A. Na základě jednoduché selské logiky dokázal někdo ve starém Řecku, že zajíc nikdy nepředhoní želvu

B. Správná metoda v rokou blbce nemusí automaticky vést ke správným výsledkům

C. Blbce nelze přesvědčit rozumovými argumenty, poněvadž jeho blbost mu brání tyto argumenty pochopit.

A jen tak mimochodem - takové to zapojení podle US6087883 se tu diskutovalo už dávno, já jsem ho zkoušel asi tak před pětadvaceti lety, byv inspirován Hawksfordem, který to řešil poněkud složitěji, a OPA to ještě vtipně vylepšil (anebo to vylepšení někde našel, nevím). Zajímavé je, že i když to v simulaci samo o sobě chodí dobře, tak když jsem to použil v simulovaném výkoňáku, fungovalo to špatně, což už jsem dál nepitval.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 14:31:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak dlouho jsi to moudro sepisoval? Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 15:53:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Sepsání trvalo tak čtvrt hodiny, ovšem zkušenosti pro tento účel potřebné jsem sbíral desítky let, tak se to nepokoušej znevažovat, ty poťouchlý intelektuále !!!
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 16:27:41    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě jeden dodatek na téma elektronkových obvodů:

Elektronkové obvody, z jejichž zvuku upadají někteří lidé do extáze, jsou poměrně jednoduché, avšak jejich chování je dosti složité a bez dynamické nelineární analýzy je nelze adekvátně popsat. Základní technický problém této analýzy osobně spatřuji v tom, že prakticky nelze vytvořit analytický model takového systému jen na základě konečného počtu měření stavových parametrů za konečný čas, i když jsou možná jistá zjednodušení, se kterými se dá vypracovat "rozumně přibližný" model za "rozumný čas". Jednoduchost obvodu může vzbuzovat dojem, že jeho funkci dobře rozumíme, ovšem tento dojem je samozřejmě mylný.

V podstatě totéž platí i pro obvody s polovodičovými součástkami, avšak zde se stalo zvykem i poměrně složité obvody analyzovat s pomocí něčeho, co bych nazval "separace nelinearit", případně "lokální linearizace". To pak i zde může vzbuzovat mylný dojem, že fungování něčeho dobře rozumíme, jenže ve skutečnosti rozumíme prdlajs.

Ve vztahu k tématu ankety to znamená toto: Analýza harmonického zkreslení umožňuje popsat chování obvodu dostatečně vyčerpávajícím způsobem, avšak pouze za předpokladu, že není redukována na změření hodnot THD v ustáleném stavu pro několik málo frekvencí a několik málo hodnot vstupního resp. výstupního napětí.

Jsem velmi rád, že Coffee uvedl příklady výsledků měření pro multitón - ne ani snad proto, že by ty výsledky neřku-li metoda sama byly nějak převratně objevné. Hlavní přínos shledávám v tom, že se tady nějaké takové konkrétní výsledky vůbec konečně objevily. Zatím se o tom jen kecalo, teď to doufám aspoň někdo začne brát vážně. Prohlásit o něčem, že je to špatně nebo že se to tak nemá dělat, je velice snadné, ale najít nebo alespoň hledat něco lepšího, to už je jiné coffee (nic osobního, Mirku Wink ).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 16:35:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel jsem multitón, ale s mým "měřicím vybavením" jsem jím nic nenaměřil.

A propos Bohouši, nezabýval ses wavelet analýzou??

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 16:37:20    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

Zajiste ze existuje, ale nesmis merit nesmysly...

...Taktez merit az 5. periodu je take nesmysl, deje ktere by mohly byt identifikovatelne (treba pohyby pracovnich bodu s vybuzenim ve frekvencne rovnem pasmu prenosu) jsou takto utajeny.


To je práce MC9 - tak funguje utilita "Distortion analyze" - můžeš si nastavit libovolný počet period, ale vyhodnocuje se vždycky až ta poslední, právě proto, aby to byl ustálený stav.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 16:39:01    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zkoušel jsem multitón, ale s mým "měřicím vybavením" jsem jím nic nenaměřil.

A propos Bohouši, nezabýval ses wavelet analýzou??


Nezabýval a ani to nemám v úmyslu, mám pocit, že to je spíš pro jiné účely než obvodářské.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 16:46:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná, na druhou stranu by to mohlo postihnout jevy svázané s časem, tj. nikoliv dlouhodobě zprůměrovaný stav.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 19:42:29    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Možná, na druhou stranu by to mohlo postihnout jevy svázané s časem, tj. nikoliv dlouhodobě zprůměrovaný stav.


Právě pro tyto účely považuju za nejlepší rozdílovou metodu. Pro dostatečně rychlé obvody (což je dnes většina konstrukcí, kterými má smysl se zabývat) postačuje kompenzace zpoždění jednoduchým RC článkem (z kvalitních součástek) a vybalancování pro nízké kmitočty víceotáčkovým trimrem. To, co zbyde po odečtení mezi vstupem a výstupem, lze buď přímo poslouchat, nebo analyzovat tradičními metodami s řádově vyšším rozlišením. Tak mě napadá, i ten multitón by to možná zvládlo...

A opět musím zdůraznit, ve stejné míře, ve které se zvyšuje rozlišení metody analyzováním pouze rozdílového signálu, klesají také nároky na kvalitu měřicího signálu.

Ano, vlastní měření je zdlouhavé a komplikované, musí se přesně nastavit potlačení. Ale pokud chceme dělat "zásadní nové objevy" nemělo by to být na překážku.

A výstup lze sledovat jak v průměrované podobě (spektrální analýza), tak i v časové oblasti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 19:46:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsem jedno ucho. Dodej metodu, já dám zesilovač Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 19:57:00    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Jsem jedno ucho. Dodej metodu, já dám zesilovač Wink


Myslel jsem, že máš tu knížku prostudovanou. Wink

Lze to zjednodušit odebíráním signálu až za vstupním kondenzátorem, aby se nemusely kompenzovat nízké kmitočty (nebo prostě použít DC vazbu). Otázka je, jak s tím zacvičí DC servo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 20:43:23    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA napísal:
Jsem jedno ucho. Dodej metodu, já dám zesilovač Wink


Myslel jsem, že máš tu knížku prostudovanou. Wink



To mám. Ale mám na práci důležitější věci - např. se musím něčím živit Cool

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 21:55:33    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Možná, na druhou stranu by to mohlo postihnout jevy svázané s časem, tj. nikoliv dlouhodobě zprůměrovaný stav.


Když si zobrazíš spektrogram (takový ten pestrobarevný obrázek) třebas ve SpectraPlus s vhodným oknem, tak je to vlastně taky něco jako wavelet transformace, akorát ty barvy se trochu obtížně kvantitativně interpretují...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 13, 2010 22:11:10    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
opa napísal:
PMA napísal:
Jsem jedno ucho. Dodej metodu, já dám zesilovač Wink


Myslel jsem, že máš tu knížku prostudovanou. Wink



To mám. Ale mám na práci důležitější věci - např. se musím něčím živit Cool


No tak jo. Ptal jsi se na metodu, tak jsem odpověděl. Jestli jí chceš použít nebo ne, je jenom Tvoje věc. Cheers
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 14, 2010 01:33:53    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA napísal:
Možná, na druhou stranu by to mohlo postihnout jevy svázané s časem, tj. nikoliv dlouhodobě zprůměrovaný stav.


Právě pro tyto účely považuju za nejlepší rozdílovou metodu. Pro dostatečně rychlé obvody (což je dnes většina konstrukcí, kterými má smysl se zabývat) postačuje kompenzace zpoždění jednoduchým RC článkem (z kvalitních součástek) a vybalancování pro nízké kmitočty víceotáčkovým trimrem. To, co zbyde po odečtení mezi vstupem a výstupem, lze buď přímo poslouchat, nebo analyzovat tradičními metodami s řádově vyšším rozlišením. Tak mě napadá, i ten multitón by to možná zvládlo...

A opět musím zdůraznit, ve stejné míře, ve které se zvyšuje rozlišení metody analyzováním pouze rozdílového signálu, klesají také nároky na kvalitu měřicího signálu.

Ano, vlastní měření je zdlouhavé a komplikované, musí se přesně nastavit potlačení. Ale pokud chceme dělat "zásadní nové objevy" nemělo by to být na překážku.

A výstup lze sledovat jak v průměrované podobě (spektrální analýza), tak i v časové oblasti.


Multitón by to mělo zvládnout stejně jako jakýkoli jiný širokopásmový signál. K dokonalosti je ovšem zapotřebí dokonalý invertor a dokonalý váhující sumátor - přičemž jejich dokonalost se dá celkem snadno testovat slepým testem (referenční kus drátu). Takže pánové, Hic Rhodos, hic saltate !

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Po júl 29, 2013 09:43:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenom hloupý dotaz k těm starším báječným Coffeho měření TL071 multitónem - možná blbě koukám, ale nejedná se o nevhodnou volbu frekvencí, kdy vyšší tóny maskují harmonické těch nižších?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist