Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Oddělovací trafo - ano či ne?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Zdeny
Hifista - pokročilec


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 377

PríspevokZaslal: Po júl 14, 2008 07:52:00    Predmet: Oddělovací trafo - ano či ne? Odpovedať s citátom

Uvažuji o zařazení filtrů před komponenty. Filtry již mám. Ale po ná vštěvě u jedoho kolegy nadšence, jež používal stejné filtry, jako mám já, ale navíc měl asi 3kVA trafo, si kladu otázku, co trafo přinese?
Kdysi kdesi byla diskuze ohledně zapojení oddělovacího trafa, ale buď zmizela, nebo neumím hledat (to bude pravděpodopbnější). Psalo se tam o rizicích zapojení (úraz atdů), ale i přínosu.

Takže, konkretní dotaz: co udělá oddělovací trafo před koncovým zesilovačem, jaký příkon zvolit pro zesilovač 2x500W/4ohm + CD, RP a předzesilovač, nebo přes trafo napáje vše mimo konce (trafo pak bude moci být menší) a za něj zařadit filtry?

Kde trafo nechat vyrobit? Kdo používá oddělovaxcí trafo? Zvukový přínos je patrný, nebo jde spíše o "pocit" ?

Díky za nějaké odpovědi, resp. tip a odkaz na tu starou diskuzi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pipis
Hifi obsluha


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 39

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 13:36:21    Predmet: Odpovedať s citátom

divné, dodnes žádný příspěvek, škoda, taky by mě to hodně zajímalo.

Přemýšlím o stavbě trafo + filtry.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20475

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 13:55:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Potíž je v tom, že podobné dotazy se opakují asi 50x za 5 let, a odpověď bude vždy podobná - radil bych tazateli nelenit, a prohledat web, čas každého z nás má cenu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pipis
Hifi obsluha


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 39

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 14:50:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, plně chápu Vaši odpověď, ale bohužel každý technik, kterého jsem oslovil má na stejnou problematiku často úplně jiný pohled a řešení. Proto mě zajímal názor pokud možno nejvíce technicky fundovaných lidí. Prohledával jsem internet i toto forum a o použití oddělovacích traf a síťové filtraci jsem tady toho moc nenašel. Velká škoda.

Měl bych pár konkrétních dotazů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 16:02:51    Predmet: Odpovedať s citátom

pipis napísal:
Ano, plně chápu Vaši odpověď, ale bohužel každý technik, kterého jsem oslovil má na stejnou problematiku často úplně jiný pohled a řešení. Proto mě zajímal názor pokud možno nejvíce technicky fundovaných lidí. Prohledával jsem internet i toto forum a o použití oddělovacích traf a síťové filtraci jsem tady toho moc nenašel. Velká škoda.

Měl bych pár konkrétních dotazů.


Přesné odpovědi se v této problematice, bez měření na konkrétní sestavě, dočkáš těžko. I v případě, že budeš mít spoustu teoretických znalostí, tak opět bez osahání reality je to málo. Půjč si odělovací trafo a sežeň někoho na půl dne s měřákama a máš vyhráno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 18:01:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Půjč si odělovací trafo a sežeň někoho na půl dne s měřákama a máš vyhráno.


Ehm, nějaké měřáky bych možná dal dohromady. Ale ty máš tušení co a jak měřit? Ono patrně nejde o to, plácnout někam trafo a změřit status quo, ale experimentovat s propojením, stíněním, atd. To není práce na půl dne, někteří se tím baví již roky.

Nicméně já bych si dovolil nějakou odpověď na úvodní otázku dát:
V mnoha případech byla pračka (jak se tomu v místních kruzích říká) příznivě hodnocena. Podstatou těchto praček je oddělovací trafo plus nějaké filtry. Takže by to stálo za vyzkoušení, přičemž výsledek ovšem nemůže nikdo zaručit.
Dotaz na bezpečnost je rozumný, to by ovšem chtělo odborníka s příslušným vzděláním a zkouškami, což já nejsem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pipis
Hifi obsluha


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 39

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 18:27:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejsem technik, omluvte případné nepřesnosti.


Pokud se kvalita reprodukce u mě mění v průběhu dne, pozdě večer a ráno je nejlepší, bydlím ve starém domě uprostřed města, tak mi selským rozumem vychází, že něco nebude v pořádku. Napadá mě kolísání napětí sítě, VF rušení a stejnosměrná složka. Na pračku momentálně nemám a tak přemýšlím o stavbě oddělovacího trafa, za kterým by byl na každé zásuvce ke spotřebiči VF síťový filtr.

Možnost proměření stavu u mě doma nemám, o nikom šikovném nevím.

Pokud tedy má smysl do takového zařízení i bez proměření investovat čas a koruny, pak mám základní představu, jak jej udělat a jaké součástky použít. Bohužel si nejsem jistý vhodností mého výběru a tak by jsme mohli společně probrat technické záležitosti. Nechci zbytečně vyhodit koruny do luftu a rád bych použil co možná nejlepší řešení. Nakonec myslím, že by to mohlo zajímat více potenciálních kutilů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2639
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 23:07:17    Predmet: Odpovedať s citátom

info pro začátek http://www.urel.feec.vutbr.cz/EncyklopedieEMC/index.php?soubor=obsah.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 28, 2008 23:10:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Říkal jsem, že do bezpečnosti nebudu mluvit, ale jedno upozornění je nutné. Dobře si ověř, jak je to s připojením více spotřebičů na jedno oddělovací trafo. Podle vyjádření, která jsem zaznamenal, to může být v rozporu s předpisy, nebo je třeba v takovém případě dodržet zvláštní pravidla. Ale jak říkám, revizní technik Ti to vysvětlí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pipis
Hifi obsluha


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 39

PríspevokZaslal: So november 29, 2008 00:01:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za příspěvky, něco jsem už početl z teorie dříve a bezpečnost je samozřejmě taky důležitá, budu na ni myslet. Protože tuto věc nemůže stavět amatér, nakonec si ho stejně nechám postavit odborníkem. Spíše chci mít co nejjasnější představu, jaké součástky a složení při stavbě použít, než se do toho pustíme.

Moje představa byla postavit dvě zařízení (VF filtr a oddělovací trafo) zvlášť v krabicích od sebe, přišlo mi to v mnoha
věcech výhodnější. Filtr 6 zásuvek v krabici, ke každé zásuvce připojen sít. filtr, volba padla na velmi chválený Schaffner FN 2070 různých hodnot max. zátěže, vybraný přesně dle mých připojených komponent. Po výměně pár mejlů s technicky zdatnými kamarády mám ale velmi rozpačité ohlasy zejm. na použití filtrů.

Někdo píše o tom, že filtr akorát zvuku uškodí, další ohlasy jsou, že filtr má sporadický význam a moc nepomůže. Více je mi doporučováno použití kvalitního odd. trafa, které oddělí jak stejnosměrnou složku, tak pomůže i s VF bordílkem.

Takže momentálně uvažuju o tom, že si nechám vyrobit jen kvalitní odd. trafo, pořádně doma otestuji a možná časem, až budu mít jasno, pořeším případně filtry.

Zajímají mě Vaše názory, zkušenosti při stavbě. Jak jsem už psal, jsem laik, který si jen přeje kvalitnější šťávu pro svoje železo za přijatelný peníz . Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So november 29, 2008 00:27:00    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Roman St napísal:
Půjč si odělovací trafo a sežeň někoho na půl dne s měřákama a máš vyhráno.


Ehm, nějaké měřáky bych možná dal dohromady. Ale ty máš tušení co a jak měřit? Ono patrně nejde o to, plácnout někam trafo a změřit status quo, ale experimentovat s propojením, stíněním, atd. To není práce na půl dne, někteří se tím baví již roky.



Tušení ano. Za půl dne zmapuješ výskyt padesátky, nakreslíš schéma celkového zapojení, zkusíš s "pračkou" a s pračkou, bez ní atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: So november 29, 2008 00:34:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Doporučuji kontaktovat profíka, to není o lovení lelků v signálových kabelech.

Profi řešení = například Mr. Bunta (BV)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist