Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

RC filter v zdroji zosilňovača

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 10:21:00    Predmet: RC filter v zdroji zosilňovača Odpovedať s citátom

Čo si myslíte o použití RC filtru v zdroji zosilňovača? Myslím tým toto: http://www.anidian.com/audio/construct/p3a_adden1.shtml

Skúšali ste resp. používate to niekto? Čo si myslíte o použití v triede AB? Oplatí sa obetovať časť dynamiky na úkor čistoty napájania?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 10:35:55    Predmet: Odpovedať s citátom

... now to evaluate exactly the same circuit (proto XA, AKA Aleph X) with CLC, CRC, and active (capacitor multiplier) filtering and I have the following observations:

First and foremost, when there is adequate capacitance across the supply at the circuit after the series pass element, there is little or no difference sonically. By adequate, I mean like 25,000 uF per rail. Or more.

As you get to smaller capacitance, you start to hear differences, and flaws begin emerging for all three techniques; mostly compression type artifacts and loss of openness. I attribute all to the increase of supply impedance.

This effect is more pronounced with non-balanced and class AB amplifiers, as balanced Class A output stages will draw constant current over the output wave cycle, and this renders the supply losses more constant, in addition to giving them a common mode character which can be rejected.

N. Pass (celý odkaz plus diskusia je tu: http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=&threadid=11065&perpage=10&pagenumber=1 )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 10:51:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za odkaz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 12:28:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Už dávno tvrdím, že by stálo za pokus krmit zesilovač z jednoduchého stabilizovaného zdroje. Jenom by to musel někdo vyzkoušet. Nejsou lidi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 12:46:14    Predmet: Odpovedať s citátom

No a účinnosť padne na kolená...podĺa mňa je to kravina Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 12:52:18    Predmet: Odpovedať s citátom

opa: Čo konkrétne si pod jednoduchým stabilizovaným zdrojom predstavuješ?

stephunk: No však práve preto sa pýtam aby som sa dozvedel či to má význam realizovať alebo je to sprostosť...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 14:16:53    Predmet: Odpovedať s citátom

...Here's the hierarchy from most best to least best:
1) REGULATED
Pro--excellent isolation from line problems, absolute control over rail voltage
Con--heat, complexity, potential for transient problems (ringing) if not executed properly, potential for dynamic restriction, potential for noise
2) CLC
Pro--good isolation from line problems, very quiet
Con--lack of control over rail voltage, bulky, heavy
3) CRC
Pro--good isolation from line problems, very quiet
Con--lack of control over rail voltage, not as good at eliminating high frequency aberrations as CLC
4) C and Capacitance multiplier
Pro--decent isolation from line problems
Con--lack of control over rail voltage, not as good at eliminating high frequency aberrations as CRC...

G.Rollins -celý odkaz plus diskusia je tu: http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?s=&threadid=101993&perpage=10&pagenumber=1
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 15:10:13    Predmet: Odpovedať s citátom

A nie len účinnosť, navyše tie odpory by museli byť dimenzované na skoro taký výkon aký by trebalo dosiahnuť.Potom by už pojem ako filtračná kapacia stratil zmysel-zvačší sa vnútorný odpor zdroja.Fuj.
skipy-na československu po československy Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 15:36:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Skipy: Ešte raz ďakujem za odkaz, poštudujem Smile

stephunk: No pozerám, že tou myšlienkou vôbec nie si nadšený... Mne sa to až také nezmysené nezdalo za predpokladu, že pri posluchovej hlasitosti by zosilňovač išiel skoro stále v Áčku a tých pár špičiek by dokázal pokryť ten posledný kondenzátor v zdroji. Ale bolo by to treba potestovať čo to bude v reále robiť samozrejme. A najlepšie by bolo mať na zosíku prepínač, ktorým by sa dali tie odpory (prípadne cievky) vyradiť v prípade potreby.

Mne osobne angličtina žiadne problémy nerobí. Kvôli jej nevyhnutnosti sa už pomaly cítim akokeby bola mojím druhým rodným jazykom hneď po českoslovenčine Very Happy (teda nieže by som ju až tak dobre vedel...) ale treba brať ohľad aj na tých čo ju neovládajú.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 15:46:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Účinnost nemusí jít do háje. Při použití stabilizátoru na principu násobiče kapacity by to bylo dejme tomu 10% z napájecího napětí. A vzhledem k tomu, že při špičkách signálu napětí zdroje klesá, klesl by v těch špičkách i ztrátový výkon stabilizátoru. Ale nemá smysl teoretizovat, to by se fakt muselo odzkoušet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 15:59:22    Predmet: Odpovedať s citátom

stephunk napísal:
... navyše tie odpory by museli byť dimenzované na skoro taký výkon aký by trebalo dosiahnuť.....


to je to najmenšie zlo: akurát mi dorazili dosky na Aleph5 (60W) z U.S. -pre CRC variantu tam je 5odporov á 3W v každej vetve - Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 16:59:13    Predmet: Odpovedať s citátom

wowawiwa!very nice how much?
Ja neviem, keby to malo zmysel(myslím 'násobič' kapacity) tak asi len v predzosilovačoch s odberom okolo 100viek mA, už to tu bolo 1000krát, mne sa to vo výkoňákoch nezdá(ani RC ani beta krát cé), je rozdiel medzi áčkom a zosikom so zdrojom čo má vnútorný odpor 3Ohm, dynamika v čudu... Puke
A ešte 1na vec-prvý kond sa nabíja cez prvý odpor a vybíja cez dva.druhý sa nabíja cez 2 odpory a vybíja cez jeden, a ten tretí kondík sa nabíja 3x pomalšie ako prvý a vybíja 3x rýchlejšie ako prvý-tak ten pri špičkách asi moc nepomôže , neviem, nasimulujte, uvidíme...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 18:01:01    Predmet: Odpovedať s citátom

stephunk napísal:
zosikom so zdrojom čo má vnútorný odpor 3Ohm, dynamika v čudu... Puke


No ten zdroj bude mať vnútorný odpor premenlivý, zozačiatku bude jeho vnútorný odpor približne ako vnútorný odpor toho posledného konenzátoru, ako sa budú tie kondenzátory vybíjať tak bude vnútorný odpor postupne rásť až na tie 3 Ohmy či koľko je to tam...

stephunk napísal:
A ešte 1na vec-prvý kond sa nabíja cez prvý odpor a vybíja cez dva.druhý sa nabíja cez 2 odpory a vybíja cez jeden, a ten tretí kondík sa nabíja 3x pomalšie ako prvý a vybíja 3x rýchlejšie ako prvý-tak ten pri špičkách asi moc nepomôže , neviem, nasimulujte, uvidíme...


No ten posledný kond sa bude vybíjať +/- rovnako ako rovnaký kond v klasickom zdroji keď sieťové napätie prechádza nulou. Teda ostáva otázka, či sa stihne cez tie odpory dostatočne nabiť medzi špičkami v hudbe, ak nie tak z toho bude niečo ako softclippingový obvod, ešte riadne pridať druhú harmonickú a máme tranzistorovú náhradu lámp Laughing

Mňa by teda hlavne zaujímalo, či sa to už niekomu podarilo spraviť tak aby mu to nedodžubalo dynamiku, pritom vyčistilo napájanie od bordelu a nestálo to celý majetok...

A kľudne sa môžete pustiť aj do kapacitných násobičov, LC filtrov či iných kombinácií. Hlavnou otázkou ostáva ich význam v napájaní zosilňovača triedy AB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2007 18:33:20    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 18:44:44, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 22, 2007 22:07:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak asi to budem musieť sám vyskúšať, akurát neviem či už mám napočúvané toľko aby som vedel rozhodnúť je lepšie jedno alebo druhé, no uvidím...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 22, 2007 22:33:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tá doska vyzerá zaujímavo, dík za odkaz. Akurát sa mi zdá dosť veľká a z rozmerv čo tam bolisom nejaký zblbnutý, pretože určite nemá 8*3,5 metra. Ešte by to mohlo byť 8*3,5 palca, ale to sa mi tiež zdá trochu moc keďže by som rád do jednej krabice vopchal štyri kanály. A nepredpokladám, že by bolo vhodné na jeden zdroj zavesiť viac ako jeden kanál...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Ut máj 22, 2007 22:47:50    Predmet: Odpovedať s citátom

rozmery sú prirodzene v palcoch- t.j.x2.54cm. Je to zámerne - kvôli kondenzátorom - bez problémov tam vojdú 4-pinové napr....
Jedna doska stačí na stereo, ak chceš monobloky alebo dual mono -prirodzene 2x. V skutočnosti vyzerá lepšie ako na fotke - čierny lak a zlaté diery. niečo lepšie som v tejto cene nevidel. Samozrejme Ti to príde ako vzorka - aby si nemusel nič na pošte doplácať...
http://www.diyamps.com/aleph/ps.shtml
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Majco
Hifista


Založený: 09 január 2007
Príspevky: 183
Bydlisko: Liptovský Mikuláš <-> Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 22, 2007 22:59:43    Predmet: Odpovedať s citátom

To aby som si konečne nakreslil ako to budem mať v kysni usporiadané. potom uvidím koľko tam budem mať miesta. Pôvodne som mal v pláne na každý kanál jeden zdroj, ale to by som musel mať asi menšie dosky, v každom prípade ak mi to tam vôjde tak to zrejme zoberiem, ďakujem za tip.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist