Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Tesla NC 470
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ivanb_cko
Hifista


Založený: 08 júl 2010
Príspevky: 119

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 17:28:00    Predmet: Tesla NC 470 Odpovedať s citátom

kamos ma problem s timto gramofonem. Vytahl jej po letech ze skrine a dal se do ozivovani, zatim vse vicemene funguje a co ne, tak dokaze dat do poradku.

Ale problem je ve dvou vecech:
1) mechanika, ktera prepina rychlosti u motorku je jak se zda kousicek nize nez by bylo zdravo a tim padem pri jedne z rychlosti reminek dre o tuto soucast.
2) v casti k vyvazeni ramenka je nadobka na olej, ktera ma tlumit rezonancni kmitocty od prenosky (ci co?) a tato nadobka je prazdna! Nejsme schopni dohledat informaci jaky olejicek (jake parametry) se ma do naddrzky nalit a pak jak jej tam nalit? Otvor jsme nenasli.

Dokaze nekdo poradit a pomoci ozivit stary stroj?

Predem diky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
enregistree
Hifista


Založený: 02 december 2009
Príspevky: 241
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 17:51:15    Predmet: Odpovedať s citátom

V nekterych ohledech tesla NC 470 = NAD 5120.
Navod k NC 470, servisni manual NAD atd., zkus prozkoumat, jestli tam neni nejake info.

Zde ke stazeni:
http://www.edisk.cz/stahni/58748/nc470-nad.zip_8.41MB.html

Ty nad manualy jsou na webu vinylengine.

_________________
L_u_k_a_s
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11188
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 18:48:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Prázdná nádobka a ještě k tomu bez otvoru, to je ovšem pech.
Je to vůbec nádobka ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: Št január 27, 2011 19:47:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Tam se dá vyšroubovat píst a tudy se myslím ten olej lije.
_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hrabeX33
Hifista


Založený: 21 november 2006
Príspevky: 129
Bydlisko: Zlin

PríspevokZaslal: St jún 29, 2011 17:34:10    Predmet: nad vs tesla Odpovedať s citátom

zdravím, může někdo poradit zda je lepší to pertinaxové raménko NAD, nebo ta kovová Tesla? někde jsem dáávno četl že ten pertinax je zvukově lepší kvůli nějakým rezonancím, díky. Kámoš má oba gramce a rozhoduje se co prodat...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št jún 30, 2011 15:43:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Do toho ramínka patří vazký silikonový olej. pokud se vám podaří namíchat silikonový olej se silikonovou vazelínou ( muškařská ) aniž by se to zdrclo, nebo zase rozdělilo, je vyhráno. plní se stříkačkou po vyšroubování pístu.
k nastavení je třeba nastavovací deska s nízkými kmitočty.(byla v balení)
To ploché ramínko, pokud není zkroucené má rezonance potlačené. Markantní je, co se při přehrávání ozývá z ramínka ( čistě mechanicky).
jinak to chce sehnat ramínek více, aby se využila hlavní výhoda - snadná vyměnitelnost v ložisku. To je hlavní přednost téhle konstrukce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jolefoto
Nádejný hifista


Založený: 13 december 2011
Príspevky: 87

PríspevokZaslal: Ut december 20, 2011 22:29:31    Predmet: ako vymeniť tzv. "päťkolík" Odpovedať s citátom

Zdravím všetkých v tomto fóre. Nechcem písať novú tému tak to dávam sem. Získal som gramofón Tesla NC 470 aj s platňou na nastavenie kmitočtov, a ešte tam boli nejaké umelohmotné šróbky rôznej dľžky. Na výstupe je namiesto cinch tzv "päťkolík". Vie mi niekto poradiť ako to prerobiť na R,L cinch výstup. To je jedna vec. Druhá vec. Ako najlepšie vytuningovať tento starý, ale ževraj vo svojej dobe veľmi dobrý stroj. Všetko je tam pôvodné. Či by nebolo dobré ten olej čo je v ňom vymeniť. Odhadujem že je tam asi ešte pôvodný. Predo mňou písal v príspevku JHradec že nejaký vazký silikónový olej. Dá sa to niekde kúpiť, alebo nahradiť nejakým iným olejom? Proste chcel by som z toho urobiť v rámci obmedzených finančných možností čo najlepší gramec. Alebo radšej kúpiť nejaký nový Pro-Ject? Ďakujem za odpovede.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1480
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Ut december 20, 2011 22:43:04    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.servisgramofon.szm.com/

skus tu tento pan ma s tym bohate skusenosti
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St december 21, 2011 09:57:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mých zkušeností je tenhle gramofón v mnohém povedený, ale poměrně nevhodný k Tuningu. Smile

takže výměna kabelu, výměna vložky. oprava a namazání.
je také možné vyměnit trubku ( NC ) ramínka za karbonovou a vytlumit plastovou skříňku ( bitumen, nebo olovo ). Talíř má poměrně subtilní ložisko a tlumení kovového talíře gumou je OK.

Nic dalšího mi nenapadá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jolefoto
Nádejný hifista


Založený: 13 december 2011
Príspevky: 87

PríspevokZaslal: St december 21, 2011 20:58:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Chalani ďakujem za odpovede. Ešte poprosím k tomu "päťkolíku". Ako to mám spraviť na výstupné cinche. Myslím ktorý káblik a akej farby je vlastne čo? Nie je nejaké info na nete o ktorom už viete? Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: St december 21, 2011 21:16:39    Predmet: Odpovedať s citátom

jolefoto napísal:
Chalani ďakujem za odpovede. Ešte poprosím k tomu "päťkolíku". Ako to mám spraviť na výstupné cinche. Myslím ktorý káblik a akej farby je vlastne čo? Nie je nejaké info na nete o ktorom už viete? Ďakujem.


http://www.amabilidade2002.com/audio62.htm

_________________
ars longa, vita brevis
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Št december 22, 2011 09:27:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyměnit konektor i s kabelem ! ( a doplnit zemnicí vodič)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jolefoto
Nádejný hifista


Založený: 13 december 2011
Príspevky: 87

PríspevokZaslal: Ut december 27, 2011 22:33:37    Predmet: Odpovedať s citátom

JHradec napísal:
Vyměnit konektor i s kabelem ! ( a doplnit zemnicí vodič)
Mohol by si vysvetliť bližšie alebo dať tip na nejaký link. Napr. ktorý kábel a konektor by si doporučil v nejakej rozumnej cenovej hladine. Ten zemiaci vodič odkiaľ kam proste čo s čím spojiť. Som dosť laik v tomto.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 10:06:47    Predmet: kabel Odpovedať s citátom

Jde v podstatě o přizpůsobení se následujícímu stupni- korekčnímu předzesilovači. Pokud je kabel s DIN konektorem - pětikolík, předpokládá se, že zem gramofonu se vede tímto kabelem. u RCA - Cinch se vodí zvláť.
Takže signálové země - z přenosky se vede na Cinche. a pospojojované kovové díly gramofonu se vedou extra vodičem na (před)zesilovač. Stejně je dobré vést všechny vodiče u sebe. Tesla kabely za moc nestály - vyměnit je za něco s malou kapacitou ( taky nepřehánět délku), dobře stíněné a dle možnosti i s teflonovým dielektrikem.
Prakticky bych si představoval VBPAM z Vrchlabí.To je dle určení VF kabel. Dobrý VF kabel nemusí být astronomicky drahý při velmi dobré kvalitě.

BTW co do toho půjde za přenosku ( vložku)??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 11:05:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď sme pri tých prenoskách, vie mi niekto preložiť význam slovka "Nude" pri hrote Nude Elliptical? Nikde som to nenašiel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rOn
Nádejný hifista


Založený: 18 september 2010
Príspevky: 68
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 11:50:48    Predmet: Odpovedať s citátom

nebude "nude" znamenať holý diamant zarazený do chvejky bez fixačného matrošu okolo? niečo takéto:

http://www.vinylengine.com/turntable_forum/gallery/image.php?album_id=819&image_id=16559&view=no_count

_________________
CA 640C + 840A, Tannoy DC6T Signature, Almarro A318B, Squeezebox + CA dacMagic, microSeiki dd40 & ma505
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jolefoto
Nádejný hifista


Založený: 13 december 2011
Príspevky: 87

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 20:39:00    Predmet: Re: kabel Odpovedať s citátom

JHradec napísal:
Jde v podstatě o přizpůsobení se následujícímu stupni- korekčnímu předzesilovači. Pokud je kabel s DIN konektorem - pětikolík, předpokládá se, že zem gramofonu se vede tímto kabelem. u RCA - Cinch se vodí zvláť.
Takže signálové země - z přenosky se vede na Cinche. a pospojojované kovové díly gramofonu se vedou extra vodičem na (před)zesilovač. Stejně je dobré vést všechny vodiče u sebe. Tesla kabely za moc nestály - vyměnit je za něco s malou kapacitou ( taky nepřehánět délku), dobře stíněné a dle možnosti i s teflonovým dielektrikem.
Prakticky bych si představoval VBPAM z Vrchlabí.To je dle určení VF kabel. Dobrý VF kabel nemusí být astronomicky drahý při velmi dobré kvalitě.

BTW co do toho půjde za přenosku ( vložku)??

Dík za radu.
Chalani zo Slovenska! Neviete niekto kde sa dá u nás kúpiť ten kábel VBPAM.
Prenoska pôjde pravdepodobne Ortofon 2M Red, keď nebude dostatok financií tak Ortofon OMP 10 alebo minimum Ortofon OM 5E.

_________________
Primare I32, CD32, PJ 2Xperience SB, MF Studio Phono, Hana EH, Sonus Faber Venere 1.5, Káble Chord, Cardass, IBasso Dx 150, IT 01s, Sennheiser HD660s, RME ADI-2 DAC FS, Strong LEAP S1
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:07:23    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Št júl 26, 2012 20:53:27, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jolefoto
Nádejný hifista


Založený: 13 december 2011
Príspevky: 87

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:44:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
U nás neviem, ale tu dodávajú aj na Slovensko úplne v pohode a sú spoľahliví :

http://www.customworks.cz/komponenty/koaxialni-kabely/

Dík za link.

_________________
Primare I32, CD32, PJ 2Xperience SB, MF Studio Phono, Hana EH, Sonus Faber Venere 1.5, Káble Chord, Cardass, IBasso Dx 150, IT 01s, Sennheiser HD660s, RME ADI-2 DAC FS, Strong LEAP S1
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 22:03:01    Predmet: Re: kabel Odpovedať s citátom

jolefoto napísal:

Prenoska pôjde pravdepodobne Ortofon 2M Red, keď nebude dostatok financií tak Ortofon OMP 10 alebo minimum Ortofon OM 5E.

Podľa otázok, ktoré tu kladieš, usudzujem, že v tejto oblasti veľa skúseností ešte nemáš. Chcem Ťa preto upozorniť na jeden problém, ktorý sa mne práve dnes v tejto súvislosti vyskytol. Tiež mám gramo NC 470, osadený prenoskou Shure M91 GD. A keďže som ako vianočný darček dostal prenosku Ortofon 2M Blue, tak som sa dnes pustil do jej výmeny. Ale ako som ju namontoval a chcel vyvážiť, tak tu nastal ten problém. Je totiž ťažšia ako pôvodná (aj ako výrobcom osádzaná, na ktorú bolo konštruované ramienko) a nedá sa predpísaným spôsobom vyvážiť (protizávažie nestačí). Ja si s tým poradím, ale ak môžeš, tak sa tomu radšej vyhni. Over si dopredu hmotnosti uvažovaných prenosiek, napr. Shure M91 GD váži 5,7g a Ortofon 2M Blue 7,2g.

Doplnené
Keďže sa nedal na ramienku nastaviť rovnovážny stav, ako píšem vyššie (predpokladal som, že skutočný, požadovaný, prítlak sa bude dať nastaviť), vyrobil som si na tento účel jednoduchú vážku. Je to urobené podľa odkazu, ktorý v inom vlákne dal Sendy:
http://www.ebastlirna.cz/images/image_article/renovace/Resuscitace_gramofonu.pdf
Principiálne nič nové, iba chcem upozorniť pre prípadného záujemcu o výrobu, že autor sa tam pomýlil pri výpočte pri použití mince 2 centy. Ja som použil mincu 1eurocent, pre ktorú sa dá dosiahnuť väčšia presnosť pri výrobe. Rozmery som prepočítal pre presné hmotnosti mincí (autor hmotnosti mincí zaokrúhlil).

Minca 1 cent 2 centy 5 centov
Hmotnosť 2,30 g 3,06 g 3,92 g
Priemer 16,25 mm 18,75 mm 21,25 mm
Vzdialenosť od osi 26,66 mm 16,77 mm 9,78 mm

Prikladám aj obrázok vážky, je to vyrobené z kuprextitovej doštičky, uprostred dolu je nacínovaný valček z mosadzného zvarovacieho drôtu priemeru 3mm. Ak by sa niekomu nepáčil ten popis, tak je to preto také škaredé, že som ho najprv "vyškrabal" rysovacou ihlou a vyplnil fixkou. Nič iné, jednoduchšie (aby to tam držalo) som v rýchlosti nevymyslel. Ako som predpokladal, pritlak sa dá teraz v pohode nastaviť. Hádam tým pomôžem prípadným záujemcom o podobný upgrade tohoto, inak slušného, gramofóna.



Vážka.jpg
 Description:
 Filesize:  28.49 KB
 Viewed:  1018 Time(s)

Vážka.jpg




Naposledy upravil JC dňa Ut január 03, 2012 15:05:08, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jolefoto
Nádejný hifista


Založený: 13 december 2011
Príspevky: 87

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2012 07:07:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš pravdu skúsenosti s tým zatiaľ nemám žiadne. Tak s tými prenoskami by ma to ani nenapadlo. Bol to len taký predbežný výber. Dík za upozornenie.
_________________
Primare I32, CD32, PJ 2Xperience SB, MF Studio Phono, Hana EH, Sonus Faber Venere 1.5, Káble Chord, Cardass, IBasso Dx 150, IT 01s, Sennheiser HD660s, RME ADI-2 DAC FS, Strong LEAP S1
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jakub
Hifi obsluha


Založený: 10 január 2014
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Pi január 10, 2014 14:44:05    Predmet: Tesla NC470 Odpovedať s citátom

Som začiatočník v HIFI a môj prvý gramofón, ktorý som si mohol finančne dovoliť je práve NC470. Všetko sním je v poriadku, gramofón ako nový, prenoska VM 2103. Chcem sa opýtať na základné veci, akú gramáž mám nastaviť na prítlak ramienka na ihlu. A aká hodnota má byť nastavená na bias ? a potom sa mi ešte stáva pri počúvaní hudby taká vec, že z ničoho nič mi začnú kolísať otáčky a vyzerá to tak, ako keby platňu ťahalo. Rýchlo klesnú a potom rýchlo začnú stúpať. Ako to mám napraviť, kde je chyba?

Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek radu.

Jakub
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: Pi január 10, 2014 15:06:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Bias sa na grame nenastavuje, ale na niektorých magnetofónoch, to znamená nastavenie predmagnetizácie pri nahrávaní.
Na grame môžeš nastaviť tak antiskating, bežne sa to vyvažuje malými závažičkami na silóne, na niektorých gramofónoch sa to nastavuje gombíkom na to určeným.
Kolísanie otáčok môže byť aj vadným motorčekom...

_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Jakub
Hifi obsluha


Založený: 10 január 2014
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Pi január 10, 2014 15:56:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem. Ako by som skontroloval motorček? Pre ten antiskating mám koliesko, na ktorom sú určite hodnoty. Na ktorú hodnotu je najlepšie nastaviť? a na akú hodnotu nastavím závažie na ramienku ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
zdenoeddie
Hifista - pokročilec


Založený: 17 marec 2010
Príspevky: 333

PríspevokZaslal: Pi január 10, 2014 18:12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Hodnota AS by mala byt rovnaka ako hodnota pritlaku v mN. Lepsie je to nastavit na to urcenej platni.
_________________
Vacuum Madness
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: So január 11, 2014 07:44:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Existujú platne bez drážok po spustení taniera a po spustení ramienka sa nastaví antiskating t.j. dostredivá sila, ramienko má snahu dostať sa do stredu platne, ak ju nemáš, tak sa držať zásady, ktorú popísal zdenoeddie...
_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Jakub
Hifi obsluha


Založený: 10 január 2014
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: So január 11, 2014 21:57:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka ešte raz. Podarilo sa a myslím že čo sa týka prítlaku a nastavenie antiskatingu je v poriadku. Ale už ma poriadne štve, že pri rýchlosti 33 otáčok z ničoho nič klesne rýchlosť a už nedosiahne po dobu hrania platni pôvodné otáčky. Zatiaľ čo pri rýchlosti 45 otáčok ide všetko bez problémov. Pomôžte prosím... Vďaka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pavel58
Hifi obsluha


Založený: 30 máj 2011
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Ne január 12, 2014 11:44:45    Predmet: Odpovedať s citátom

vytahaný řemínek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jakub
Hifi obsluha


Založený: 10 január 2014
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Ne január 12, 2014 12:01:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Remienok, je tá gumička, ktorá otáča tanier? Dá sa kúpiť nová na teslu nc470 ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pavel58
Hifi obsluha


Založený: 30 máj 2011
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Ne január 12, 2014 13:48:37    Predmet: Odpovedať s citátom

ano.koupit se da . zkus http://www.gramofony.wz.cz/kontakt.html .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist