Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk


 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Beatles a Capitol Records

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Odporúčané nahrávky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jaro.vr
Hifista


Založený: 16 apríl 2010
Príspevky: 135
Bydlisko: PE SK

PríspevokZaslal: Ut november 03, 2020 10:23:29    Predmet: Beatles a Capitol Records Odpovedať s citátom

BEATLES
albumy vydané Capitol Records v rokoch 1964 - 1967
Meet the Beatles (január 1964) - Tento album mal rovnakú obálku ako britský album With the Beatles, ale bolo vypustených päť skladieb a bol pridané single“ I Want to Hold Your Hand“ ,“ I Saw Her Standing There a „This Boy“.
The Beatles Second Album (apríl 1964) Toto album bolo vlastne ich tretím americkým albumom a obsahovalo odstránené skladby z albumu Meet the Beatles , singla „She Loves You“, ktorý má britské aj americké strany „ You “and„ You Can't Do That “) a dve nové piesne, ktoré predtým vyšli vo Veľkej Británii na EP -„ Long Tall Sally “a„ I Call Your Name “
A Hard Day's Night (jún 1964) - Na albume vo Veľkej Británii sa predstavilo 14 skladieb skupiny Beatles, z toho 8 z rovnomenného filmu. Americký album mal inú obálku a zmiešalo sa v ňom 8 piesní z filmu so štyrmi inštrumentálnymi skladbami orchestra Georgea Martina, ktoré boli vo filme použité.
Something New (July 1964) - Tento album, mal 8 piesní z Veľkej Británie A Hard Day's Night LP, plus „Slow Down“ a „Matchbox“ z britského vydania EP a nemeckej verzie z „I Want to Hold Your Hand.”
Story Beatles (november 1964) – Tento dvojalbum pozostával z rozhovorov a častí tlačových konferencií, segmentov piesní a rozprávania, ktoré rozprávali príbeh o úspechu skupiny Beatles. Asi zbytočný album.
Beatles '65 (december 1964) - Tento album obsahoval 8 skladieb skupiny Beatles for Sale , ktorá nevyšla v Amerike, spolu so skladbami „Will Be Back“, „I Feel Fine“ a „She's a Woman."
The Early Beatles (marec 1965) - Tento album obsahoval 11 zo 14 skladieb zaznamenaných pre LP Please Please Me LP a bol v podstate verziou Capitolu „Introducing the Beatles“ .
Beatles VI (jún 1965) - Tento album obsahoval ďalších 6 skladieb skupiny Beatles for Sale , dve skladby nahrané iba pre americký trh („Dizzy Miss Lizzy“ a „Bad Boy“), strana B ( „Yes It Is“) a dve skladby z UK albumu Help! („You Like Me Too Much“ a „Tell Me What You See.“)
Help! (August 1965) – tak ako A Hard Days Night pred ním, vyšiel so 14skladbami v Británii, ale v štátoch mal 7 piesní Beatles a päť inštrumentálnych orchestrálnych skladieb z filmu. Vydanie v USA malo jedinečný obal, ktorý sa líšil od britskej verzie.
Rubber Soul (december 1965) - Americká verzia vypustila štyri piesne z rovnomenného britského albumu a pridala dve piesne z UK Help! LP - “I’ve Just Seen a Face” and “It’s Only Love.”
Yesterday and Today (jedinečné americké vydanie) (jún 1966) - Balíček skladieb z rôznych zdrojov, vrátane skladieb od UK Help !, Rubber Soul a vtedy nevydanej LP platne Revolver , plus obe strany singla „Day Tripper“.
Revolver (rôzne skladby z britského LP) (august 1966) - Americký album odstránil tri piesne z britského LP, pretože tieto už boli vydané na“ Yesterday and Today“ o niekoľko mesiacov skôr.
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (jún 1967) - rovnaké ako britské LP.
Magical Mystery Tour (jedinečné americké vydanie) (november 1967) - Skladby z rovnomenného filmu boli vydané ako dvojité 7 ”EP v Británii, ale formát EP sa na americkom trhu nepredával dobre. V kombinácii s piesňami z troch singlov, ktoré boli vydané v tom roku a vytvorili tak kompletný album.
Všetky albumy od Meet the Beatles cez Magical Mystery Tour boli vydané v stereu aj mono formáte. Mono výlisky Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band a Magical Mystery Tour sú pomerne zriedkavé, pretože väčšina kupujúcich kupovala v čase vydania týchto albumov stereofónne kópie.
Yesterday and Today
Mäsiarsky obal Yesterday and Today z roku 1966 bolo jedinečným vydaním v katalógu Beatles pre Capitol Records a stal sa jediným albumom Beatles, ktoré pri prvom vydaní skutočne nezarobil peniaze a to aj napriek tomu, že sa dostal na prvé miesto v rebríčku albumov.
Yesterday and Today , vydaná v júni 1966, bola zbierka skladieb z troch rôznych albumov vo Veľkej Británii plus obe strany singla „Day Tripper“. Pretože album bol pre americký trh jedinečný, Capitol preň potreboval fotografie a kontaktoval vedenie kapely. Fotografia, ktorú dostali, bola zvyčajným obrazom členov kapely, ktorí sedeli na lavičke a v ktorých nosili mäsiarske plášte. Roztrúsené okolo boli hlavy a telá z bábik a kúskov surového mäsa. Že by truc z Anglickej strany ?
Propagačné kópie albumu sa dostali do médií a rozhlasu a reakcia na titulnú fotografiu bola nepriateľské. V skutočnosti také nepriateľské, že sa Capitol rozhodol zmeniť kryt na fotografiu kapely, ktorá sedela okolo kufra parníka. Album bol vytlačený v troch rôznych lisovniach. Zatiaľ čo závod v Jacksonville v Illinois zničil všetky svoje kópie takzvaného „Butcher cover“, aby mohli tlačiť nové, závody v Scrantone v Pensylvánii a Los Angeles v Kalifornii sa rozhodli vložiť nový obal cez existujúci, aby sa ušetrili čas a peniaze.
Veľmi málo z pôvodných obalov „prvého lisovania“ prežilo a bolo známe, že len zopár sa ich predalo v maloobchode, keď sa album konečne dostal do obchodov. Obaly, ktoré väčšina kupujúcich videla v deň vydania albumu, boli buď nové obaly vytlačené v Jacksonville štát Illinois, alebo obaly z ďalších dvoch závodov. Niekoľko podnikavých osôb zistilo, že je možné pomocou pary alebo chemikálií odstrániť druhý kryt, aby sa odhalil Butcherov kryt pod ním.
Náklady spoločnosti Capitol na odstránenie problému s krytím boli údajne viac ako 250 000 dolárov, čo sa dnes rovná takmer 2 miliónom dolárov.
Originálne „first state“ výtlačky Yesterday and Today s titulnou fotografiou Butchera sú pomerne zriedkavé a za zapečatené kópie sa na zberateľskom trhu predali až za 75 000 dolárov. Kópie „druhého pressu“, s pripojeným krytom kufra, sa predávajú kdekoľvek od niekoľkých stoviek dolárov do približne 10 000 dolárov, v závislosti od stavu. Vydania pri ktorých bol odstránený kryt kufra sa môžu predávať od 50 do 3500 dolárov, v závislosti od stavu obalu a stupňa úspešnosti odstránenia krytu kufra bez poškodenia obalu a obrázka pod ním. Obal albumu Butcher je možno najžiadanejším zo všetkých albumov skupiny Beatles a dopyt je dnes stále silný, napriek skutočnosti, že nie sú až také zriedkavé.
Albumy Beatles na Apple (jablkový štítok)
V roku 1968 si skupina Beatles vytvorila vlastnú nahrávaciu spoločnosť Apple Records, ktorá slúži ako na jej vlastné nahrávky, tak aj na nahrávky iných umelcov podpísaných pod značkou. Albumy Beatles vydané na značke Apple lisovali spoločnosti Parlophone v Británii a Capitol v Spojených štátoch a boli zhodné v názve, obale aj obsahu.
Tituly vydané spoločnosťou Apple v rokoch 1968-1970
The Beatles ( „The White Album“) (november 1968) - vydané v bielom obale. Pôvodné vydania v Spojenom kráľovstve mali obaly, ktoré sa otvárali zhora, nie zboku. Každá kópia originálneho lisovania mala na prednom obale vyrazené jedinečné číslo. Sada dvoch albumov obsahovala štyri fotografie s uhlopriečkou 8 ”x 10” a veľký plagát. Vydávané vo Veľkej Británii v stereu aj mono; v USA iba stereo.
Yellow Submarine (január 1969) - soundtrack; vydané vo Veľkej Británii v mono a stereo formáte, ale všetky americké vydania boli stereofónne.
Abbey Road (september 1969) - Vydávané iba stereo vo Veľkej Británii a USA.
Hey Jude (február 1970) - kompilácia singlov a B-strán , ktoré predtým neboli vydané v albumovej podobe. LP vyšlo v USA v roku 1970, vo Veľkej Británii však vyšlo až v roku 1979.
Let It Be (máj 1970) - Prvé čísla vo Veľkej Británii boli vydané v škatuli (zberateľská rarita), ktorá obsahovala veľkú knihu obsahujúcu fotografie z rovnomenného filmu. Vydanie v USA nezahŕňalo knihu ani škatuľu.
Albumy Beatles (White album) a Yellow Submarine na rozdiel od vydaní vo Veľkej Británii boli v USA vydané iba v stereu, pretože predaj mono nahrávok v USA klesol natoľko, že už ich Capitol Records prestal lisovať.
Tak to je história lisovania albumov Beatles v USA.
Hi
jaro.vr, aj Beatles Fan!!!
Zbierka Beatles
CD: EP Collection, Beatles 1962/66, Beatles 1967/70, Mono box, US Albums box, Let It Be, Let It Be-Naked, Abbey Road, Yellow Submarine, Love.
LP: Mono box!!!, Stereo box (mix EU a US vydaní z r. 2012, výmena Sgt. Pepper za 2LP z r. 2017 a White Album výmena za 4 LP box z r. 2018 ), Sgt. Pepper (Australia-hnedý vinyl), Yesterday and Today ( Butcher cover, modrý vinyl ), Hey Jude (Fr. Vydanie), Beatles 1, Live at Hollywood Bowl (nové vydanie), Live at BBC 1, Live at BBC 2, Blue box (BC13 Germ. press!!!), Beatles at Hollywood Bowl, Magical Mistery Tour (Germ. press), Singles Collection box (2019), EP Magical Mistery Tour.
DVD: Magical Mistery Tour box (DVD, BR, EP, kniha)
Iné:
Rolling Stones, Eric Clapton, Cream, Bob Dylan, Creedence Cl. Revival, Janis Joplin, The Doors, Muddy Waters, John Lee Hooker, B.B. King, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Miles Davis, John Coltrane, Nat King Cole, Ray Charles, Kinks, Led Zeppelin, Jethro Tull, Dire Straits, Steely Dan, Bob Marley...atď.!!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jaro.vr
Hifista


Založený: 16 apríl 2010
Príspevky: 135
Bydlisko: PE SK

PríspevokZaslal: St november 04, 2020 12:18:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Testoval som pre vlastnú zvedavosť zvukovú stránku jednotlivých CD vydaní Beatles: tzv. chlebníkový box, stereo box, mono box , Capitol albums 2004 a 2006, US albums a 5 CD Japan box. Pôvodne som chcel porovnať stereo vs mono verziu. Niečo priniesli Beatles fans, lebo všetko nemám doma v zbierke. Jednoznačne najlepší zvuk bol US albums box. Čo ma najviac prekvapilo bolo, že to hralo ešte o niečo lepšie ako mono box. Spev Lenona a Mc Cartneyho bol konkretnejší s väčšou artikuláciou, zvuk na basoch bol najlepší. Výšky boli u tejto sady tiež najviac otvorené.
US Albums jednoznačne áno, mono box áno a najmenej sa páčil Capitol albums z rokov 2004 a 2006.
Testovalo sa na Moon Neo Ace, Moon 260 D, Cambridge DVD 540, Wharfedale Linton,
Stirling Broadcast BBC LS3/5A a kabeláž Synergistic research Core.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Odporúčané nahrávky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist