Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Modulace napájecích napětí v CD přehravači signálem z CD

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 10:38:47    Predmet: Modulace napájecích napětí v CD přehravači signálem z CD Odpovedať s citátom

Pokračování a konkretizace z vlákna
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=797

V minulosti jsem x-krát měřil rušivá napětí v CD přehravačích, ale nearchivoval. Včerejší velmi zajímavá diskuse ve výše uvedeném vlákně mi dala podnět pro úvodní měření.

Ukazuji několik obrázků -napájecího napětí pro OZ, měřeno osciloskopem v režimu AC s roztažením v ose Y na citlivost 1mV/dílek.

1) zapnutý přehravač, bez disku, širokopásmový rušivý signál superponovaný na -V. Citlivost 1mV/d, časovka 200ns/d.
http://web.telecom.cz/macura/cd/CD%20001.jpg

2) signál 1kHz obdélník z CD disku. 1mV/d, 1ms/d. Povšimněte si modulace (superpozice?) v rytmu 1kHz.
http://web.telecom.cz/macura/cd/CD%20003.jpg

3) signál 250Hz sinus z CD disku. 1mV/d, 2ms/d.
http://web.telecom.cz/macura/cd/CD%20008.jpg

4) totéž rozlišení jako ve (3), ale přehravač v režimu "pause"
http://web.telecom.cz/macura/cd/CD%20009.jpg

Dost blbě se to fotí (problémy synchronizace). Při změně typu signálu je vidět i změna-modulace VF obsahu, ale na to by byl potřeba Luďkův LeCroy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 10:55:06    Predmet: Odpovedať s citátom

...Dost blbě se to fotí...


poloz si fotak na nejaky kvazy stativ (stolik, stolicku, cokolvek poruke)
bude to podstatne lepsie. Pri expozicii 1/3s nemozes predsa chciet z ruky odfotit nieco ostro. Popripade skus zvysit ISO na 200.


Naposledy upravil vivi dňa So marec 03, 2007 11:36:04, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 11:03:20    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
...Dost blbě se to fotí...


poloz si fotak na nejaky kvazy stativ (stolik, stolicku, cokolvek poruke)
bude to podstatne lepsie.


Jde mi o synchronizaci osciloskopu a čas foťáku.
Jelikož signál obsahuje složky od 50Hz přes signálovou frekvenci až někam k 16MHz (1. obrázek), osciloskop se dá zasynchronizovat jen pro rychlé časovky. Na pomalých časovkách se třeba povede docílit pomalé "stěhování" průběhu, ale to vzhledem k času závěrky (blesk nelze použít) dá jen širokou stopu. Mohl jsem použít jen asi pětinu snímků, jen ty, co šly poměrně pevně zasynchronizovat.

O to teď asi nejde, je-li to více či méně ostré. Superpozice a modulace napájecího napětí je vidět i tak.

Na analogovém výstupu se VF podíl díky dříve zmíněné úpravě v přehravači snížil cca 10x.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 12:06:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Skvělé díky moc.

Jestli jsem dobře pochopil, tak je to rušení v řádu několika mV na napájecí větvi cca 15V?



Trochu jsem něco pohledal ohledně spotřeb obvodů kolem mechaniky.

Fokusing/tracking cívky
------------------------
V CD na http://codedradio.info/manuals/jvc/kd-lx10r_kd-lx30r.pdf je jako driver použit obvod FAN8037 http://www.ortodoxism.ro/datasheets/fairchild/FAN8037.pdf který na výstupech umí dávat až 1A. Je konstruován pro zatěžovací odpor min. 12 ohmů. Nicméně v http://www.repairfaq.org/REPAIR/F_cdfaqa.html#CDFAQA_002 testují cívky připojením 5V přes odpor 22-150 ohmů, přičemž při 22 ohmech musí být plná výchylka, tedy proud okolo 200mA. Plná výchylka ze středové polohy ale znamená změnu fokusu o cca 1mm, což je hodně extrémní.

Stejná čísla jsou pro tracking cívky.

Spindle motor
--------------
Napájený přes stejný driver PWM signálem 88,2kHz synchronizovaným s hlavními hodinami přehrávače, řízené servo procesorem TC9462F http://www.ortodoxism.ro/datasheets/toshiba/4219.pdf

Spotřeba motoru - http://www.repairfaq.org/REPAIR/F_cdfaq8.html#CDFAQ_001 uvádí odpor 15 - 20 ohmů, vyjímečně až 5 ohmů. Střední hodnoty napětí uvádí mezi 0,5 a 2,5V (podle otáček CD - konstantní rychlost čtení dat). Mohu tedy odhadnout střední proud na 250mA?

Samozřejmě PWM generuje bordel do napájení.

Otáčky se ale moc nemění, takže třeba pro různá CD (ona diskuse o bitově shodných CD s různým zvukem) budou určitě shodné, takže vliv by se pro různá CD neměl lišit.


Feed motor (posun vozíku)
------------
Napájený přes stejný driver PWM signálem 88,2kHz synchronizovaným s hlavními hodinami přehrávače, řízené servo procesorem TC9462F

Spotřebu jsem nikde nenašel, ale asi nebude vyšší než u spindlu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 12:18:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Napájecí napětí pro analogové obvody je v tomto případě +7.2V/-7.2V.

Rušivá napětí jsou měřena na napájecím pinu OZ proti "zemi", umístěné těsně vedle tohoto pinu. V závislosti na pozici návratového kablíku sondy na "zemi" přehravače se amplituda znamenitě mění.

Je to o šíření elektromagnetického pole (rychlé jevy), a ne o prostých násobcích a podílech, a není to o prostých jmenovitých hodnotách součástek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 12:56:27    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:01:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 13:21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Za předpokladu, že by namodulované napětí mělo jen audio frekvenci, tak by asi opravdu o nic nešlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 15:28:39    Predmet: Odpovedať s citátom

coffee napísal:
je mi jasné ,že tahle problematika je daleko komplexnější než pouhý pohled na modulaci napájecího napětí OZ.

Ale jaká je asi hodnota průniku tohoto jevu na výstup OZ při běžných hodnotách PSRR a výkyvech cca do 2mV......


PSRR na zmiňovaných 16MHz je pro OZ, používaných v přehravačích, cca 0dB - 20dB, podle typu.

Měření na analogových výstupech jsem dělal u řady přehravačů, amplituda VF signálu se pohybovala od 1mV do 20mV. Amplituda není konstantní a závisí jak na signálu, tak na momentálním režimu přehravače. U levných přehravačů se SMPS byly ostré hrany s amplitudou i v desítkách mV, cca do 30mV, s opakovací frekvencí určenou zejména SMPS.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 19:12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření rušivých signálů a zvlnění napájení je obecně složitá úloha. Ale neměli bychom zapomenout, čím to začalo - rozdílným zvukem datově shodných CD. Takže by se jednalo o měření porovnávací, které by pouze zjišťovalo, zda je významný rozdíl při přehrávání různých (různě kvalitních) CD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5961
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 20:55:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaujímavá téma.. Začalo to rozdielnym zvukom, ako napísal OPA, takže je to v analógu na výstupe z CD. Čo napr. jednu skladbu, ktorá sa z dvoch výliskov počuteľne líši nahrať z analógového výstupu CD v režime 24 bit slušnou zvukovkou a spektrálne porovnať (napr. v CE) rovnaké časové úseky (kde je to výrazné) obidvoch vzoriek. Tam by to malo byť vidieť , nie?
Niečo podobné som skúšal s tromi CD prehrávačmi (rôzny jitter, rôzne prieniky zložiek napájania, iné prevodníky..), rovnaký disk. Rozdiely bolo vidieť aj v časovej oblasti, aj v spektre rovnakej časti skladby.
edit-skúšal som to vzorkovať až 192kHz,rozdiely boli aj v nadakustickej oblasti..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: So marec 03, 2007 21:52:59    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: to je dobrá myšlenka, ale já bohužel tak dobrou kartu nemám, byť má režim 24-bit. Její neduhy je vidět v druhé polovině poměrně obsáhlého dokumentu, který jsem měl loni na Sázavě:

http://web.telecom.cz/macura/sazava3.doc

Bohužel ztělesňuje problémy kompromisně řešeného A/D, D/A zařízení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 10:00:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Také si myslím, že původně šlo o porovnání dvou bitově shodných CD na shodném přehrávači, která údajně zněla jinak. VF složky na napájecím napětí v CD přehrávači asi lze očekávat, je samozřejmě otázkou, do jaké míry. Otázkou zůstává, zda se rušení na napájení (analog - DAC + výstup, digitál - hodiny) mění pro různá CD. Proto jsem hledal ty možné příčiny rozdílů při čtení CD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 10:12:04    Predmet: Odpovedať s citátom

BV navrhl metodu, která by mohla, za příznivých okolností, něco ukázat. Ale také nemusela, v závislosti na délce analyzovaného úseku a zvolených parametrech FFT, a též v závislosti na použitém měřicím HW. Každopádně je to vhodný tip.

Že se zvuková karta a FFT dá vhodně použít na analýzu nadakustických (nikoliv VF) periodických, nikoliv tranzientních neperiodických složek, to víme, a máme s tím oba zkušenosti a výsledky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 10:16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
VF složky na napájecím napětí v CD přehrávači asi lze očekávat, je samozřejmě otázkou, do jaké míry.


Vliv VF složek (kdekoliv, ne jen na napájení, jelikož jsou-li na napájení, tak jsou v obvodu všude, i rozlitá zem je impedance), je obecně podceňovaný.

Nelze se divit, jelikož málokdo provádí poslechové testy v souvislosti s kontrukčními změny (stínění, odrušení, země) doprovázené měřením úrovně a průběhu rušivých složek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 13:06:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se týče hledání příčiny rozdílů, asi bych nejvíce věřil rychlému digitalizačnímu zařízení s dostatečným rozlišením, a to alespoň na úrovni NI 4462 (24 bit, 204.8kS/s, THD pod -120dB, dyn. rozsah 118dB). Doplnit měřením s ještě rychlejším zařízením, např. NI 5122 (100MS/S, 14bit, paměť 512MB). Sejmout 2 záznamy a v časové oblasti analyzovat jejich rozdíl, ev. provést FFT rozdílu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Haxna
Hifista


Založený: 23 november 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 15:44:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozhodne by mne vysledky takovychto mereni z ryze technickeho pohledu velmi zajimaly. Nicmene se vratim trochu na zacatek. Tato debata vznikla na popud krytona, ktery slysel rozdil mezi dvema lisovackama, se stejnym obsahem do posledniho bitu. Zkousel uz nejaky externi D/A prevodnik, jak doporucoval VB ? Rozjela se tu celkem zajimava diskuze, nicmene se s trochou opatrnosti preci jen zeptam: sel by nekdo, kdo je takovy sluchar a je schopen tyto rozdily slyset do slepeho testu, kdy mu budu na jeho aparature skryte prehazovat zminena CD a on mi rekne, ktere je to horsi a ktere lepsi ? Preci jen mi v hlave nepatrne hloda cervik pochybnosti, ale rozhodne nemuzu proti tomo tematu rici rezolutni NE. Navic mne v pripade presvedcujiciho vysledku zacne toto tema zajimat jeste vic a snad bych i zacal uvazovat o totalni prestavbe jednoho playeru, co se mi tu vali, kde bych se pokusil o galvanicky oddelenou analogovou cast s mraky dalsich drobnustek, aby byl vliv jakehokoliv ruseni v ramci tecnickych moznosti maximalne potlacen.

to PMA:

Nezkousel jsi nahodou opakovat mereni, jak jsem psal jinde ? Zapnuty prehravac v klidu bez vlozeneho CD, kdy jsi nameril cca 2,8mV pk-pk na napajeni a zkusit pichnout sondu osciloskopu na vystup (primo na vyvod OZ) ? Zalimalo by mne, kolik VF bordelu se dostane z napajeni ven.. Mimochodem, co to bylo za player, na kterym jsi meril ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 18:44:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Na analogovém výstupu měřím pravidelně, jelikož mě zajímá vliv rušení ze sítě (SMPS televizoru atd.). Je tam u tohoto přehravače v klidu podobná amplituda, jako jsem ukázal na napájení (obr. 1). Fotky jsem bohužel nikdy dříve nedělal. Měření na výstupu ne sondou, ale koaxiálem s konektory CINCH a BNC. Přehravač je upravený, původně byla amplituda rušení na výstupu cca 5x větší.

Jinak je zajímavý i režim "pause" v rozkladu 2ms/d (obrázek 9). Je na něm vidět, že VF je modulované obdélníkem 100Hz. Je to modulované, ne superponované.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 20:25:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Haxna napísal:
Rozjela se tu celkem zajimava diskuze, nicmene se s trochou opatrnosti preci jen zeptam: sel by nekdo, kdo je takovy sluchar a je schopen tyto rozdily slyset do slepeho testu, kdy mu budu na jeho aparature skryte prehazovat zminena CD a on mi rekne, ktere je to horsi a ktere lepsi ?


Pokud se slepý test bude konat na mé aparatuře nebo na aparatuře PMA (po posledních zkušenostech), nemám se slepým testem problém. Problém je jen v tom, že od zítřka již nemám k dispozici diskutované výlisky k porovnání. Jedna sada jde pryč. Troufám si ale i na srovnání originálu a pálenky (na mnou vybrané nahrávce), i když tam je rozdíl menší.

Jen poznámka. Slepý test neřekne co je lepší, ale jen potvrdí nebo vyvrátí, jestli dokáže posluchač nahrávky odlišit. Co je lepší a co horší by šlo říci až po provedení slepého testu na dostatečně širokém panelu posluchačů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 20:26:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Haxna napísal:
Tato debata vznikla na popud krytona, ktery slysel rozdil mezi dvema lisovackama, se stejnym obsahem do posledniho bitu. Zkousel uz nejaky externi D/A prevodnik, jak doporucoval VB ?


Doma poslouchám výhradně přes externí převodník.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 20:46:22    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Co je lepší a co horší by šlo říci až po provedení slepého testu na dostatečně širokém panelu posluchačů.


Stejně se každému líbí něco jiného a je to tak dobře (hlavně v životě) Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Ne marec 04, 2007 22:25:24    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Odkiaľ sa tam berie 100Hz obdĺžnik?Resp čo je toho zdrojom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20488

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 08:09:09    Predmet: Odpovedať s citátom

stephunk napísal:
PMA
Odkiaľ sa tam berie 100Hz obdĺžnik?Resp čo je toho zdrojom?


Nevím. Je to poprvé, kdy jsem měřil i v pomalých rozkladech a hledal modulaci/superpozici od signálových frekvencí z CD, takže tu obd. 100Hz modulaci v režimu "pause" jsem našel náhodou. Evidentně tam něco v rytmu 100Hz mění odběr. Co se děje v CD bude vědět spíše Krasomil, já se na to dívám z hlediska signálu a jeho analýzy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 10:23:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Pause by měl fungovat tak, že se paprsek vrací na stejnou časovou značku. Ta se vyskytuje každých 1/75s. Pokud zjistí, že již hraje časově další blok, měl by se trackovací cívkou v optice vrátit o stopu zpět a počkat, až přijde zase jeho značka. Otáčky cca 5-8 /s. Z toho 100Hz nevyleze.

Ale možná ta zpětná vazba přestřelí (přejede o více stop), chvilinku zakmitá na přibližně 100Hz a než si to sedne, zase přejede původní časovou značku (podle otáček přijede 5-8 krát za sekundu) a celé se to opakuje. To by se poznalo na průběhu napětí na tracking cívce. Při celkovém proudu tracking cívkou několik set mA by to mohlo mít vliv.

Možná výpadky dat při přesunu paprsku způsobují rozkmitání zpětné vazby regulující otáčky CD.

Spíše bych si ale tipnul, že při PAUSE se zvýší odběr zdroje díky větším regulačním zásahům zpětných vazeb a dostane se tam 100Hz z usměrňovače. Změna je zlomek mV.


Naposledy upravil dustin dňa Po marec 05, 2007 10:30:31, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5961
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po marec 05, 2007 10:29:44    Predmet: Odpovedať s citátom

100Hz
Možno nejaký multiplex od displeja (??), hlavne ak je to synchrónne so sieťou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist