Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Basreflexový nátrubok

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaG
Hifi expert

Založený: 11 január 2014

PríspevokZaslal: St november 25, 2020 16:10:55    Predmet: Basreflexový nátrubok Odpovedať s citátom

Má dĺžka (pomer priemer/dĺžka) basreflexového nátrubku vplyv na jeho funkčnosť? Existuje nejaký optimálny rozmer (pomer dĺžky a priemeru)?

Riešil som ladenie basreflexu na reprosústavách Totem vzhľadom na akustiku miestnosti:
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25631

Pôvodný nátrubok mal priemer 6,5 cm a pri dĺžke 9 cm bol naladený na 32 Hz.
Preladil som ho na 37 Hz (optimálne vzhľadom na akustiku miestnosti), čo znamenalo jeho skrátenie na cca 5 cm aj s pomerne veľkým zaoblením. To mi už aj na pohľad pripadalo dosť "zvláštne".

Vymenil som ho za nátrubok s priemerom 7,5 cm, ktorý pasoval do pôvodného otvoru. Pre frekvneciu 37 Hz vychádza dĺžka cca 6 cm. Pri menšom zaoblení to už vyzerá celkom prirodzene a aj podľa posluchu sa mi to zdá lepšie.

Má význam vyfrézovať väčší otvor a použiť basreflexový nátrubok s väčším priemerom? Našiel som dostupný nátrubok s vnútorným priemerom 9,3 cm, pri ktorom by vychádzala dĺžka cca 12 cm.
Malo by praktický význam to vymeniť?

Viem, že by sa tým zmenila výchylka membrány reproduktora pre rýchlosť prúdenia vzduchu 15m/s. Pri nátrubku 7,5 cm je výchylka 4,3 mm, čo u mňa s rezervou postačuje.
Pri nátrubku 9,3 cm by (teoreticky možná) výchylka stúpla na 6,7 mm.

Prikladám obrázok súčasne používaného nátrubku 7,5 cm:

Basreflex.jpg
 Description:
Bastreflex
 Filesize:  21.73 KB
 Viewed:  0 Time(s)

Basreflex.jpg

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: